שיפור במצבו של אחד הילדים שהורעל בביתו

ליבו של יצחק גרוס, שאושפז בעקבות הרעלת הדברה בשבוע שעבר, חזר לתפקד באופן עצמאי. מצבו של אחיו הגדול נותר ללא שינוי

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

שיפור חל במצבו של יצחק גרוס בן החמש, שנפגע באופן אנוש באירוע הרעלת ההדברה בירושלים בשבוע שעבר. ממרכז רפואת הילדים שניידר בפתח תקווה נמסר כי הוא נותק בהצלחה ממערכת ה"אקמו" אשר החליפה את פעולות הלב והריאות מאז המקרה. בהתאם לכך ליבו חזר לתפקד ללא תמיכה חוץ גופית. עם זאת, בשלב זה הוא עדיין מורדם, מונשם ומטופל בתרופות ביחידה לטיפול נמרץ חזה ולב.

"מהרגעים הראשונים שנקראנו לעזרתם של הילדים בירושלים, הצוותים עושים מאמצים כבירים לילות כימים להצלת הילדים וענינו נשואות להחלמתם", אמר פרופ' יוסף פרס, מנהל שניידר. "אנו מחזקים את ידי ההורים בשעתם הקשה ומקווים להמשך שיפור במצבם של הבנים".

מיכאל, אחיו בן השבע של יצחק, עדיין מחובר למערכת ה"אקמו" וחייהם של השניים עדיין לא יצאו מכלל סכנה. מצבם מוגדר קשה אך יציב. האחים מאושפזים במרכז לרפואת ילדים שניידר מאז יום רביעי האחרון, לאחר שהועברו מבית החולים שערי צדק בירושלים, כאשר יצחק הועבר ראשון וכמה שעות אחריו מיכאל. לקראת סוף השבוע דווח על שיפור מה במצבו של יצחק.

כבאים מחוץ לדירה בה בוצעה ההדברה, בשבוע שעבר

הצוות הרפואי ממשיך להעניק להם טיפול תומך - הטיפול האפשרי היחידה במקרה של הרעת פוספין - כדי שיחזיקו מעמד עד שהחומר יתפנה מגופם. תהליך התנקות הגוף מהחומר במקרים הללו צפוי להמשך בין 10 ל–14 ימים, אולם קשה לדעת בשלב זה מה תהיה רמת החלמתם והאם ההרעלה תותיר בהם נזקים בלתי הפיכים. בני משפחתם של האחים קיבלו בהתרגשות את הבשורה על שיפור במצבו של האח הצעיר. לצד זאת הם חוששים עדיין לבריאותם ומבקשים להתפלל לשלומם.

הפוספין הוא חומר רעיל ביותר, שיכול להיספג בדרכי העיכול באמצעות בליעתו או משאיפת הגז באוויר. התפזרות החומר בגוף גורמת לפגיעה במערכות תוך־תאיות, בעיקר במערכת הנשימה התוך־תאית, לצד פגיעה במנגנונים נוספים. התסמינים הראשונים הם לרוב גירוי באזור העיניים, שיעול, בחילה והקאה. בהמשך מופיע כשל מערכתי: פגיעה במוח עד כדי איבוד הכרה, פרכוס לב, ירידת לחץ דם וקצב לב, בצקת בריאות. בשלב מתקדם יותר תתכן גם אי ספיקה של הכבד והכליות.

חומרת הפגיעה והמהירות שבה היא מתפתחת תלויים בריכוז ובכמות החומר שהחולה נשם ובמקרים של ריכוז גבוה תופעות הלוואי והמוות יכולים להופיע תוך דקות. סיכויי ההישרדות מחשיפה לחומר תלויים במהירות החילוץ והתחלת הטיפול הרפואי. משום שאין תרופה שמנטרלת את השפעות הפוספין, הטיפול שניתן למי שסובל מהרעלת פוספין הוא טיפול תומך כמו מתן חמצן, מכשירי תומך פעילות לב וריאות ותרופות. הטיפול התומך נמשך עד שהחומר מתפנה מהגוף. לאחר מכן נזקי ההרעלה נעים על קשת רחבה - מתפקוד מלא, דרך תפקוד חלקי, ועד נזקים בלתי הפיכים למוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ