חיידקים עמידים בפני אנטיביוטיקה התגלו בבית החולים בני ציון בחיפה

החיידק, מסוג CRE, עשוי לגרום לזיהומים במערכת הנשימה, בדרכי השתן ובפצעים פתוחים. גורמים בבית החולים: "המוסד סובל ממחסור באנשי תחזוקה ובאמצעים לחיטוי"

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה מסוג CRE התגלו באחרונה בבית החולים בני ציון בחיפה. בעקבות כך שוכנו מטופלים שנדבקו בחיידק במחלקה נפרדת. לפי גורמים בבית החולים, הופעת חיידקי ה-CRE היא תוצאה של עומס ומצוקה תקציבית קשה בבית החולים, שפוגעים ביכולתו לשמור על רמת היגיינה נאותה ולהילחם בזיהומים. לטענת אותם גורמים, בתקופה האחרונה סבל בית החולים ממחסור באנשי תחזוקה וניקיון וכן באמצעים לחיטוי. בעקבות כך הוחמרה בעיית הזיהומים נוכח העומס במחלקות הפנימיות הצפופות.

במשרד הבריאות אישרו כי במהלך החודש האחרון התגלו חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה בבית החולים ומסרו בתגובה כי "אכן קיימת בעיית זיהומים בבית החולים על רקע העומס הרב בו נתון בית החולים. בעקבות כך הורה מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, לאגף התקציבים במשרד להעניק עדיפות לבית החולים ולקדם את תכוניות העבודה שלו על מנת לשפר את התנאים בבית החולים".

חיידק ה-CRE נחשב לחיידק העמיד השכיח בבתי חולים. הוא עמיד בפני אנטיביוטיקה רחבת טווח ובשנים האחרונות נעשים בישראל מאמצים לבלום את התפשטותו. החיידק עלול לגרום לזיהומים במערכת הנשימה ובדרכי השתן וכן לזיהומים בדם ובפצעים פתוחים, ונחשב לקטלני בגלל היעדר טיפולים יעילים ושיעורי תמותה של עד 40 אחוז במדינות המערב. באפריל 2014 התגלו חיידקי CRE אצל שמונה פגים בפגייה של בית החולים שיבא, בבדיקת סקר שגרתית בבית החולים. שום פג לא חלה בשל ההידבקות בחיידק, אולם הפגים שנשאו אותו בודדו משאר הפגים בפגייה והמקרה דווח למשרד הבריאות.

בית החולים בני ציון בחיפה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: בז רטנר

בשנת 2012 פרסמה היחידה הארצית למניעת זיהומים במשרד הבריאות דו"ח אשר פירט את המקרים שבהם נמצאו חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה מסוג CRE בבתי החולים השונים בשנים 2011-2009, ובעקבותיו אף התקיים דיון בוועדת הבריאות של הכנסת. מהדו"ח עלה באופן ברור כי רמת זיהום גבוהה במיוחד נרשמה בבתי החולים בחיפה.

בהמשך לכך קבע דו"ח מבקר המדינה ממאי 2013 כי קיימים ליקויים חמורים בפיקוח המדינה על מניעת זיהומים במוסדות רפואיים. הדו"ח הצביע על עלייה בשיעור הזיהומים בקרב מאושפזי בתי החולים בשנים האחרונות, לרבות עלייה בחומרת הזיהומים ובעמידותם לאנטיביוטיקה. לפי תחשיב שערך המרכז הארצי למניעת זיהומים במשרד הבריאות בשנת 2012, מספר המתים שנדבקו בזיהומים מחיידקים העמידים לאנטיביוטיקה בבתי החולים בישראל נאמד ב-6,000-4,000 בשנה. בתחשיב נקבע כי ניתן למנוע בין 25% ל-75% מהזיהומים הנרכשים, כלומר כ-1,000 עד 4,500 פטירות בשנה.

מבית החולים בני ציון נמסר בתגובה: "בית החולים בני ציון מתמודד עם זיהומים כמו כל בתי החולים הציבוריים בארץ, כאשר הסכנה של נזק מזיהומים גוברת בזמן לחץ ועומס בבתי החולים בארץ בכלל ובעיר חיפה בפרט. נכון להיום, נושא הזיהומים בבית החולים נמצא בשליטה מוחלטת ואין כל בעיה מיוחדת בנושא זה בבית החולים. באשר לטענות המועלות על כביכול בעיות ניקיון במחלקות בית החולים ואי חיטוי מכשירים רפואיים, לא היו דברים מעולם. יתרה מכך, כחלק מהתמודדות עם סכנה של זיהומים, הוגברו עבודות הניקיון בבית החולים סביב השעון, כנהוג בכל בתי החולים הציבוריים בארץ".

ממשרד הבריאות נמסר כי מנכ"ל המשרד ביקר ב-22 בינואר 2015 במרכז הרפואי בני ציון כדי לבחון את ההתמודדות של הצוותים הרפואיים והנהלת המרכז עם העומסים במחלקות בשל תחלואת החורף לרבות סוגיית הזיהומים. המשרד מסר עוד כי "המנכ"ל התרשם עמוקות ממחויבות הצוות הרפואי וההנהלה לתת מענה רפואי מיטבי למטופלים. אין זה פשוט להתמודד בו זמנית עם העומסים במערכת ולשמור על סטנדרטים רפואיים גבוהים כפי שנעשה בבית החולים, לרבות סוגיית הזיהומים הלא פשוטה. המשרד יסייע לבית החולים להתמודד עם מציאות זו. בשבוע האחרון ירדה האירעות של הזיהומים בעקבות הפעילות המניעתית שנקטו בבית החולים למניעת בעיית הזיהומים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ