בעקבות אירועי המרתון בתל אביב: תוקם ועדה לבחינת אירועי ספורט עממיים

הוועדה שהוקמה בהנחיית מנכ"ל משרד הבריאות תגיש את מסקנותיה תוך 90 יום. נכון להיום לא מחויב המשרד לאשר אירועי ספורט בישראל

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו הורה הערב (שבת) על הקמת ועדת בדיקה לקביעת אמות מידה לקיום אירועי ספורט בישראל, בעקבות מותו של הרץ מיכאל מיכאלוביץ' במרתון תל אביב בסוף השבוע. נכון להיום לא מחויב משרד הבריאות לאשר אירועי ספורט, ולכן גם במקרה הנוכחי, המשרד היה מעורב בהליך דחיית מקצה המרתון השלם רק מאחר והתערב מיוזמתו וביקש מעיריית תל אביב לבחון את קיומו של המרתון לאור תנאי מזג האוויר הקשים.

על רקע מותו של מיכאלוביץ ומקרה מותו של רץ נוסף במרתון לפני שנתיים, הוחלט במשרד הבריאות להקים צוות לבחינת אישורי אירועי ספורט עממיים בישראל, לרבות מקצי "אקסטרים", הכוללים ריצות של 10 ק"מ ומעלה, ביחס לתנאי האקלים.

בראש הוועדה יעמוד פרופ' דני מורן, יו"ר התוכנית הלאומית לקידום אורח חיים בריא ופעיל במשרד הבריאות, והיא נתבקשה להגיש מסקנותיה תוך 90 יום. במכתב המינוי קבע גמזו כי "העובדה שהיתה מודעות לתנאים שצפויים, התקבלו החלטות מקצועיות וננקטו פעולות ובראשם ביטול מקצה המרתון המלא למול העובדה שהתוצאה עדיין עגומה - מדגישה את החובה לחשיבה מקדימה וקביעת כללים ואמות מידה לקיום תחרויות ריצה עממיות שיחייבו את המארגנים והרשויות המקומיות".

מרתון תל אביב האחרוןצילום: דניאל בר און

עוד כתב גמזו כי "הצלחת אירועים שכאלו לא נקבעת רק על פי האלפים שנהנים ומממשים את בריאותם הגופנית, אלא גם במניעה וצמצום פגיעה בציבור לא מאומן שנסחף לתוך האירועים מתוך הרצון להוכיח את יכולתו הגופנית בתנופת השיווק המוצלח".

בכתב המינוי נתבקש הצוות לבדוק את האופנים בהם מאושרים כיום אירועי ספורט, לרבות מרתון תל אביב; לקבוע אמות מידה לאישור האירועים תוך התייחסות למקצי "אקסטרים" ותנאי אקלים; לקבוע תזמון מומלץ לאורך השנה ושעות היום וכללים לביטול ועצירה של אירועים שכאלו; לקבוע את התשתית הנדרשת בהיבט הבריאותי, לרבות מרחק בין נקודות שתייה, נקודות צינון ונוכחות שירותי רפואה בשטח, וכן לקבוע את אופן ההסבר וההדרכה למשתתפים.

בבתי החולים נותרו הערב 11 מאושפזים מנפגעי מרתון תל אביב, כולם במצב יציב, והם צפויים להשתחרר ברובם לבתיהם מחר. צוותי מד"א טיפלו אתמול ב-80 נפגעי חום וחבלות, מתוכם 12 פונו במצב קשה לבתי החולים איכילוב בתל אביב ושיבא בתל השומר, אך מצבם השתפר במהלך סוף השבוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ