ארגון הבריאות העולמי קורא לצמצם ניתוחים קיסריים ללא צורך

שיעור היולדות שבוחרות שלא ללדת באופן טבעי עולה בקצב מהיר בשנים האחרונות, ומומחים מזהירים כי ניתוחים קיסריים ללא צורך בריאותי עלולים לגרום לנכות ואף למוות

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

ארגון הבריאות העולמי (WHO) קורא לצמצם את שיעור הניתוחים הקיסריים, שהולך ועולה בקצב מהיר בעולם. על פי נייר עמדה שפרסם הארגון שלשום, הניתוחים הקיסריים מבוצעים לעתים שלא לצורך מבחינה רפואית וגוזלים משאבים רפואיים, גם במקרים שאינם תורמים להפחתת הסיכונים או לתמותת הילודים.

ניתוח קיסרי הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בעולם כיום ושיעור שכיחותו עולה בהתמדה, הן במדינות המפותחות והן במדינות המתפתחות. אולם על פי ארגון הבריאות העולמי, אף שבעיקרון הניתוח עשוי לעתים להציל חיים – הן של האם והן של הילוד – ניתוחים קיסריים מבוצעים כיום ללא צורך רפואי ומציבים נשים ותינוקות בסיכון לבעיות בטווח הקצר והארוך. הצהרת הארגון מדגישה את חשיבות ההתמקדות בצרכי האם והתינוק, את חשיבות הדיון בכל מקרה לגופו, ומעודדת קביעת "שיעורי יעד" לביצוע הניתוחים הללו.

ניתוח קיסרי עשוי להיות נחוץ כאשר לידה רגילה עלולה להוות סיכון ליולדת או לעובר – בין אם בשל מצוקה עוברית וצורך ליילד באופן מיידי, או כאשר התינוק מצוי במנח חריג ברחם דוגמת מנח עכוז. אולם בכל זאת מדובר בניתוח לכל דבר, שבאופן טבעי מתלווים אליו גורמי סיכון. בנייר העמדה של ארגון הבריאות נטען בין היתר כי ניתוחים קיסריים עלולים לגרום לסיבוכים משמעותיים, ואף לנכות או למוות, במיוחד כאשר הם מבוצעים במתקנים שאינם ערוכים די הצורך לקיים ניתוחים בטוחים או להתמודד עם סיבוכים אפשריים.

מאז 1985, קהילת הבריאות הבינלאומית מחשיבה את "השיעור האידיאלי" לניתוחים קיסריים ככזה העומד על בין 10% ל-15% מסך הלידות. על פי המסמך, מחקרים חדשים מגלים כי כאשר שיעורי ניתוח קיסריים מהווים עד 10% ממספר הלידות, מספר מקרי מוות של היולדות והעוברים אכן יורד. אולם כאשר שיעור הניתוחים הקיסריים מטפס מעל 10%, אין ראיות לכך שהוא מפחית את שיעורי התמותה. כך שלפחות בעיני ארגון הבריאות העולמי, שיעור הניתוחים הקיסריים האידיאלי עומד על כ-10% מכלל היולדות.

בישראל עומד שיעור הניתוחים הקיסריים על 20% - כפול מההמלצה של ארגון הבריאות העולמי. במלים אחרות, מתוך כ-180 אלף לידות בישראל מדי שנה, 40-35 אלף נשים יולדות על שולחן הניתוחים ולא בחדרי הלידה. בישראל כבר התקבע הנוהג של קביעת ניתוח קיסרי מראש שלא בהכרח בנסיבות רפואיות שמחייבות זאת. המקרה הנפוץ הוא של נשים שזוהי עבורן לידה שנייה וילדו בפעם הראשונה בניתוח קיסרי.

לדברי מנהל בית החולים לנשים ויולדות במרכז הרפואי רבין (ביה"ח בילינסון-השרון(, פרופ' ארנון לויז'ניצר, בישראל מודעים למגמה ונעשים מאמצים כדי לבלום אותה. "אחוז הניתוחים הקיסריים בישראל הוא סביב 20% ונמצא יציב בשנים האחרונות. הסוגיה של ניתוח קיסרי לבקשת היולדת ללא אינדיקציה רפואית עלתה לפני כמה שנים, אז 5% מהניתוחים הקיסריים בוצעו לבקשת היולדת וללא סיבה רפואית. סביב הנושא הזה התקיימו ישיבות וועדות ובשנת 2013 נרשמה כבר ירידה משמעותית בשיעור הניתוחים הקיסריים שמתבצעים ללא סיבה רפואית ורק 8% מכלל הניתוחים שבוצעו היו ללא סיבה רפואית", אומר ויז'ניצר. "השאלה למה לא לאפשר לאשה לבחור את מועד וצורת הילדה, היא השאלה שעומדת במרכז התמונה. ברור שלידה נרתיקית עדיפה על ניתוח קיסרי. ניתוח קיסרי הוא ניתוח לכל דבר וכל ניתוח מחייב אינדיקציה רפואית".

לאורך השנים, ארגונים שונים בעולם התמודדו עם הסוגיה, כולל הפדרציה הבינלאומית לגניקולוגיה ומיילדות (FIGO) שיצאה בהצהרה שביצוע ניתוח קיסרי ללא סיבה רפואית איננו מוצדק. הארגון האמריקאי למיילדות וגניקולוגיה (ACOG) הציג עמדה ליברלית יותר ואיפשר ניתוחים קיסריים ללא הוראה רפואית, אולם סייג זאת בכך שאם הרופא מסרב לבצע את הניתוח לא ניתן לחייבו. מכון הבריאות האמריקאי (NIH) קבע כבר בשנת 2006 כי לידה בניתוח קיסרי ללא צורך רפואי אינה מומלצת לנשים המתכננות כמה לידות.

לדברי ויז'ניצר, "הסיבה המובילה היום לניתוחים קיסריים היא ניתוח קיסרי קודם. כך שלמעשה, הניתוח הקיסרי קובע במקרים רבים את גורל האשה ולכן חשוב להיות זהירים יותר באינדיקציה הראשונה". לטענתו, "ברגע שהלידה הראשונה מבוצעת באמצעות ניתוח, הסיכויים להגיע לניתוח קיסרי בלידה שנייה גבוהים יותר. במקרים הללו ישנה למשל פתולוגיה של השתרשות שלייה ושיעור גבוה יותר של שלייה חודרנית, שבאים לידי ביטוי בעיקר מהניתוח השלישי ואילך".

לדברי ויז'ניצר, אם לא מדובר בצורך רפואי, ניתוח קיסרי מסוכן יותר עבור היולדת מלידה רגילה. "מבחינת דימום ומתן דם, רוב המאמרים שדנים בנושא מצביעים על כך שבניתוח קיסרי יש איבוד דם יותר מאשר בלידה רגילה. מבחינת תחלואה זיהומית הסיכוי גבוה פי שניים בניתוח קיסרי לעומת לידה רגילה וכמובן גם משך האשפוז בניתוח קיסרי ארוך יותר. מבחינת הילוד, הסיכוי לתחלואה נשימתית גבוה יותר אולם ההבדלים בתחלואה יורדים ככל שמדובר בהריון מתקדם יותר", מסביר ויז'ניצר.

המסר העיקרי שעולה מנייר העמדה של ארגון הבריאות העולמי הוא לנסות ולשמר את הניתוחים הקיסריים במקומות הרפואיים שבהם הם נדרשים ולא מעבר לכך. "מסקנות אלו מדגישות את הערך של ניתוח קיסרי בהצלת חייהם של אמהות ותינוקות", אומרת מנהלת מחלקת מחקר ובריאות הרבייה בארגון הבריאות, ד"ר מרלין טמרמן. "הם גם ממחישים עד כמה זה חשוב כדי להבטיח שניתוח קיסרי ניתן לנשים במצוקה, ולא רק להתמקד בהשגת כל שיעור ספציפי"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ