השתלות הכבד באיכילוב הופסקו בעקבות מות שלושה חולים בסמוך להשתלה

בעקבות הרצף שהחל בסוף יוני האחרון, ביקשו במרכז שלא להפנות מועמדים להשתלה. בית החולים: "נבדוק את ההליך כדי לגלות אם קיימת בעיה"

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

בעקבות רצף חריג של שלושה מקרי מוות בקרב חולים שהיו מועמדים להשתלת כבד בבית החולים איכילוב בתל אביב, החליטה הנהלת בית החולים להפסיק לבצע השתלות כבד עד לבירור נסיבות המקרים.

במקרה הראשון, שאירע בסוף יוני, מת באיכילוב חולה בן 56 שסבל מסרטן ומשחמת הכבד, לאחר שהחל לדמם בעת הליך ההרדמה לקראת ניתוח השתלת כבד. המנוח, שהמתין זמן רב להשתלה, הוזעק לבית החולים לאחר שנמצא לו תורם מתאים, והחלו להכינו לניתוח ההשתלה. בזמן ההכנה לניתוח החדירה הרופאה המרדימה לחולה צנתר כדי להכניס לגופו את תרופת ההרדמה, ולפתע אירע קרע פתאומי של כלי דם מרכזי בבית החזה והחולה פיתח דימום פנימי מאסיבי, שבבית החולים עדיין בודקים אם אותר בזמן. החולה הועבר לניתוח דחוף בניסיון לייצב את מצבו, אך במהלך הניתוח קבעו הרופאים את מותו.

בשבוע החולף אירעו באיכילוב שני מקרים נוספים של מות חולים לאחר השתלות כבד בסמוך להשתלה. אחד החולים היה בשנות ה-50 לחייו והשני בשנות ה-70 לחייו.

חדר ניתוח באיכילוב. "המקרים דורשים בירור"

לאור צבר המקרים הורתה הנהלת איכילוב על הפסקת כל השתלות הכבד בבית החולים עד לבירור נסיבות המקרים. גורם בבית החולים הבהיר כי "נוצר אוסף של מקרים חריגים תוך זמן קצר. ייתכן שזוהי סטטיסטיקה בלבד, אך היא דורשת בירור". בצוות הבדיקה הפנימי שמונה לבדוק את המקרים חברים ראש האגף הכירורגי באיכילוב, הפרופ' יוסף קלאוזנר, מנהל מערך הגסטרו, הפרופ' זמיר הלפרן, ומנהלת מערך ההרדמה, הפרופ' עידית מטות.

מאיכילוב נמסר בתגובה כי "תוכנית השתלות הכבד של המרכז הרפואי פועלת למעלה מעשור, ומתאפיינת כל השנים בתוצאות המשתוות לתוצאות המרכזים הטובים בעולם. השתלת כבד היא פרוצדורה מורכבת ומסוכנת עם שיעור תמותה משמעותי. לאחרונה נוכח מספר מקרי תמותה של חולים מושתלים במרכז שלנו, החלטנו על בדיקה של הליך השתלות הכבד על מנת למצוא האם מדובר בתנודתיות אפשרית בתמותה או שמא קיימת בעיה כל שהיא שעלינו לשפרה. עד לסיום הבדיקה וגיבוש מסקנותיה, בקשנו שלא להפנות אלינו מקרים להשתלת כבד".

כיום ממתינים להשתלת איברים 1,114 ישראלים, 164 מהם להשתלת כבד. זמן ההמתנה הממוצע לכבד בישראל עומד כיום על 2.2 שנים.

במארס האחרון מתה באיכילוב חולה בת 40 ללא מחלות רקע, בניתוח לתיקון בקע (הרניה). האישה הוזמנה לניתוח שתוכנן מראש לתיקון בקע בסרעפת, פגם נפוץ המופיע בעשירית מהאוכלוסייה המבוגרת ומתבטא בתזוזת איברי חלל הבטן אל בית החזה. באיכילוב דיווחו בשעתו כי בעת הניתוח, "שבוצע על ידי כירורג בכיר המנוסה מאוד בניתוחים כאלה", נפגע כלי דם גדול והחולה החלה לדמם, תוך שהיא סובלת מקריסה של לחץ הדם. הצוות הרפואי החל לבצע פעולות החייאה למטופלת ולמקום הוזעקו צוותים נוספים, אולם חרף המאמצים נקבע מותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ