משרד הבריאות הודיע על הרחבת מבצע חיסון הפוליו לילדים בכל הארץ

החל מה-18 באוגוסט ייקראו הורים לילדים בגילי 4 חודשים ועד תשע וחצי לקבל את החיסון בטיפת חלב; הסיבה: הנגיף אותר שוב במערכות ביוב במרכז

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

משרד הבריאות הודיע היום (שישי) כי ירחיב את מבצע החיסונים נגד פוליו לכלל הארץ החל מה-18 באוגוסט.

בדיון שנערך הבוקר בראשות שרת הבריאות יעל גרמן ובהשתתפות אנשי המקצוע במשרד, הוועדה המייעצת למשרד בנושא הפוליו בראשות הפרופ' אלי סומך, יו"ר איגוד רופאי הילדים ונציגי הצוות הישראלי לטיפול במגיפות בראשות הפרופ' דן אנגלהרד מבית החולים הדסה, רופאים ונציגי מעבדות, הוחלט על הרחבת מבצע החיסונים על רקע המשך הממצאים המעידים על נוכחותו של נגיף הפוליו במערכות הביוב בישראל.

בהתאם להחלטה, החל מיום ראשון, ה-18 באוגוסט, ייקראו כלל ההורים במדינה להביא את ילדיהם מגיל ארבעה חודשים ועד גיל תשע וחצי (ילידי ינואר 2004 ואילך) לסניפי טיפות חלב כדי לקבל מנת חיסון נוספת המכילה נגיפי פוליו מוחלשים, וזאת בנוסף לחיסונים נגד פוליו הניתנים בשגרה בגילי חודשיים, ארבעה ושישה חודשים, שנה ובכיתות ב'.

פעוט ברהט מתחסן נגד פוליו, השבוע

דגימות שנאספו ממערכות ביוב ברחבי הארץ העידו על הימצאותו של נגיף הפוליו במתקני טיהור שפכים במרכז הארץ של הערים לוד ורמלה. כבר בתחילת יולי אותר הנגיף במערכות הביוב בשתי הערים וכן במודיעין וביישובים בשרון. עם זאת, הנגיף לא אותר במערכות הביוב של העיר תל אביב והערים סביבה, או במערכות ביוב בצפון הארץ.

בדגימות צואה שנאספו עד כה מתושבים בישראל במטרה לאמוד את היקף התפשטות הנגיף, אותרו עד כה 28 נשאים של נגיף הפוליו, בהם 26 ילדים המחוסנים כנגד הנגיף עד גיל עשר, תינוק מתחת לגיל חודשיים ומבוגר בן 70. כל הנשאים מאזור הדרום ומשפחותיהם עודכנו, אולם הם אינם חולים במחלה הפעילה. עד כה לא אותרו חולי פוליו בהתפרצות הנוכחית של הנגיף, מאז אובחן לראשונה ברשת הביוב של העיר רהט בסוף חודש מאי.

במסגרת מבצע החיסון שהחל ביום שני השבוע ב-66 יישובים בדרום, הקרוי "שתי טיפות", חוסנו עד כה 20 אלף ילדים. לדברי משרד הבריאות, מדובר בחמישית מאוכלוסיית היעד לחיסון המקיפה כ-100 אלף ילדים. מספר המתחסנים מהווה 13% מתוך סך של 150 אלף ילדים שהוגדרו בתחילת השבוע כאוכלוסיית היעד לחיסון. לפי נתוני משרד הבריאות, עד כה חוסנו 20.3% מילדי באר שבע (5,334 מחוסנים), 25% מילדי דימונה (1,239 מחוסנים), 31.8% מילדי ירוחם (546), 13.7% מילדי עומר (157), 23.7% מילדי קריית גת (1,783), 21.1% מילדי ערד (726) ושיעורי היענות דומים נרשמו גם ביישוב הבדואי תל שבע אשר 24.7% מילדיו חוסנו (1,253), אם כי שיעור נמוך יותר דווח ברהט, ו-12.3% מילדי רהט חוסנו (1,801).

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' רוני גמזו, הודיע על כוונתו להאיץ את קצב החיסון בדרום כדי להגיע ליעד של 50,000 ילדים מתחסנים בשבוע הקרוב. במסיבת עיתונאים בתחילת השבוע הודיע גמזו כי יעד המשרד הוא להשלים את מבצע החיסונים בדרום הארץ תוך חודש, עד עונת החגים, כרגע במסגרת טיפות החלב. במשרד הבריאות אף שוקלים בהמשך לבצע חיסוני השלמה בכיתות א' עד ג' בבתי הספר, בהתאם להיענותם של הורים בשטח.

ממשרד הבריאות נמסר כי "המצב המורכב לפיו פלח אוכלוסיה שנולד לאחר 2005 שאינו מחוסן כנגד נשאות פוליו בחיסון המוחלש, עלול להוות מאגר להתפשטות הנגיף, ולאור ההימצאות המתמשכת בבדיקות החוזרות באזור רמלה לוד ובתחנות נוספות, הגיעו גורמי המקצוע להחלטה על מתן חיסון משלים בטיפות של ילדי ישראל שנולדו לאחר ינואר 2004 בכל הארץ. משרד הבריאות נערך לפתיחת טיפות החלב בכל הארץ לצורך החיסון החל מהשבוע שיתחיל ב- 18 באוגוסט, בשעות הפתיחה השגרתיות, ויקרא להורים להביא את ילדיהם למתן החיסון".

החיסון הניתן במסגרת מבצע החיסונים, שמטרתו המוצהרת "למנוע מקרי הידבקות במשפחה", ניתן בשתי טיפות על הלשון וכולל נגיפים מוחלשים משני זני פוליו- זן 1 המופיע בחודשים האחרונים במערכות הביוב בישראל וזן מס' 3. ילדים שבמשפחתם חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת לא מקבלים את החיסון על רקע החשש שהנגיפים המוחלשים המצויים בו עלולים לגרום אצל קרוביהם למחלת פוליו פעילה. בקבוצה זו נכללים ילדים שהם או קרוביהם סובלים מסרטן מסוג לוקמיה, לימפומה, קרצינומטוזיס (גידול סרטני של קרום הצפק שבבטן), או שהם מקבלים טיפול לדיכוי המערכת החיסונית, לרבות הקרנות, כימותרפיה וסטרואידים במינון גבוה.

כמו כן, לא יינתן החיסון לילדים הסובלים מליקויים תורשתיים במערכת החיסון, ילדים עם תגובה אלרגית מיידית לחיסון נגד פוליו או לתרופות מסוג נאומיצין או פולימיקסין ונשאי HIV. החיסון עלול לגרום בסיכון נמוך של פחות לאחד למיליון אנשים להתפרצות מחלת פוליו פעילה בקרב קרוביהם של הילדים המתחסנים. הילדים עצמם נמצאים בסיכון אפסי להתפרצות מחלת פוליו פעילה, מאחר והם כבר מחוסנים ברובם המכריע בחיסון המכיל נגיפים מומתים. משרד הבריאות הזמין עד כה מיליון מנות מהחיסון מחברת התרופות גלקסו-סמית-קליין (GSK).

בהתפרצות הפוליו הנוכחית אותרו נגיפים במערכות ביוב בדרום ומרכז הארץ החל מסוף מאי, אולם לפי הערכות במשרד הבריאות הנגיף מתפשט בישראל כבר מחודש פברואר. הזן המתפשט בארץ זהה לזן שבודד בשפכים במצרים בדצמבר 2012.

פוליו היא מחלה זיהומית הנגרמת על ידי נגיף מדבק שעובר מאדם לאדם, בעיקר בקרב ילדים. הנגיף חודר לגוף דרך הפה ומופרש בצואה. המחלה לרוב איננה כרוכה בכל תסמין, אולם באחד לכל אלף נדבקים שאינו מחוסן עלולה להתפרץ מחלה פעילה המתבטאת בשיתוק הגפיים, ובמצבים קטלניים עלול להתפתח שיתוק של שרירי הנשימה המוביל לתמותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טיסות נכנסות אסף נווה

"הכי קשה זה הניתוק. היינו על קרחון חודש, בלי קליטה, בלי כלום"

קינוח שבועות בהשראת קנולי

עם כל הכבוד לעוגת גבינה, לכו על קינוח מופרע לשבועות

משתזפים ביום שמשי בפראג. חשיפה לשמש קשורה לירידה בתחלואת לב וסוכרת

מתברר שחשיפה לשמש תורמת לנו בדרכים שלא היינו מעלים על הדעת

נערים יהודים וערבים משחקים כדורגל ליד חומות העיר העתיקה בירושלים, שנות ה–20

בית"ר ירושלים, שמאלנים: הצד המפתיע של תולדות הכדורגל בארץ

ביתו של אריה ברק בחיפה  
חיפה
בית
עיצוב פנים

"קניתי כאן דירה, ואז עוד אחת ועוד אחת - וחיברתי אותן לבית אחד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?