סקר חדש מצא שבני אדם חווים את העולם כעצוב, כואב וחרד מתמיד

נשאלים מ-147 מדינות הציבו את האנושות בנקודה הקשה ביותר שלה אי פעם מבחינה רגשית. עם זאת, בחלקים רבים בעולם דיווחו הנשאלים על רמות אושר וסיפוק גבוהות

איתן לשם
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מחנה עקורים ברפובליקה המרכז אפריקאית
מחנה עקורים ברפובליקה המרכז אפריקאית. המדינות שבהן מדד העצב היה הגבוה ביותר מעורבות בעימות צבאיצילום: AFP
איתן לשם
איתן לשם

מצב הרוח של האנושות הוא הירוד ביותר אי פעם, כך לפי סקר חדש של חברת גאלופ שבחן את התחושות הטובות והרעות של אנשים ברחבי העולם. בסקר הנרחב, שנערך במהלך שנת 2017, השתתפו 154 אלף בני אדם מ-147 מדינות ברחבי העולם. אנשי חברת הסקרים ביקשו לברר מה היו תחושותיהם של המשתתפים ביום שקדם לריאיון וניסו להבין באיזו מידה חוו הנשאלים חוויות שליליות כמו עייפות, עצבות, כאב פיזי ולחץ נפשי, ומנגד בדקו עד כמה הם חוו חוויות חיוביות כמו קבלת יחס מכבד, נהנו ממנוחה, חייכו או צחקו הרבה. הנתונים שוקללו לאינדקס של 100 נקודות והתוצאות מראות שבני אדם ברחבי העולם חווים בכל יום מצבי מצוקה רגשיים יותר רבים יותר מבעבר.

ממוצע של 30 נקודות "עצב" מתוך 100 אפשריות מציב את העולם בנקודה הקשה ביותר שלו מבחינה רגשית, לפחות מאז שחברת גאלופ החלה לערוך את הסקר ב-2006. לשם השוואה, בשנה זו מדד העצבות היה 24 נקודות ובשנת 2016 הוא עמד על 28 נקודות. "אמנם זו עלייה של שתי נקודות, אך מדובר בשינוי גדול לרעה שבא לידי ביטוי בחיי היומיום של מאות מיליוני בני אדם", אמרה ג'ולי ריי, הכותבת הראשית ועורכת הסקר, לכתב העת ניו יורק טיימס. "זו הפעם הראשונה שאנחנו עדים לעלייה משמעותית כזו ברמת הרגשות השליליים בעולם".

המספרים מעידים על עלייה בתחושת הלחץ והסבל ברחבי העולם. 38% מהנשאלים דיווחו על דאגה ביום שקדם לסקר ו-37% הודו שחשו לחץ גדול. 31% מהנשאלים אמרו שחוו כאב פיזי, 23% דיווחו על תחושת עצבות ו-20% סיפרו לסוקרים על תחושת כעס שליוותה אותם. בכל התחומים הללו נרשמה עלייה משמעותית לעומת השנים הקודמות.

רוב מוחלט מבין המדינות שממוקמות בראש דירוג המדינות שבהן האנשים מדווחים על תחושות קשות נמצאות בעיצומו של עימות צבאי. זה המצב ברפובליקה המרכז אפריקאית, שיאנית הרגשות השליליים (61 נקודות לעומת 30 נקודות בממוצע), שמלחמת האזרחים בשטחה חזרה להשתולל. המדינה המשוסעת הדיחה את המדינה שעמדה בראש הדירוג השלילי בארבע השנים האחרונות, עיראק (59 נקודות של שליליות). שתי נציגות מזרח תיכוניות נכנסו לעשירייה האומללה – מצרים (47 נקודות) דורגה חמישית ואיראן (45 נקודות) שישית. אף על פי שבין שיאניות הסבל אין אפילו מדינה מערבית אחת, בכל זאת נרשמה בהן עלייה בתחושות השליליות. בארצות הברית, למשל, נמדדו 34 נקודות עצב – גבוה מהממוצע העולמי.

למרות זאת, לא הכול גרוע וגם הרגשות החיוביים גבוהים מאוד ברחבי העולם. הם אמנם נמצאים בירידה מתמשכת לעומת שנים עברו ועומדים על ממוצע של 69 נקודות מתוך 100 אפשריות לעומת 70 נקודות ב-2016 ו-71 נקודות ב-2015, אבל בכל זאת מראים שיש גם צדדים אחרים. המדינה המאושרת ביותר בעולם היא פרגוואי (85 נקודות), ושבע מתוך 12 המדינות המובילות בדירוג האושר הן לטיניות. אנשי גאלופ סבורים שתחושות האושר המאפיינות את תושבי המדינות האלה קשורות לתפיסת חיים שמחה יותר ולחיי קהילה מספקים.

מבין הנשאלים, 70% דיווחו על הרגשת שמחה ביום שקדם לריאיון ו-46% סיפרו שלמדו משהו חדש בטרם החל הסקר. כשמוסיפים את הנתונים הללו ל-82% מהאמריקאים שחייכו ול-92% שדיווחו שהתייחסו אליהם בכבוד מקבלים את תמונת המצב הקיצונית של כדור הארץ ב-2017: חלק גדול מהעולם סובל, בשעה שחלק אחר ממשיך ליהנות מהחיים.

הסקר המלא כאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ