משרד הבריאות: חשש שאלפי נשים קיבלו ייעוץ גנטי שגוי על מחלת הסרטן

לפי המשרד, פרופ' צבי בורוכוביץ' מבית החולים בני ציון בחיפה שערך את הייעוץ לנשים לא הפנה אותן לבירור מלא. המשרד הורה לקופות החולים לאתר את הנשים הללו ולהמליץ להן לעבור אבחון מחדש

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכון ממוגרפיה, ארכיון. למצולמות אין קשר לכתבה
מכון ממוגרפיה, ארכיון. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: ניר קידר
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות הודיע כי קיים חשש שאלפי נשים שהופנו לייעוץ גנטי אצל פרופ' צבי בורוכוביץ', שעבד בעבר בבית החולים בני ציון בחיפה, קיבלו אבחנה שגויה. בעקבות זאת הורה המשרד לקופות החולים לאתר את הנשים, אשר הופנו לייעוץ בעקבות רקע משפחתי של סרטן השד או השחלות, ולהמליץ להן לעבור אבחון מחדש.

במשרד מסרו כי חלק מהנשים שהופנו לייעוץ לא עברו בירור מלא ועדכני, לרבות בדיקה במעבדה לאיתור מוטציות בגנים המגבירות את הסיכון לסרטן השד והשחלה (BRCA מסוג 1 או 2).

לפי משרד הבריאות, בורוכוביץ' נמנע מלשלוח מטופלות רבות המוגדרות כקבוצת סיכון לבדיקה גנטית, שבעזרתה מבררים אם הן נושאות את המוטציות הגנטיות ובעלות סיכון תורשתי גבוה ללקות בסרטן שד ובסרטן שחלות. המשרד ביסס טענה זו על תביעות משפטיות שהגישו שתי מטופלות לשעבר של בורוכוביץ' ועל בדיקה שערך לאחרונה בנושא.

פרופ' בורוכוביץ'צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של מרפאה - אבחון וייעוץ גנטי

לפי המשרד, הנשים, רובן מאזור הצפון, קיבלו הפניות לפרופ' בורוכוביץ' מקופות החולים מכבי, מאוחדת או לאומית. בורוכוביץ', הנחשב לגנטיקאי בכיר, העניק ייעוץ גנטי לאלפי נשים במסגרת רפואית ציבורית ופרטית. הוא שימש עד לפני שלוש שנים מנהל המכון הגנטי של בית החולים בני ציון בחיפה, ושימש יועץ גנטי לקופות מכבי, לאומית ומאוחדת.

מטעמו של פרופ' בורוכוביץ' נמסר כי בשנים 2006-2004 הוא נתן ייעוץ גנטי בנושא סרטן שד וסרטן שחלות לעשרות בודדות של נשים. עוד נמסר מטעמו כי "במסגרת הייעוץ, הוא נהג על פי מיטב שיפוטו הרפואי ובהתאם לחוזר משרד הבריאות בנושא, וקבע מקרים שבהם יומלץ לנשים לעבור בדיקה לזיהוי מוטציות בגנים BRCA 1-2".

כמו כן נמסר כי "באותה עת הוא היה מנהל המכון לגנטיקה היחיד בצפון הארץ שמבצע את הבדיקה באופן פרטי, ומשכך הוא נזהר שבעתיים מכשל אתי של הפניית מטופלות לבדיקה פרטית שאין לה הצדקה ברורה או חד־משמעית. משנת 2006, בעקבות כמה פסיקות שלא היה להן קשר לעבודתו, השתנתה הגישה ולמטופלים הוצעה גם האפשרות לבצע בדיקות שלא במסגרת סל הבריאות ובאופן פרטי".

מהמרכז הרפואי בני ציון נמסר בתגובה: "פרופ' בורוכוביץ' סיים את עבודתו בבית החולים לפני שלוש שנים. מעבר לכך, אנו פועלים על פי הנחיות משרד הבריאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

"התחלתי תהליכים חינוכיים רבים במקביל. את רובם לא הייתי יכולה לעשות היום, כי אני אמא" (למצולמים אין קשר לכתבה)

במיליארדים שמבזבזים על "העשרה" אפשר לתת לכל המורים שכר הוגן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושופטת העליון איימי קוני בארט בבית הלבן, ב-2020. עם הופעת בארט הרסן של השמרנים בעליון הותר

בארה"ב החל עידן חדש של אקטיביזם שיפוטי ימני, שלא ייעצר בהפלות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ