הארץ

אם שאלתם את עצמכם למה אסור לכוון סמן לייזר לעיניים, אתם יכולים להבין את התשובה מהמקרה של ילד בן תשע מיוון שהפנה לייזר ירוק לעינו עד שיצר לעצמו חור ברשתית.

הילד התלונן על ירידה בראייה בעינו השמאלית. הוריו לקחו אותו לבדיקה במרפאת עיניים, ושם מצאו שכושר הראייה בעין זו נפגע באופן משמעותי. ראייתו בעין ימין תקינה. הסיבה לירידה בכושר הראייה בעין השמאלית היתה חור גדול במקולה - אזור ברשתית שבו מתמקדות קרני האור החודרות אל העין. האזור הזה אחראי על ראיית צבעים ועל חדות הראייה. הרופאים מצאו עוד שני כתמים קטנים יותר במקומות שבהם פגע הלייזר.

רופאיו של הילד אמרו שהחור היה גדול מכדי שאפשר יהיה לסגור אותו בניתוח - שיטת הטיפול המקובלת במבוגרים שסובלים מבעיה דומה. לכן הם המליצו על טיפול שמרני, שכולל מנוחה וטיפות עיניים. שנה וחצי חלפה מאז, והנזק נותר על כנו. לא ברור אם בעתיד יהיה שינוי במצב העין.

חורים במקולה הם תופעה ידועה אצל קשישים, שגורמת פגיעה במיקוד הראייה. אדם הסובל מחור במקולה מתקשה לראות מה שנמצא ממש מול העיניים. גם פגיעות מסמני לייזר שכיחות למדי, והנזק שהן גורמות נוצר אחרי זמן קצר להדהים: בן 13 נפגע אחרי דקה אחת בלבד של חשיפה לסמן לייזר בעוצמה של 5 מיליוואט. העין החלימה, אבל לבן 13 אחר לא היה מזל. אחיו הזמין לעצמו ברשת סמן לייזר בעוצמה של 50 מיליוואט והפנה אותו לשנייה אחת לעינו של האח. הנזק היה בלתי הפיך.

סמני לייזר מייצרים קרינה אלקטרומגנטית בתחומי האור הנראה. יש גם סמני לייזר שמייצרים קרינה בתחום התת-אדום. לפגיעה של קרינה כזאת ברקמה ביולוגית יכולות להיות שלוש תוצאות - הקרינה מוחזרת מהרקמה, עוברת דרכה או נבלעת על ידיה. קרינה שנבלעת על ידי הרקמה תגרום לעליית הטמפרטורה שלה ולשינויים ברמה הכימית של התאים. מידת הנזק תלויה באורך הגל של הקרינה הפוגעת, במשך הזמן של הפגיעה, בעוצמת הקרינה ובגודל האזור שבו היא פוגעת.

בגלל הסיכון לנזק לעיניים, במדינות רבות בעולם יש הגבלה על סוג הלייזר שבו נעשה שימוש בסמנים ועל עוצמתו. בארצות הברית עוצמתם של סמני הלייזר היא עד 5 מיליוואט, באוסטרליה ובבריטניה התקנות מחמירות יותר ומותרת מכירתם של מכשירים שעוצמתם 1 מיליוואט בלבד. הבעיה היא שברשת אפשר לקנות מכשירים רבי עוצמה ואין עליהם פיקוח מספיק.

כתבות מומלצות

ריביירה רומאניולה. הריביירה של מחוז אמיליה רומאניה

לנפוש כמו איטלקים: חופשה באמיליה רומאניה

The SS Exodus in 1947.

מקזבלנקה לישראל על סיפון האקסודוס

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

תגובות