משרד הבריאות ידע על ההתעללות בבית האבות בחיפה לפני יותר משנה

שני מטפלים לשעבר בבית האבות "נאות כיפת הזהב" אמרו לחדשות 2 כי פנו למשרד הבריאות ולמשטרה וסיפרו כיצד עובדים תוקפים את הקשישים, אך דבר לא נעשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אחד העובדים החשודים בהתעללות, פיטר גוסקוב, אתמול בדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בחיפה
אחד העובדים החשודים בהתעללות, פיטר גוסקוב, אתמול בדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בחיפהצילום: רמי שלוש

שני מטפלים לשעבר בבית האבות "נאות כיפת הזהב" בחיפה פנו למשטרה ולמשרד הבריאות ואמרו כי היו עדים להתעללות בדיירי המוסד כבר לפני יותר משנה, כך דווח היום (שני) בחדשות 2. בתחקיר שפורסם בערוץ בסוף השבוע תועדו עובדים בבית האבות מכים, מקללים ומאיימים על קשישים סיעודיים השוהים בו. במשרד הבריאות מסרו בתגובה לדיווח כי הם "בודקים בשנית את נסיבות האירוע".

בעקבות הפרסום נעצרו אתמול חמישה מעובדי המוסד, והערב נעצרה עובדת נוספת. מעצרם של ארבעה מהם — החשודים בהתעללות פיזית ונפשית במטופלים — הוארך ביומיים, ושתי אחיות שנעצרו בחשד שלא דיווחו על ההתעללות יובאו מחר לדיון בהארכת מעצרן.

"ראיתי קשירות וראיתי מטופל שעשה צרכים על המכנסיים שלו אוכל אגרופים על זה", אמר לחדשות 2 מטפל לשעבר בבית האבות, ומספר שדיווח על המתרחש במקום למשרד הבריאות, אולם לא זכה להתייחסות. "נפנפו אותי, עד היום אני מחכה ליצירת הקשר שלהם", הוסיף. מטפל אחר אמר כי התלונן על הנעשה במוסד כבר לפני כשנתיים, ובמשרד הבריאות הובטח לו שייצרו עמו קשר אך לא עשו זאת.

שר האוצר ויושב ראש מפלגת כולנו, משה כחלון, התייחס היום בישיבת הסיעה השבועית לפרשה, והביע את שאט הנפש שעורר בו התיעוד. "גם אני הזדעזעתי לראות בימים האחרונים תחקירים ופרסומים על התעללויות בקשישים חסרי ישע. 'כבד את אביך ואת אמך' זאת לא המלצה, זה ציווי שחל על כולנו", אמר. כחלון הוסיף כי "על השופטים להרגיש כאילו הפושעים הכו את ההורים שלהם ולהתייחס לזה בדיוק באותה צורה". לדברי שר האוצר, "לא יחסרו תקציבים בכדי לייצר פיקוח והרתעה בבתי אבות וטיפול בחסרי ישע".

בעליו של בית האבות ומנהלו, אבי רודרמן, הודיע הבוקר כי יחל באיתור מנהל חדש למוסד, בעקבות המלצת משרד הבריאות. רודרמן הודיע גם כי מינה את סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה לשעבר, השופט בדימוס פרופסור דן ביין, לעמוד בראש ועדת בדיקה בלתי תלויה שתחקור את החשדות. לדברי רודרמן, משפחות המטופלים במוסד יוכלו לפנות אל הוועדה ישירות, ומסקנותיה יועברו באופן מלא למשרד הבריאות.

אתמול ערך משרד הבריאות ביקורות פתע ב–16 בתי אבות ברחבי הארץ. בין השאר ביקרו אנשי המשרד בבתי אבות בלוד, בראשון לציון ובחיפה. שר הבריאות, יעקב ליצמן, ערך ביקור פתע בבית האבות שעובדיו נחשדים בהתעללות ואמר כי משרדו יאסור על המוסד לקלוט דיירים נוספים עד להודעה חדשה.

בתחקיר ששודר בערוץ 2 נראו מטפלים שהחליפו טיטולים לזקנים בשעת לילה מאוחרת והושיבו אותם להמתין לארוחת בוקר במשך כחמש שעות. בנוסף לזה, נחשף סיפורה של קשישה שסירבה לאכול במשך שבועיים וחוברה למכשיר שסיפק לה חמצן ונוזלים. הקשישה מתה לאחר שאחת האחיות במשמרת הלילה החליטה לנתקה מהמכשיר. בתחקיר צוין עוד כי לפני כשנה ערך משרד הבריאות ביקורת פתע במקום ובית האבות קיבל ציונים טובים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ