הקנדים מאשימים: נשיא ההסתדרות הרפואית העולמית הישראלי העתיק את נאומו

ההסתדרות הרפואית הקנדית הודיעה על פרישה מהארגון העולמי בטענה כי פרופ' ליאוניד אידלמן העתיק קטעים מנאום הכניסה לתפקידו. ההסתדרות הרפואית בישראל: ניסיון עלוב לקדם אג'נדה המנוגדת לעמדתנו

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' אידלמן, ב-2016
פרופ' אידלמן, ב-2016צילום: עופר וקנין
עידו אפרתי
עידו אפרתי

נציגי ההסתדרות הרפואית הקנדית (CMA) טוענים כי פרופ' ליאוניד אידלמן הישראלי, שהחל בסוף השבוע לכהן כנשיא ההסתדרות הרפואית העולמית (WMA), העתיק קטעים מנאום כניסתו לתפקיד – והודיעו שלשום (שבת) על פרישה מהארגון העולמי בשל הפרת אתית חמורה.

ההודעה פורסמה יום לאחר טקס פתיחת הוועידה השנתית של ה-WMA בריקיאוויק שבאיסלנד, שבו נאם אידלמן, עד לאחרונה יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י). לטענת נציגי הארגון הקנדי, חלקים מנאום הפתיחה של אידלמן "הושאלו" ללא קרדיט ממקורות אחרים. כך, למשל, טוענים הקנדים כי חלקים מדברים שאמר אידלמן הועתקו מלה במלה מנאומו של נשיא הארגון הקודם, ד"ר כריס סימפסון, משנת 2014.

עוד טענו הנציגים הקנדים כי חלקים רבים אחרים של הנאום הועתקו גם ממקומות כמו בלוגים ומאמרי חדשות, ללא ייחוס או מתן קרדיט לכותבים. בעקבות זאת תבעה הסתדרות הרופאים הקנדית את התפטרותו של אידלמן מהתפקיד הבכיר, ומשנדחתה הודיעו הנציגים כי אינם יכולים עוד להיות חלק מהארגון ויחפשו דרכים אחרות לתרום לשיח הבריאות העולמי.

"כארגון הרואה עצמו כבורר בענייני האתיקה הרפואית ברמה הגלובלית, ה-WMA לא עמד בסטנדרטים שלו עצמו", אמר ד"ר ג'יג'י אוסלר, נשיא ההסתדרות הרפואית הקנדית, והוסיף: "מצפונו של ה-CMA לא יכול לאפשר לו להמשיך ולהיות חבר בארגון שכזה. כעת נפנה את תשומת הלב והאנרגיה שלנו לדרכים אחרות שבהן נוכל להשתתף ביוזמות בינלאומיות חשובות".

לטענת גורמים בהסתדרות הרפואית בישראל, נאומו של אידלמן נכתב במקור בעברית ותורגם לאנגלית, ולא הועתק מנאומים אחרים. לטענת גורמים אחרים בהסתדרות הרפואית, אין זה מקרי שדווקא הארגון הקנדי הוא היחיד שיוצא נגד אידלמן. לדבריהם, הדבר קשור ליחסים העכורים בין הארגון הישראלי והקנדי, בעיקר בכל הקשור לעמדת הארגונים בנושא המתות חסד, הליך שההסתדרות הרפואית בישראל מסרבת לתמוך בו.

יו"ר ארגון רופאי המדינה, ד"ר זאב פלדמן, שנכח בטקס בריקיאוויק, אמר כי "עוד לפני הנאום, כשנציגים מ-114 מדינות כיבדו בקימה את אידלמן ומחאו לו כפיים חברי המשלחת הקנדית נותרו ישובים במקומם". לדבריו, ועדה שהתכנסה לבחינת הטענות וכללה נציגים מ-26 מדינות מצאה אותן חסרות שחר, דחתה את דרישת ההסתדרות הרפואית הקנדית להתפטרותו של אידלמן והביעה תמיכה גורפת בבחירתו.

האיגוד הרפואי העולמי (WMA) הוקם ב-1947 והוא קונפדרציה בינלאומית ועצמאית של איגודים רפואיים מקצועיים חופשיים, ומייצג יותר מעשרה מיליון רופאים ברחבי העולם. אידלמן, מומחה לטיפול נמרץ ולהרדמה, ניהל את מחלקת ההרדמה במרכז הרפואי בילינסון, וכיהן כיו"ר חטיבת רופאי בתי החולים של שירותי בריאות כללית. לתפקיד נשיא ההסתדרות הרפואית העולמית נבחר אידלמן לפני שנה, וביום שישי נכנס באופן רשמי לתפקיד.

מההסתדרות הרפואית בישראל נמסר: "לאחר בחינת כל העובדות, דרישת ההסתדרות הרפואית הקנדית (CMA) להתפטרותו של פרופ' אידלמן מתפקיד נשיא ההסתדרות הרפואית העולמית, לא זכתה לתמיכה של אף מדינה חברה ב-WMA, למעט קנדה. מדובר בעוד ניסיון עלוב של ההסתדרות הרפואית הקנדית לקדם אג'נדה מתמשכת שבמסגרתה הם מבקשים לאפשר לרופאים לסיים חיים/להמית בני אדם – אג'נדה שאליה מתנגדת הר"י נחרצות וכן רוב ההסתדרויות הרפואיות בעולם, החברות ב- WMA, שהביעו תמיכה בפרופ' ליאוניד אידלמן, נשיא ההסתדרות הרפואית העולמית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ