ילדים, אל תשכחו לשים את המשאף בילקוט

מחקר חדש מגלה כי החזרה לגן ולבית הספר מביאה עמה עלייה בשכיחות התקפי אסתמה. בגילים צעירים חלה עלייה של יותר מפי 2 בשכיחותם

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

לחששות המלווים את הימים הראשונים של החזרה לגן ולבית הספר מתלווה סיכון מוגבר להתפרצות התקפי אסתמה, כפי שמגלה מחקר מקיף חדש שנערך בישראל.

חוקרים משירותי בריאות כללית מצאו כי במהלך ספטמבר - החודש בו חוזרים הילדים לגנים ולבתי הספר - חלה עלייה של פי 2.01 בשכיחות התקפי האסתמה של הילדים ועלייה פי 2.27 במתן מרשמים לתרופות הניתנות לחולי אסתמה מקבוצת מרחיבי הסמפונות (bronchodilator), בהשוואה לממוצע החודשי. כמו כן זיהו החוקרים בספטמבר עלייה בפניות שלא נקבעו מראש של ילדים חולי אסתמה לרופאי קהילה.

החוקרים - בראשות פרופ' אבנר הרמן כהן, מנהל מרכז בריאות הילד של הכללית בפתח תקווה - בחנו את תיקיהם הרפואיים של 919,873 מבוטחי הכללית בגילי 15-2 בשנים 2009-2005, אשר 8.9% מתוכם (82,234) אובחנו כחולי אסתמה, בהם 61.6% בנים. כמחצית מהנבדקים (49.1%) היו בגילי הגן, מגיל 2 עד 5.

הקשר בין חזרה למסגרת חינוכית לבין התקפי האסתמה היה גבוה בעיקר בקרב ילדי הגן בגילי 5-2, בקרבם אובחן גידול פי 2.15 בשכיחות התקפי האסתמה בספטמבר בהשוואה לממוצע החודשי. בגילי 11-6 זוהתה עלייה נמוכה יותר אך עדיין משמעותית של 90% בשכיחות ההתקפים בספטמבר. בגילי חטיבות הביניים (15-12) זוהתה עלייה של 81%.

הממצאים יוצאי דופן, מאחר שהם נאספו ממרפאות הקהילה בהן מטופלים 95% מהתקפי האסתמה. זאת בעוד מרבית המחקרים בעולם בנושא שכיחותם המוגברת של התקפי אסתמה בספטמבר נערכו בבתי חולים. המחקר הוצג ביולי בכנס חיפ"א - החברה לרפואת ילדים בקהילה - וממצאיו התקבלו לפרסום בכתב העת Pediatrics.

לתופעה שנצפתה במחקר כמה הסברים. "הסיבה המרכזית היא המצב המשתנה של הילדים", אומר פרופ' הרמן כהן, "לאחר שהם מסתובבים בקיץ בקבוצות קטנות, עם החזרה לגן ולבית הספר הם נחשפים לעשרות ילדים, וזו בדיוק העונה של דלקות עונתיות של דרכי הנשימה על רקע מחלות ויראליות שגורמות לתגובה של כיווץ סמפונות ומעודדות התקפי אסתמה. בנוסף, יש גורמים אלרגנים באוויר האופייניים לספטמבר והשפעה של הלחץ המתלווה לימים הראשונים ללימודים".

לממצאים חשיבות בדגש על רפואה מונעת. לדברי הרמן כהן, "אם מתחילים לתת טיפול תרופתי מונע לילד שבוע או עשרה ימים לפני החזרה לבית הספר או הגן, ניתן למנוע התקפים ולהוריד את תחלואת הילדים ובני הנוער, וכן להפחית היעדרויות הורים מהעבודה ולהקטין את עומס הביקורים אצל רופאי הקהילה".

לפי סקר שנערך במרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות, בשנת 2003 אובחנו 6% מילדי ישראל עם אסתמה, כאשר במחוז תל אביב נמצא השיעור הגבוה ביותר (7.9%) ובהמשך במחוזות דרום (7.8%), חיפה (6.9%), מרכז (6.7%), ירושלים (6%) וצפון (4.5%).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ