שרת הבריאות: לבחון מחדש את איסור תרומות דם של הומואים

שאלון תרומת הדם הקיים אוסר על הומואים שקיימו יחסי מין עם גברים לתרום דם. וועדה מקצועית של משרד הבריאות תכונס לדיון בנושא לאחר חג הפסח

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

בהחלטתה הראשונה בתפקיד, שרת הבריאות החדשה יעל גרמן ("יש עתיד") ביקשה מהסגל המקצועי במשרד הבריאות לבחון מחדש את הסעיף בשאלון תורם דם האוסר על הומואים שקיימו יחסי מין עם גברים לתרום דם בישראל.

לאחר חג הפסח תתכנס הוועדה המייעצת לרפואת עירויים במשרד הבריאות בראשות פרופ' נוגה מני, בעבר מנהלת בנק הדם של בית החולים הדסה, לדיון בנושא. ממשרד הבריאות נמסר כי "הוועדה תזמן את הגורמים המקצועיים הנוגעים בדבר וכן את ראשי הקהילה ההומו-לסבית, במטרה לשמוע את עמדתם ולבחון במידת האפשר את שינוי הסעיף".

במהלך שנות השמונים החל מד"א להגביל תרומות דם מהומואים, על רקע גילוי מחלת האיידס, ובשאלון תורמי הדם של מד"א נקבע כי לא מתקבלות תרומות מגברים שקיימו יחסי מין עם גברים מאז שנת 1977, השנה בה לפי התיעוד הרפואי הופיע לראשונה נגיף ה-HIVבבני אדם. זאת לצד הגבלות נוספות על תרומת דם המצויות בשאלון בקרב מי שנחשפו למחלות כגון הפרה המשוגעת, השתמשו בסמים ואנשים שנדבקו ב-HIV.

יעל גרמן

ההגבלה נהוגה גם במדינות אחרות, אם כי השנה לגביה תקף האיסור על יחסי מין של גברים עם בני מינם שונה ממדינה למדינה. בארצות הברית שאלון הצלב האדום נחשב למחמיר ולא מתקבלות באמצעותו תרומות דם מכלל הגברים שדיווחו כי קיימו יחסי מין עם גברים גם לפני 1977.

בניו זילנד הוגבל האיסור רק לגברים שקיימו יחסי מין עם גברים במשך חמש שנים ובמספר מדינות צומצמה בשנים האחרונות המגבלה לאיסור על קיום יחסי מין בין גברים למשך שנה, לרבות בבריטניה בה צומצם האיסור בספטמבר 2011, שבדיה, יפן, אוסטרליה, ברזיל, ארגנטינה וצ'כיה. בדרום אפריקה נהוג איסור על שימוש בתרומות דם בקרב מי שקיימו יחסי מין בין גברים במשך חצי שנה בלבד, ובמספר מועט של מדינות לא קיימת הגבלה כלשהי בנושא, לרבות באיטליה, ספרד ומקסיקו.

בישראל החלו דיונים בהצעות לשינוי ההגבלה הקיימת על הומואים בתרומת דם עוד בשנת 2004 בתמיכת אגודות הלהט"ב, אולם עד כה לא אושרה אף חלופה שנבחנה והטופס נותר כפי שהוא. לפני שנה נערך הדיון האחרון בנושא, בעקבות פנייה של יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ' - בשיתוף החוג הגאה של מפלגת העבודה, בדרישה לתיקון הטופס, אולם גם בדיון המקצועי שנערך בעקובת פנייה זו הוחלט שלא לשנותו.

במשרד הבריאות ובמד"א מוסיפים גורמים מקצועיים להגדיר הומואים כקבוצת סיכון להדבקות והעברה של נגיף HIV, וזאת בייחוד בשנים האחרונות בהן נרשמת עלייה בשיעור ההידבקות בנגיף בקהילה הגאה. לטענת גורם מקצועי, על רקע עלייה זו מהווה ההגבלה בטופס אמצעי זהירות נוסף מפני נטילת תרומת דם הנגועה ב-HIV. בשנים האחרונות מקובל בישראל ממוצע של 4 מנות דם בשנה שמאותרת כנגועות ב-HIV במסגרת הבדיקות המבוצעות לכל מנה, מתוך סך של 300 אלף מנות, אולם בשנת 2012 אובחנה עלייה מדאיגה, וזוהו בבנק הדם של מד"א 13 מנות נגועות ב-HIV.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ