מבצע החיסון נגד נגיף הפוליו מתרחב היום לכל רחבי הארץ

משרד הבריאות הגדיל את היקף המבצע, שהוגבל תחילה לדרום, נוכח ראיות נוספות להימצאות הנגיף במערכת הביוב במרכז ובלחץ ארגוני בריאות עולמיים

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

>> עדכון: היום הראשון למבצע החיסון נגד פוליו - 30 אלף ילדים התחסנו. עתירה לבג"ץ לעצרו, כי "הוא מטעה את הציבור"

משרד הבריאות מרחיב היום (ראשון) את מבצע החיסונים נגד פוליו לכלל ילדי ישראל. המבצע מתוכנן להימשך כשלושה חודשים, עד 29 בנובמבר, ויקיף כמיליון ילדים, ילידי ינואר 2004 ואילך, החל מגיל ארבעה חודשים. החיסונים יינתנו במסגרת 1,000 טיפות החלב ברחבי הארץ שמפעילים משרד הבריאות, קופות החולים והעיריות. למרות היקפו הממושך של המבצע, במשרד הבריאות קוראים להורים לחסן את הילדים כבר בשבועיים הקרובים, לפני החזרה לגנים ובתי הספר, “כדי לצמצם ככל שניתן את תהליכי ההדבקה בקרב ילדים במסגרות הלימוד”.

ההחלטה על הרחבת מבצע החיסונים לפוליו גם לתושבי המרכז והצפון התקבלה במשרד הבריאות לפני כעשרה ימים בעקבות המלצת אנשי מקצוע ולבקשתם של ארגוני בריאות בינלאומיים - בייחוד נציגי השלוחה האירופית של ארגון הבריאות העולמי. זאת על רקע נטייתו של נגיף הפוליו להתפשט וראיות נוספות להימצאות הנגיף במערכות הביוב של הערים רמלה ולוד שבמרכז. במשרד הבריאות הסבירו אתמול כי “מבדיקות שביצענו, עלה כי רוב נשאי הפוליו עתה הם ילדים עד גיל עשר, שחוסנו בחיסון המומת אך לא חוסנו בחיסון החי המוחלש. לכן צריך להשלים לילדים חיסון חי מוחלש כדי למנוע נשאות, הדבקה והתפשטות הפוליו”.

החיסון הניתן במסגרת המבצע, המעורר בשבועות האחרונים חשש בקרב חלק מההורים, ניתן בשתי טיפות על הלשון ומכיל נגיפי פוליו מוחלשים משני זנים: זן 1 - הזן המזוהה במערכות הביוב בישראל החל ממאי האחרון - וזן 3. במשרד הבריאות ישקלו בהמשך מתן מנה נוספת מהחיסון, בהתאם לקצב התפשטות הנגיף כפי שיאובחן במערכות הביוב ולשיעור המתחסנים במבצע הארצי.

במשרד הבריאות מבהירים כי החיסון בטוח יותר מזה שניתן בישראל עד ינואר 2004, חיסון שהכיל גם את זן הפוליו 2, שנחשב לפראי ונכחד מהעולם בשנת 1999. כמו כן, מבהירים במשרד כי החיסון המוחלש יינתן רק לילדים שקיבלו בעבר לפחות מנה אחת של החיסון נגד פוליו המכיל נגיפים מומתים וניתן במסגרת תוכנית החיסונים הלאומית, ובכך יהפוך לאפסי הסיכון כי המתחסנים יפתחו מחלת פוליו פעילה כתופעת לוואי של החיסון.

במבצע החיסונים נגד פוליו הנערך בשבועיים האחרונים ב–66 יישובים בדרום הארץ נרשמת עד כה היענות גבוהה, ומספר הילדים שחוסנו עד כה הסתכם ב–60,000, מתוך 100,000 הילדים הנכללים בקבוצת היעד. עד כה לא דווח על תופעות לוואי במסגרת המבצע.

בניגוד למבצע בדרום, במסגרתו הוארכו שעות הביקור בטיפות החלב עד לשמונה בערב, במבצע הארצי יינתן החיסון בשעות העבודה הקבועות, מאחר שהוא מוגדר במשרד הבריאות כדחוף פחות. עם זאת, טיפות החלב הגדולות ייפתחו בעת המבצע גם בימי שישי בין השעות 13:00–8:00. ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, הפרופ' איתמר גרוטו, הפיץ בימים האחרונים הנחיות לטיפות החלב, לפיהן בתקופת המבצע ניתן לדחות בדיקות שגרתיות על פי שיקול דעתה של אחות. עם זאת, הובהר כי טיפות החלב ימשיכו בימי המבצע במתן חיסונים לתינוקות ויתנו מענה לפגים, תינוקות בביקור ראשון לאחר לידה וילדים עם בעיות בריאות ידועות. לפי ההנחיות, בכל טיפת חלב תוצב עמדה למיון ראשוני של הפונים, כדי לזרז את תהליך מתן החיסון לפוליו להורים הבאים עם ילדיהם. בכל תחנה יוצב גם סדרן הלובש מדים או אפודה זוהרת, וכן יתוגברו התחנות בעובדי מנהלה ויוצבו גלגלי מספרים לצורך ניתוב התורים. בנוסף הוחלט על הצבת אמצעים להפגת מתח ורענון, ובהם אמצעי הצללה, מים קרים וספסלים לממתינים. בתום מתן החיסון יונחו ההורים להישאר עם ילדיהם בקרבת מקום למשך 15 דקות, כדי לשלול חשש לתופעת לוואי אלרגית.

ילדים שבמשפחתם חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת לא יחוסנו, מחשש שהנגיפים המוחלשים יגרמו למחלת פוליו פעילה אצל קרוביהם. בקבוצה זו נכללים ילדים שהם או קרוביהם סובלים מסרטן מסוג לוקמיה, לימפומה או קרצינומטוזיס, או מקבלים טיפול לדיכוי המערכת החיסונית - לרבות הקרנות, כימותרפיה וסטרואידים במינון גבוה. כן לא יינתן החיסון לילדים הסובלים מליקויים תורשתיים במערכת החיסון, ילדים עם תגובה אלרגית מיידית לחיסון נגד פוליו או לתרופות מסוג נאומיצין או פולימיקסין ונשאי HIV. לדברי הפרופ' אלי סומך, יו"ר איגוד רופאי הילדים העומד בראש הוועדה המייעצת להנהלת משרד הבריאות בנוגע למבצע החיסונים, "הילדים מקבלים את החיסון לצורך מתן הגנה לכל מי שסובב אותם. עם זאת, המטרה איננה שהנגיפים החיים המוחלשים יעברו מהילדים למבוגרים ויחסנו אותם, אם כי הנגיף המוחלש עשוי לעבור בין אנשים כי זהו תוצר לוואי של החיסון. המטרה המרכזית היא שהילדים המתחסנים ישמשו חומת הגנה שדרכה נגיף הפוליו לא יוכל להתפשט באוכלוסייה".

ילדה מתחסנת נגד פוליו ברהט, לפני כשבועיים

סומך מבהיר כי לצורך הגנה על ילדים עם מערכת חיסונית מוחלשת שאינם מתחסנים מחבריהם לגן או לכיתה, יושם בשנת הלימודים הקרובה דגש על היגיינה. "יש לשטוף ידיים אחרי ביקור בשירותים ולפני עיסוק במזון כדי למנוע העברה של הנגיף המוחלש", הוא אומר. במשרד הבריאות צפויים לפנות בקרוב לרופאיהם של ילדים עם מערכת חיסונית מוחלשת, למשל לאחר השתלת מח עצם, לצורך מתן מנה נוספת של החיסון המכיל נגיפים מומתים כדי להגן עליהם למקרה שייחשפו לנגיף המוחלש.

במשרד הבריאות מעריכים כי נגיף הפוליו המוחלש שיינתן לילדים במסגרת המבצע יחלחל למערכות הביוב, ייתכן שאף חודשים לאחר תום המבצע, אך לדברי סומך, "פיתחנו כלים המאפשרים להבדיל בין הנגיף הפראי לבין הנגיף הכלול בחיסון, כדי שנוכל להעריך נכונה אם המבצע מצליח לבלום את התפשטות הפוליו".

בשבוע שעבר הציג משרד הבריאות ברשת הפייסבוק תעודה המאשרת כי החיסון קיבל אישור מממשלת בלגיה, שם הוא מיוצר על ידי חברת GSK, על רקע טענות מצד המתנגדים לחיסון כי הוא לא אושר על ידי רשויות התרופות בארה"ב או באיחוד האירופי. לדברי סומך, "החיסון לא אושר בארה"ב ובאירופה כי שם לא נזקקו למבצע חיסונים נגד פוליו בשנים האחרונות, אך בהתאם לתקנות בארץ הוא מאושר בבלגיה, שהיא מדינה מערבית מוכרת, וזהו החיסון המומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי".

בדגימות צואה שנאספו עד כה מתושבים בישראל, במטרה לאמוד את היקף התפשטות הנגיף, אותרו עד כה 28 נשאים של נגיף הפוליו, שאיש מהם אינו חולה במחלה הפעילה - 26 ילדים עד גיל עשר המחוסנים נגד הנגיף, תינוק מתחת לגיל חודשיים וגבר בן 70. הנשאים ומשפחותיהם עודכנו. עד כה לא אותרו חולי פוליו בהתפרצות הנוכחית של הנגיף, מאז אובחן לראשונה ברשת הביוב של העיר רהט בסוף מאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ