עידו אפרתי
עידו אפרתי

חיידק הלגיונלה התגלה הבוקר (רביעי) אצל חולה מבוגרת שאושפזה במחלקה ההמטולוגית בבית החולים רמב"ם בחיפה. מקור החיידק, שמתפתח במערכות אספקת מים, אינו ידוע. בעקבות הגילוי הונחו החולים במחלקה להפסיק ולהשתמש במי ברז והאירוע דווח למשרד הבריאות, שעורך בדיקות במוסד הרפואי.

הלגיונלה, המוכרת גם בשם "מחלת הלגיונרים", היא צורה של דלקת ריאות חריפה שמאופיינת בחום גבוה, שלשולים, ליחה וכאבים בכל הגוף. חיידקי משפחת הלגיונלה מתפתחים במערכות אספקת מים שבהם תנאים מתאימים - מים עומדים, טמפרטורה של 25-45 מעלות צלזיוס או משקעי חלודה או אבנית.

בית החולים רמב"ם בחיפה, ביוניצילום: דורון גולן/ג'יני

החיידק מועבר דרך מערכת הנשימה לאחר שאיפת רסיסי מים הנישאים באוויר ומזוהמים בחיידקי ליגיונלה. הטיפות הנישאות באוויר יכולות להגיע ממקורות שונים, כגון רחצה ושימוש במים חמים (בייחוד מראשי מקלחת), ג'קוזי, מזרקות, מגדלי קירור של מיזוג אוויר ומערכות מיזוג אוויר על בסיס קירור אוויר במגע ישיר עם מים.

החיידק אינו עובר מאדם לאדם, וכאשר ישנו יותר ממקרה אחד קיים חשש מהתפרצות בשל חשיפה למקור משותף. הסיכון להידבקות או תמותה מהחיידק הוא בעיקר בקרב אוכלוסיות רגישות, בדגש על קשישים, חולים במחלות ריאה כרוניות או בעלי מערכת חיסון חלשה.

את החיידק לא ניתן לגלות בבדיקות דם רגילות אלא בבדיקות ספציפיות, במקרים בהם מתעורר חשד להימצאותו. בשנים האחרונות התגלו חיידקי הלגיונלה במספר בתי חולים בישראל ומערכות המים בהם טופלו וטוהרו. מקרים של התפרצות החיידק התרחשו גם בבתי מלון באילת ובים המלח.

מבית החולים רמב"ם נמסר כי "חולים במחלקה ברמב"ם קיבלו הוראה לא להשתמש במי ברז במחלקה עקב חשד להימצאות חיידק הליגיונלה. הבדיקה החלה לאחר שזוהה חיידק ליגיונלה בכיח של חולה במחלקה כחלק מבדיקות שגרתיות, ולכן הורו מומחי הזיהומים של רמב״ם להפסיק מיידית צריכת מים מהברז באותה מחלקה, ולבצע בדיקה של מקורות המים כאמצעי של זהירות. למטופלים מסופקים מקורות מים חלופיים. משרד הבריאות קיבל הודעה מיידית והוא מעורב בבדיקה״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ