רופא בכיר: "כחברה החלטנו לקבל את 'העלויות' של חולים במצבים כאלה"

אשפוזו הממושך של ראש הממשלה לשעבר מעלה דילמות רבות - החל בשאלה האם יש תוחלת ותכלית בהמשך הטיפול בו, וכלה בעלותו לציבור

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

שמונה שנים שוכב ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, מחוסר הכרה בבית החולים שיבא, אחרי אירוע מוחי קשה. בעוד שמצבו נותר סטטי רוב הזמן, העיסוק הציבורי באשפוזו ובמצבו המשיך, ולא הניח לו להפוך למקרה רפואי פרטי - גם כאשר היעדרו מהחיים הציבוריים היה לעובדה מוגמרת. השאלה אם ניתן היה למנוע את אירוע המוח הקשה שחווה שרון, זמן קצר לאחר אירוע מוחי קל יותר, התחלפה בשאלות אחרות: החל בתכלית הטיפול שמקבל שרון, דרך החלטת משפחתו לעודד כל טיפול תומך אפשרי, וכלה בעלות הטיפול לקופה הציבורית.

"שני דברים הופכים את המקרה של שרון לחריג: העובדה שהוא אושפז כראש ממשלה והעובדה שהוא נמצא במצב הזה הרבה שנים", אמר הפרופ' אבינועם רכס, יו"ר הלשכה לאתיקה רפואית בהסתדרות הרופאים, שהוסיף: "יש בישראל הרבה חולים במצב דומה ששורדים שנים במחלקות סיעודיות ואחרות. עם זאת, שרון הוא לא חולה רגיל, ובמובן זה הוא VIP. אנחנו יודעים שיש סטיות מהמקובל במקרים כאלה ויש רצון של המערכת לעשות יתר על המידה, מתוך חשש שאולי לא נעשה מספיק, ומכך שהמערכת נמצאת תחת זכוכית מגדלת. תמיד קיים במקרים האלה קושי מיוחד".

מאז מאי 2006 מאושפז שרון ביחידה לתמיכה ושיקום נשימתי בבית החולים השיקומי בשיבא. במחלקה עשרה חדרי אשפוז וברוב המקרים שוהים בה שני חולים בכל חדר. לשרון הוקצה חדר נפרד קבוע ואחות צמודה. אשפוזו חייב גם העסקת מאבטחים סביב השעון ומצלמות אבטחה. העלות השנתית של אשפוזו היא 1.6 מיליון שקל בשנה.

בפברואר 2009 פנתה עמותת אומ"ץ למשרד הבריאות ומבקר המדינה וקרא לקדם את העברתו של שרון לאשפוז ביתי, בטענה כי הטיפול שהוא מקבל שונה מזה שניתן לאזרח רגיל. "התברר לנו שאין מקום להעניק למר שרון שירותים רפואיים מיוחדים בבית חולים, אך המשפחה סירבה לבקשת בית החולים, ובשלב זה הנושא הוקפא", נכתב אז במכתב שהעבירה העמותה. בנובמבר 2010, כמעט חמש שנים מאז שקע בתרדמת, הועבר שרון תחת מעטה חשאיות לסוף שבוע בחוות השקמים לבקשת בניו, תוך כוונה להעבירו לשהייה קבועה שם - אך הדבר לא יצא לבסוף אל הפועל.

"ככל הידוע לי", אומר פרופ' רכס, "העדיפות שקיבל שרון על פני אזרח מן השורה היתה רק בתחום 'המלונאות' - כלומר במתקני ואמצעי האשפוז - ואני אישית חושב שזה מגיע לאדם שהוא ראש ממשלה. מעבר לכך, ברמת ואיכות הטיפול לא היה שום הבדל בינו לבין כל חולה רגיל. זה לא שנתנו לו תרופת פלא שחסכו מאחרים. ישנם חולים רבים אחרים בארץ שנמצאים במצב הזה במשך שנים רבות".

לדברי רכס, "הדילמות סביב אנשים במצב כזה הן אוניברסאליות: האם הוא סובל או לא סובל? האם הטיפול במצב כזה עקר או לא? חודש אשפוז הוא יקר מאוד ובשלב מסוים ייתכן שאתה שופך את הכסף לריק. ועדיין, אנחנו כחברה החלטנו לקבל על עצמנו את 'העלות' של חולים כאלה. הרופאים מיישמים את ההחלטה החברתית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ