יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה החליטה היום (ראשון) לתמוך בחוק "מוות במרשם רופא", הקובע כי חולה המוגדר "נוטה למות", יוכל לקבל מרשם לסם מרדים במינון ממית מבלי שהרופא ישא באחריות פלילית לנתינתו. חוק זה יעניק לחולה מידה של ברירה ושליטה בחייו, בשלב שבו הכאב והסבל הם כבר בלתי נסבלים. עם אישור החוק הודיעה סיעת הבית היהודי כי תגיש נגדו ערר. הערר יגלגל את הנושא לפתחו של ראש הממשלה נתניהו, שבכוחו למנוע דיון בחוק וכך לקבור אותו. אם בכל זאת ראש הממשלה יחליט לקדם את החוק יוכלו שרי הבית היהודי להטיל עליו וטו.

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד ומציע החוק, אמר כי "זו בעיה שעל החברה להתמודד אתה, והצורך בכך גדל ככל שתוחלת החיים מתארכת והטכנולוגיה הרפואית משתפרת". לדבריו, "'חוק המוות בכבוד', כפי שהחוק מכונה במדינות בארה"ב בהן כבר הונהג, מעניק לחולה מידה של שליטה בחייו גם בימיו האחרונים, שיש בה עצמה כדי לסייע בהתמודדות עם הסבל. הוא גם מקל על הדילמה החוקית שרופאים רבים נתונים בה, ומשפיע לטובה על תחושתן של המשפחות ועל חייהן ביום שלאחר הפרידה מיקירן. זהו חוק מתקדם, שיעמיד את ישראל בשורה הראשונה של המדינות הנאורות".

הרב הראשי הרב דוד לאו אמר בתגובה לאישור החוק: "לרופא ניתן תפקיד לרפא, וכשאינו יכול לרפא אין לו רשות להמית. מותר לתת משככי כאבים גם אם בהצטברותם תתקרב שעת המוות אך לא להמית".

בהקדמה לחוק כתב שלח כי הוא נועד למנוע מקרים טראגיים, שבהם רוצח אדם בריא את בן זוגו החולה ומתאבד לאחר מכן, כדי שלא להיות מואשם בביצוע רצח. המצב החוקי הקיים אינו אוסר על אדם הרוצה בכך להתאבד, אך מתן סיוע במעשה כזה - גם מצד בן משפחה - הוא עבירה פלילית. החוק הוא העתק של חוק דומה שהתקבל במדינת אורגון שבארצות הברית.

חוק מוות בכבוד אושר בארצות הברית בשני משאלי עם בשנים 1994 ו-1997, נכנס לתוקף ב-1998 ומאז עמד בהצלחה מפני עתירות משפטיות מצד הממשל הפדראלי הרפובליקאי השמרני. החוק באורגון מתיר מוות בסיוע רופא בתנאים מוגדרים היטב ומחמירים מאוד. ב-2008 התקבל חוק דומה גם במדינת וושינגטון וב-2013 במדינת ורמונט.

חוק החולה הנוטה למות הקיים בישראל מאפשר לרופאים לקבל את בקשתו של חולה הנוטה למות שלא להאריך את חייו באמצעים מלאכותיים, אם ימיו ספורים ואם הוא נתן את בקשתו למות מתוך צלילות דעת. עם זאת, החוק הקיים בישראל אינו חל על חולה מתייסר הנוטה למות שחייו אינם תלויים ב"אמצעים מלאכותיים", שאותם ניתן לעצור ולהביא למותו.

"חולים כאלה אינם יכולים לממש את זכותם האנושית והאזרחית הבסיסית למוות מוקדם וגואל, ובשם החוק הם נידונים להמשיך ולהתייסר", הסביר שלח בהצעת החוק. לדבריו, "אין זה מפתיע כי לא מעטים מהם בוחרים לסיים את חייהם בהתאבדות, הנעשית לעתים בצורה ברוטלית ומותירה צלקת נוראה בלב בני המשפחה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ