הרופאים חוששים: איחוד מחוזות משרד הבריאות בדרום יסכן את הציבור

200 עובדי לשכת הבריאות המחוזית באשקלון יצאו למאבק בהחלטת המשרד ליצור מחוז מורחב שיפקח על בריאותם של יותר ממיליון אזרחים בכמחצית משטח המדינה

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

משרד הבריאות החליט לאחד את לשכת הבריאות המחוזית באשקלון עם מחוז דרום במשרד, האחראי על הפיקוח הבריאותי מאזור באר שבע עד אילת, לכדי מחוז אחד שיפקח על בריאותם של יותר ממיליון אזרחים ועל מאות מוסדות בשטח של כמחצית ממדינת ישראל. 200 עובדי הלשכה, לצד רופאים בכירים המעורבים במהלך, ראשי רשויות ובכירים בתעשייה באזור חוששים כי ההחלטה אינה ביורוקרטית בלבד וכי תגרום לעיכובים בהליכי הפיקוח הרפואי הנדרשים באזור שיסכנו את בריאות הציבור ויפגעו בטיפול הרפואי הניתן בעת חירום. ראשי רשויות ובכירים בתעשייה באזור מתריעים כי עיכובים אלו עלולים לסכן את בריאות הציבור ולהוביל בעקיפין גם לייקור המזון המיובא לישראל. עובדי הלשכה, החוששים גם מפגיעה בשכרם ובתנאי עבודתם, התארגנו לאחרונה וגייסו משאבים כדי להיאבק בהחלטה שקיבל משרד הבריאות.

יוזמת האיחוד עלתה לפני שנתיים בנציבות שירות המדינה, על רקע העובדה שגם במשרדי ממשלה אחרים פועלים אזורים אלה במתכונת של מחוז מאוחד. מחוז אשקלון במשרד הבריאות מפקח כיום על אזור הכולל חמש ערים – אשדוד, אשקלון, שדרות, קריית גת וקריית מלאכי. כשעלתה לפני שנתיים וחצי יוזמה לאיחוד מחוזות אשקלון ודרום בנציבות שירות המדינה, על רקע העובדה שגם במשרדי ממשלה אחרים פועלים אזורים אלו במתכונת של מחוז מאוחד, התריע ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו מפני האיחוד. במכתב ששלח בינואר 2012 לסגן נציב שירות המדינה יוסי קינר בנוגע לעובד בכיר במחוז, הבהיר גרוטו כי מחוז אשקלון אחראי על פיקוח על אלפי מוסדות, לרבות 832 בתי ספר וגנים, 438 פנימיות, 160 מעונות יום, 780 מסעדות, 538 מספרות ומכוני קוסמטיקה ומוסדות המבצעים טיפולים לא רפואיים, 12 בתי אבות, 2 בתי חולים, 130 בריכות שחייה, 90 מקוואות, 13 חופי רחצה וכן מטפל ב-450 היתרי בנייה בשנה ומעניק פיקוח רפואי למתקן ההתפלה הגדול בעולם באשקלון, המספק כיום חמישית ממי השתייה של ישראל וכן לנמל היובל, לתעשיות ביטחוניות ותשתיות בעלות רגישות לאומית באזור.

גרוטו הבהיר במכתב כי "היקף המטלות שבאחריות מחוז אשקלון שווה ערך וכולל את הפעילות המתקיימת במחוזות אחרים", ואף התריע כי הפיכת המחוז לשלוחה עשויה להוביל לפגיעה בפיקוח על מי הקולחין המשמשים להשקיית שדות חקלאיים באזור, "דבר שעלול לסכן את בריאות הציבור אם לא מתבצע נכון".

מפעל אלתא באשדוד

לאחרונה, לאחר שפרשה לגמלאות רופאת מחוז דרום ד"ר אילנה בלמייקר, מונה לתפקיד מי ששימש כממלא מקום הרופא המחוזי של אשקלון ד"ר מיכאל גדלביץ', והוא זה שאמור מטעם משרד הבריאות להוביל את האיחוד ולעמוד בסוף התהליך בראש המחוז המאוחד.

לטענת עובדי מחוז אשקלון, הפיכתם לשלוחה של המחוז הממוקם בבאר שבע תפגע באופי הפיקוח הרפואי ותוביל לעיכובים רבים. העובדים גם חוששים כצפוי מהרעה בשכרם ובתנאי עבודתם, אם כי במשרד הבריאות הבהירו להם כי אלו לא יפגעו. בכיר במחוז מציין כי "כבר עכשיו הוקפאו תקני הפקחים במחוז ולא ממונים פקחים חדשים וקיים חשש שבאופן הדרגתי יוקטן מספר הפקחים המשרתים את האזור". כן עולה החשש כי לאחר שיפרשו לגמלאות עובדי המחוז ימונו במקומם עובדים בעלי תקן של שלוחה בלבד, המועסקים במשכורת קטנה יותר. עוד חוששים העובדים במחוז אשקלון כי במסגרת ההחלטה מבקש משרד הבריאות לאפשר איחוד של צוות אחיות בריאות הציבור הפועלות בבתי הספר ולשנע אחיות שהשתייכו למחוז אשקלון לתת חיסונים לתלמידי בתי ספר ביישובים מרוחקים בדרום, באופן העלול לפגוע בתנאי עבודתן.

שרת הבריאות יעל גרמן

לדברי בכיר במערכת הבריאות באשקלון, "מבחינה חוקית יש כיום לרופא באשקלון סמכויות של רופא מחוזי ולעובדי המחוז יש סמכויות פיקוח מחוזיות. כשהופכים את המחוז לשלוחה (נפה), יש החלטות שלא ניתן לקבל בנפה וצריכות לעבור למחוז וזה גורם מטבע הדברים לעיכוב הליכים. לא ברור מה משרד הבריאות מרוויח מהמהלך. לאורך כל השנים נלחמתי נגד השינוי, אמרתי, למה ש-600 אלף תושבים באשקלון וסביבותיה יזכו לשירות פחות טוב מ-700 אלף תושבי הדרום?".

תת וועדה לבדיקת איחודם האפשרי של מחוזות אשקלון ודרום במשרד הבריאות כבר מונתה במשרד הבריאות בשנת 2005, ובראשה עמד אז ד"ר שמעון שרף ורופאת מחוז דרום דאז ד"ר בלמייקר. בתום דיוניה קבעה הוועדה כי מהלך האיחוד יגרור בעיות ניהוליות ואף הוצאות כספיות רבות ויש לדחותו על הסף. בדו"ח הוועדה נטען כי מבחינה תקציבית, מאחר ותקני העובדים במחוז אשקלון נמוכים מהתקן המקובל בנפה, הפיכת המחוז לנפה דווקא תאלץ להגדיל תקנים ותלווה בהוצאה כספית נוספת. המהלך כולו נאמד על ידי הוועדה בתוספת נדרשת של 3.6 מיליון שקל. ברמה המקצועית מתריע הדו"ח כי איחוד המחוזות "יכפיל את נפח העבודה במחוז המאוחד בנושאים שבאחריות מחוזית" וכי המחוז המאוחד יידרש להתמודד עם מספר רב של פרויקטים גדולים ותשתיות לאומיות "שדורשים מחוז חזק עם מהנדסים ואנשי מקצוע בתחומים הרלוונטיים", לשון הדו"ח. האחיות במחוז המאוחד, נטען, ייאלצו להתמודד עם מספר רב של אוכלוסיות בסיכון הדורשות התייחסות מיוחדת, לרבות בדואים ועולים. הדו"ח מתריע כי הנגשת השירות על ידי המחוז המאוחד תיפגע וזמן התגובה והמענה לאירועים חריגים יהיה ארוך יותר. בסיכום הדברים קבעו חברי הוועדה כי "אנו מתנגדים נחרצות לאיחוד המחוזות".

נמל אשדוד

מוסדות רבים באזור אשקלון התריעו באחרונה בפני הנהלת משרד הבריאות על סכנות שעלולות להיגרם במהלך האיחוד. ב-20 במאי שיגר סמנכ"ל לקוחות בנמל אשדוד, אלי בר יוסף, מכתב למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו, ובו התריע כי לאיחוד עלולות להיות "השלכות חמורות בנוגע לתפקוד הנמל שדרכו מועברים כ-50% מהמזון המיובא לארץ". מספר התיקים לאישורי מזון מיובא בנמל כבר גדל בשנים האחרונות ב-35% מ-2007 והגיע ל-24,663 בקשות בשנת 2012. "הרחקת הפיקוח, משמעותו הפחתת אינטנסיביות תהליך הפיקוח, פגיעה ביעילותו, הסבת נזק כלכלי ליבואני המזון והנמכת רמת הפיקוח הבריאותי זו זכה עד כה הציבור הישראלי למזון המיובא מנמל אשדוד", מתריע בר יוסף, ומוסיף כי איחוד המחוזות צפוי להוביל להאטה בהליך שחרור הסחורות, שתוביל להעלאת עלויות האחסנה של מזונות בנמל, צעד העלול להוביל בהמשך לייקור מזונות.

החודש (יולי) שלח ראש מינהל שירותים טכניים בחברת אלתא השייכת לתעשייה האווירית, שלמה משולם, מכתב המתריע מפני השלכות האיחוד לגמזו. במכתב טוען משולם כי מפעל החברה, המייצר בין השאר מערכות ביטחוניות מתקדמות כגון "כיפת ברזל" ו"אורן ירוק", הנמצא בפיקוח מחוז אשקלון של משרד הבריאות, "מחייב שיתוף פעולה רציף ומוקפד עם לשכת בריאות מחוזית המצויה בקרבת מקום ופנויה למתן שירותים על בסיס היכרות עם צרכי המפעל". משולם קורא לגמזו לשקול מחדש את ההחלטה על איחוד המחוזות, "לטובת המשך תקינותה של העשייה הכוללת והביטחונית במפעלנו".

תשעה ראשי הרשויות באזור שיגרו כבר בסוף אפריל מכתב משותף המתריע מפני האיחוד לשרת הבריאות יעל גרמן, אך היא עדיין לא השיבה לפנייתם. במכתב מתריעים ראשי הרשויות כי איחוד המחוזות יפגע בתושבי הסביבה ובשירותים שהם אמורים לקבל ממשרד הבריאות. "האם 600 אלף תושבי היישובים שנבחרנו להוביל אינם ראויים בדומה לתושבי מרכז הארץ ללשכת בריאות במרחק סביר המכירה את מקום מגוריהם ותהיה זמינה לפניות ודיווחים?", הם כותבים. ראשי הרשויות אף מתריעים כי פגיעה אפשרית בפיקוח על המזון, כתוצאה מהמהלך, "עלולה להביא לתוצאות חמורות דוגמת זו שזכורה לכל מפרשת רמדיה". על המכתב חתומים ראשי עיריות אשדוד (ד"ר יחיאל לסרי), קריית גת (אבירם דהרי), שדרות (דוד בוסקילה) וראשי המועצות האזוריות באר טוביה, חוף אשקלון, שפיר, שער הנגב, יואב ולכיש.

לדברי ראש המועצה האזורית לכיש, דני מורביה, שאף התריע מפני המהלך במכתב אישי לגמזו, "ההחלטה על איחוד המחוזות מבטאת הזנחה של דרום הארץ. כיום אנחנו זוכים לטיפול מצוין ממחוז אשקלון, ואין סיבה לפגוע בו. אם נצטרך לפנות עם בעיות דחופות לבאר שבע, העיכוב עלול לפגוע בטיפול".

לדברי בכיר במערכת הבריאות, "כשעושים שינוי משמעותי כמו איחוד מחוזות, צריך להציג תוכנית שתראה את השיפור למען התושבים. אבל אשקלון זה פריפריה ולא מרכז הארץ, אז קובעים החלטה שרירותית. רק לאחרונה נמצא כי היו כשלים בפיקוח על נוה יעקב (המוסד הפסיכיאטרי הפרטי בפתח תקווה שנסגר בחשד למעשי אלימות מצד אנשי צוות כלפי מטופלים- ד"א), וזה קרה במחוז מרכז ולא בשלוחה של מחוז, אז אם מצמצמים מחוזות על ידי איחוד, הפיקוח עלול להיפגע עוד יותר".

במשרד הבריאות התקבלה רק באחרונה ההחלטה הסופית על איחוד המחוזות. בתשובתו לסמנכ"ל לקוחות בנמל אשדוד עוד כתב מנכ"ל המשרד גמזו בסוף מאי כי טרם החליט סופית על מתכונת השינויים במחוזות אשקלון והדרום. אולם בישיבה שנערכה ב-7 ביולי במועצה האזורית שער הנגב עם נציגים ממשרד הבריאות טען ראש מחוז דרום גדלביץ' כי "איחוד המחוזות נמצא בעיצומו".

בפועל, קובלים עובדי מחוז אשקלון, האיחוד כבר מיושם הלכה למעשה. כך, למשל, באחרונה חתם גדלביץ' על מסמך רישיון עסק מטעם המשרד לעסק המייצר מוצרי פסטה ממולאים בגבינות בחותמת "רופא מחוז דרום" ומחק בטיפקס מלוגו "לשכת הבריאות מחוז אשקלון" בראש העמוד את המילה "מחוז".

בין הדוגמאות לפיקוח שבוצע לאחרונה במחוז אשקלון, העשוי לעבור לבאר שבע במקרה של איחוד המחוזות, ניתן למנות טיפול באירוע מחודש מאי שבו חקלאי מהסביבה המגדל פרחי נוריות לייצוא השקה אותן במי קולחין באופן העלול לסכן את בריאות הציבור; אירוע מחודש מארס שבו פסל מחוז אשקלון פירות הדר מזני שמוטי וולנסיה שגודלו בסביבה עקב הצפתו של הפרדס בו גודלו במי שפכים; אירוע מיולי 2011 של חדירת מי כיבוי אש עם קצף למערכת מי שתייה באזור; ואירוע משנת 2011 של חיבור שבוצע באחד הקיבוצים בסביבה בין צינור מי השפכים למי השתייה.

אין זו הפעם הראשונה שפורץ מאבק סביב פעילותה של לשכת בריאות מחוזית במשרד הבריאות, וזאת על רקע עוצמת הסמכויות שיש ללשכות אלו לסגירת אתרים ובתי עסק שאינם עומדים בפיקוח רפואי ובריאותי. ממאי עד יולי 2010 דווח ב"הארץ" על מאבק סביב מינויה של רופאת מחוז תל אביב במשרד הבריאות ד"ר רבקה שפר, במסגרתו עתר גדלביץ' לבית הדין לעבודה כנגד המינוי בטענה כי לא עמדה בתנאי המכרז.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "לאיחוד המחוזות אין כל קשר לשירות שניתן על ידי המחוז, כולל על ידי נפת אשקלון, ללקוחות חוץ ופנים. כל פעילויות נפת אשקלון נשמרו ויישמרו – פיקוח על ייבוא מזון בנמל אשדוד, טיפות חלב, פיקוח על עסקי מזון, רישוי עסקים יחד עם הרשויות, פיקוח על מוסדות רפואיים, בתי אבות וכו'. אין כל שחר באמירה שדברים אלה ייפגעו. ישנן נפות רבות בסדר גודל דומה לאשקלון. לאחרונה התקיימו מספר פגישות עם עובדי הלשכה באשקלון, כולל עם נציגות בכירה של ההסתדרות, והנהלת המשרד חוזרת ומדגישה כי בעקבות האיחוד לא יפוטרו עובדים ולא יפגעו תנאי העסקה או השכר.

"משרד הפנים של מדינת ישראל מחלק את המדינה לשישה מחוזות, כשמחוז דרום כולל בתוכו את נפת אשקלון. החלטת משרד הבריאות מחויבת לצורך מינהל תקין. להחלטה זו אין כל השלכה אופרטיבית ברמת תפקוד הנפה (כמו כל יתר המחוזות שבהם יש נפות) ובוודאי שלא נוגע כלל ועיקר להליכי הפיקוח הרפואי. אכן ד"ר גדילביץ זכה במכרז לתפקיד רופא מחוז דרום, שכולל בתוכו את אזור אשקלון ומנהל את המחוז בהצלחה כבר מעל לשנה. כל המכתבים שהגיעו לידי מנכ"ל משרד הבריאות וצוותו נענו מידית. כל האירועים המפורטים בכתבה טופלו ביעילות ומקצועיות, וימשיכו להיות מטופלים באשקלון ברמה הנפתית, ואין לכך כל קשר לחלוטין לאיחוד המחוזות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ