במשרד הבריאות חוששים מפני התפרצות החצבת בישראל

בשבועות האחרונים אובחנו בישראל כמה מקרים של המחלה הקשה והמדבקת. משרד הבריאות הנחה רופאים לדווח על כל חשד להידבקות ולחסן חולים אפשריים בתוך 72 שעות

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילד מקבל חיסון מפני חצבת בירושלים, ב-2007
ילד מקבל חיסון מפני חצבת בירושלים, ב-2007צילום: דניאל בר און / ג'ינ
עידו אפרתי
עידו אפרתי

במשרד הבריאות חוששים מהתפרצות של מחלת החצבת ובימים האחרונים הפיצו חוזר להגברת הערנות וחידוד נהלים בקרב לשכות הבריאות המחוזיות. זאת, בעקבות כמה מקרי הידבקות במחלה הנגיפית הקשה שהתגלו לאחרונה בישראל.

"בשבועות האחרונים אובחנו מספר מקרי חצבת בישראל, חלקם מיובאים מחו"ל וחלקם בעקבות חשיפה לחולים בארץ", נכתב בחוזר ששלחה בשבוע שעבר ד"ר אמיליה אניס, מנהלת האגף לאפידמיולוגיה במשרד. "אנו מבקשים להפנות את תשומת ליבם של הצוותים הרפואיים בקהילה ובבתי החולים לאפשרות של חצבת בכל גיל ובכל מקרה של מחלת חום ופריחה, במיוחד אם מלווה בשיעול או דלקת לחמיות (דלקת עיניים). אבחון מוקדם ובידוד נשימתי של מקרים חשודים ימנעו חשיפה של מטופלים אחרים ושל אנשי צוות".

החוזר מנחה את הרופאים לפעול כבר כאשר עולה חשד ראשוני של הידבקות, ולשלוח דגימות שתן ודם למעבדה המרכזית לחצבת, חזרת ואדמת. הרופאים מתבקשים להודיע ללשכת הבריאות המקומית על כל מקרה של חשד לחצבת, ורופאי המחוז נדרשים לחסן כל חולה אפשרי בתוך 72 שעות מרגע שנחשפו למחלה.

בשבוע שעבר חולה חצבת נחת בישראל מהודו, ובמשרד הבריאות פירסמו אזהרה לנוסעים שהיו על הטיסה וגילו בימים שלאחר מכן תסמינית של המחלה. האזהרה קראה למי שמגלה תסמינים ללכת להיבדק, והדגישה את הנוסעים שנמצאים בקבוצת הסיכון להידבקות - תינוקות מתחת לגיל שנה, נשים הרות, ואנשים בעלי מערכת חיסון מוחלשת.

חצבת היא מחלה נגיפית קשה ומדבקת שגורמת לפריחה ולתסמינים הדומים לאלו של הצטננות: נזלת, כאב גרון, אודם בעיניים. חצבת עלולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים; כשליש מהחולים יפתחו סיבוכים כגון דלקת האוזן התיכונה, שלשולים ודלקת קרנית העין. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת ריאות ודלקת מוח. סיבוך נדיר מאוד שעלול להופיע כעשר שנים אחרי החצבת הוא מחלה ניוונית של המוח הגורמת לפגיעה בלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית, הכוללת התדרדרות שכלית ופרכוסים. הסיכון לסיבוכים גבוה יותר בילדים מתחת לגיל 5, אצל מבוגרים מעל גיל 20, ובחולים עם דיכוי מערכת החיסון. אחד מ-1,000 חולים עלול למות מהמחלה.

המחלה מדבקת ביותר, ועוברת ישירות מאדם לאדם על ידי פיזור הנגיף לסביבה בעת שיעול, עיטוש, מגע עם הפרשות מהאף או ליחה. ניתן להידבק אפילו מנגיפים שנשארו בחדר שבו שהה חולה כמה שעות לאחר עזיבתו. הסיכון שאדם לא מחוסן יידבק אחרי חשיפה לחולה הוא 90%.

בעשור האחרון אירעו כמה התפרצויות חצבת בישראל - הגדולה ביותר בשנים 2007--2008, בעיקר בקרב ילדים לא מחוסנים בציבור החרדי. בשנים 2012-2011 היו בארץ התפרצויות ממוקדות בחלקים מהציבור שלא חוסנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ