הסתיימה השביתה: האחיות ומשרד האוצר חתמו על הסכם

לפי הסתדרות האחיות, הוחלט לאמץ את כל המלצות הוועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות. בין השאר הוסכם על תגבור האבטחה של הצוותים הרפואיים והוספת תקנים למחלקות

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שביתת האחיות, היום
שביתת האחיות, היוםצילום: ראובן קסטרו / וואלה! NEWS
עידו אפרתי
עידו אפרתי

הסתדרות האחיות הודיעה הערב (שלישי) כי הושג הסכם עם משרד האוצר שבמסגרתו ייושמו כל המלצות הוועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות עד חודש דצמבר. מוקדם יותר היום פתחו האחיות בשביתה במחאה על אלימות נגד צוותים רפואיים.

"החלטנו לשים קץ לאלימות ולהקל על העומסים הקשים במערכת הבריאות, וכך עשינו", אמרה הערב יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן. "עמדנו על כך שכל המלצות הוועדה ייושמו ככתבם וכלשונם עד לסוף השנה, כמו גם מתן מענה ראשוני לעומסים הקריטיים והקמת ועדה ליישום תקינה חדשה חדרי המיון".

לפי הודעת משרד הבריאות, לאחר סדרת דיונים בין משרדי הבריאות והאוצר והסתדרות האחיות, הוחלט על תגבור משמעותי של אבטחת הצוותים הרפואיים ותוספת תקנים למערכת הבריאות. במסגרת ההבנות בין הצדדים הוחלט כי יתווספו מאה תקנים למחלקות ההמטו-אונקולוגיה ילדים, פסיכיאטריה וטיפות חלב וכן נקבע מתווה ליישום המלצות ועדת מור יוסף למיגור אלימות במערכת הבריאות. עוד נקבע שתיערך בדיקה בנוגע למספר תקני האחיות בחדרי המיון.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בירך על הסיכומים ואמר: "הצלחנו להביא לתוספת משמעותית למערכת הבריאות תוך חיזוק הביטחון האישי של צוותי הרפואה". מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב בירך גם הוא על המהלך ואמר: "מדובר בהישגים חשובים מאוד גם עבור האחיות אבל גם עבור המערכת כולה".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מסר הערב: "בטיחותם האישית של הצוותים הרפואיים היא מעל לכל. אני סמוך ובטוח כי הערב הבאנו בשורה למערך הבריאות בישראל, שעושה לילות כימים למען האזרחים".

הדיונים בין הצדדים נועדו להביא לצמצום האלימות כלפי עובדי מערכת הבריאות, ובראשם האחים והאחיות, ולהגברת תחושת הביטחון האישי שלהם. בהתאם לכך, הסתדרות האחיות דרשה תוספת תקנים לאחיות ואחים כדי להפחית את העומס בבתי החולים והמרפאות, וכן התחייבות, הכוללת לוחות זמנים, ליישום המלצות הוועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות, שהתקבלו לפני כחמישה חודשים. בין היתר, הוועדה המליצה על גיבוש תוכנית לאומית למיגור האלימות, הרחבת סמכויות מאבטחים במוסדות רפואיים, הצבת שוטרים, קידום חקיקה להחמרת הענישה על אלימות כלפי צוותים רפואיים והכשרות להתמודדות עם גילויי אלימות.

במערכת הבריאות מתייחסים לבעיית האלימות כביטוי נוסף לעומס הגובר שבו מצויה מערכת הבריאות הציבורית ומצוקת כוח האדם והתשתיות שלה. גורמים במערכת סבורים כי החמרת האכיפה וענישה על גילויי אלימות, ובכלל זה הצבת מאבטחים ושוטרים נוספים, תהווה פתרון חלקי לבעיה, וכי חלק ניכר מהתקריות נובעות באופן ישיר או עקיף מהעומס וזמני ההמתנה הממושכים להם נדרשים המטופלים.
לטענת כמה אחיות, לפחות חלק ממקרי האלימות כלפיהן קשה להסביר במצוקה המערכתית־תקציבית. "מה שבולט בבתי החולים, לעומת מקומות אחרים שמעניקים שירות לציבור, הוא שגם אצל אנשים נורמטיביים המוסר האישי משתבש ונוצרת לגיטימציה לשיח לא מכבד מתוך תפיסה שישמעו אותי רק אם ארים את הקול", אמרה אחות מחדר המיון בבית החולים רמב"ם ל"הארץ".

בדצמבר 2017 פורסם דו"ח ועדת שר הבריאות למיגור אלימות כלפי צוותים רפואיים ומינהליים במערכת הבריאות, שבראשה עמד פרופ' שלמה מור יוסף. הוועדה מונתה בעקבות הרצח של האחות טובה קררו במארס 2017. בדו"ח נכתב כי "למרות שורה של פעולות שננקטו לאורך השנים, בהן תוכניות מניעה ממשלתיות, אלימות כלפי עובדי מערכת הבריאות ממשיכה להוות תופעה מדאיגה וחמורה, ההולכת ומחמירה בהיקף ובעוצמת האלימות".

בפברואר פורסם חוזר מנכ"ל העוסק בהתערבות למניעה וטיפול באלימות, ומתייחס להמלצות המפורטות של הוועדה. ההמלצות כללו שורה פעולות, בכלל זה הקמת ועדה עליונה לטיפול בנושאי אלימות, הטמעת תכנית לאומית למניע וטיפול באלימות כחלק אינטגרלי מתוכנית העבודה של המשרד, יצירת מערכת דיווח ארצית ממוחשבת לאיסוף נתונים ותחקורם, הפקת קמפיין תקשורתי לאומי מתמשך, פיתוח חומרי הדרכה, הגדרת מדיניות תגובה באירועים אלימים. לצד אלה הצבת שוטרים במוסדות רפואיים, הרחבת סמיכויות המאבטחים והידוק הקשר עם המשטרה, יצירת מערכת דיווח מרכזית, וכן קידום חקיקה להחמרת הענישה על מקרי אלימות ופעולות נוספות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ