משרד הבריאות מגביל את טיפולי ההפריה החוץ־גופית לשמונה

המשרד אימץ את המלצות הוועדה הלאומית לרפואת נשים. עד כה, ניתן לנשים לבצע מספר בלתי מוגבל של מחזורי טיפול. עוד יוגבלו הפריות לנשים מגיל 42

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות מגביל את טיפולי ההפריה החוץ גופית (IVF). חוזר מנכ"ל שפרסם המשרד היום (שלישי), קובע מגבלות חדשות בכל הקשור למספר מחזורי הטיפול להם יהיו זכאיות נשים בישראל, כחלק מניסיונותיהן להרות.

על פי הנהלים החדשים שאימץ המשרד - בהתאם להמלצותיה של המועצה הלאומית לרפואת נשים, ניאונטולוגיה וגנטיקה - יוגבל מספר מחזורי הטיפול לשמונה מחזורים. זאת בניגוד למצב שהיה נהוג עד כה, בו נשים יכלו לבצע מספר בלתי מוגבל של מחזורי טיפול. עוד קובע החוזר, כי לאחר ארבעה טיפולים עוקבים בהם לא צלחה החזרת העוברים או שמונה טיפולים שלא הובילו להיריון קליני (שלב שבו רואים את שק ההריון), ייערך דיון של הצוות המטפל, שיכלול גם עובדת סוציאלית. הדיון יכלול התייחסות לכלל טיפולי הפוריות שבוצעו לאישה והצעות להמשך טיפול.

בנוסף, מספר מחזורי הטיפול בנשים שעברו את גיל 42, יוגבל לשלושה, זאת במידה ובשלושת הטיפולים הרציפים לא צלח שלב החזרת העוברים לרחמה של האישה. במשרד הבריאות מסבירים כי בבחינת הספרות הרפואית העולמית, בגיל זה הסיכויים להרות לאחר שלושה מחזורי טיפולים ללא תוצאות הם אפסיים. במשרד הבריאות מדגישים כי הליך החזרת עוברים קפואים מתקופת טיפול קודמת לא ייספרו במסגרת מניין הטיפולים.

שינוי נוסף בנהלים יאפשר לנשים בנות 39 (הגיל שבו ניתן להתחיל טיפולי הפריה חוץ־גופית) לבחור בהפריה חוץ־גופית כאפשרות טיפול ראשונה. עד כה, נדרשו נשים שביקשו לעבור טיפול IVF לנסות קודם לכן טיפולי פריון מקדימים כמו כדורים וזריקות. רק לאחר שאלה נכשלו מספר פעמים, נפתחה בפני הנשים אפשרות להפריה חוץ־גופית. במשרד הבריאות טוענים כי הדבר היה כרוך בבזבוז זמן יקר לנשים שנמצאות בגיל גבול הפריון - שכן שיעור הפריון בגיל 40 ומעלה יורד בצורה חדה. ההחלטה על הסרת מגבלה זו תגדיל את סיכויי ההצלחה של הטיפול.

המלצותיה של המועצה הלאומית לרפואת נשים פורסמו בחודש מאי 2013. במועצה קראו למשרד הבריאות להגביל את המימון לטיפולי הפריה חוץ־גופית בישראל. היקף המימון הציבורי בארץ לטיפולים אלה נחשב לחריג בקנה מידה עולמי. כיום ניתן בישראל מימון ציבורי לטיפולי הפריה ללא הגבלה, עד לשני ילדים, לנשים עד גיל 45.

מבחינה סטטיסטית, ככל שמספר מחזורי הטיפול לאישה עולה, כך קטנים סיכוייה להרות וללדת. אולם עובדה זו, יחד עם הקשיים ואי הנוחות הפיזית הכרוכים בתהליך, אינם מונעים מנשים רבות להמשיך ולבצע מחזורי טיפול חוזרים, לעיתים גם עשרות.

בדיון שהתקיים לאחרונה בנושא, במסגרת כנס מקצועי, דיווח אחד הרופאים כי אין זה נדיר להיתקל בנשים המבצעות 20 מחזורים של טיפולי פריון וכי פגש אף במטפלת שהגיעה ל-56 מחזורי טיפול, אך ללא הצלחה. על פי נתונים מ-2011, בישראל בוצעו באותה שנה למעלה מ-38 אלף מחזורי טיפולי הפריה חוץ גופית: זינוק של 11% לעומת 2010.

המועצה הלאומית לרפואת נשים המליצה להוריד את הגיל המירבי להפריה חוץ־גופית לגיל 44 - המלצה שלא התקבלה.

"לא התעקשנו על הורדת הגיל ל-44, כיוון שהשטף הרציני של כמות המטופלות נמצא בעיקר בגילאים שמתחת", אומר פרופ' אליעזר שלו, יו"ר המועצה. "בגילאים הללו, הסיכויים להיכנס להריון בהליך של הפריה חוץ־גופית הם מזעריים. מצב שבו אשה בת 45 תיכנס להיריון בהליך הפריה חוץ־גופית ותלד ילד בריא הם - על פי הספרות המקצועית - אפס. בגיל 44 אנחנו מדברים על סיכוי של 2%". לדבריו, "בעניין זה יש הטעייה: הציבור קורא בעיתונים על אישה שנכנסה להריון בגיל 45, אבל לא מספרים לו שזה מתורמת ביצית, לא באמצעות הפריה חוץ־גופית. הניסיונות של נשים לבצע מספר גדול של מחזורי טיפול בגילאים הללו הם כמו הגרלה ללא סיכוי לזכות. זה מוביל למצבים של נשים שמאושפזות עם בעיות נפשיות ואנשים שמוכרים בתים כדי לממן את כל זה".

היום, לאחר ההודעה על אימוץ חלק מהמלצות הוועדה, אמרה שרת הבריאות יעל גרמן כי "ההמלצות שגובשו מסדירות את נושא טיפולי ההפריה החוץ־גופית ובכך מאפשרות מצד אחד לנשים להגשים זכותן לאימהות והורות, ומצד שני לדאוג לבריאותן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

איור דלת מסתובבת - בנט יוצא לפיד נכנס

נכשלתי בפוליטיקה אבל הייתי ר"מ טוב, אומר בנט, ומסמן יעד עתידי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ