אחרי שנים של מגמת ירידה, שיעור מקרי ההתאבדות בישראל רשם עלייה ב-2016

לפי משרד הבריאות, שיעור האובדנות בשנה האחרונה שלגביה יש נתונים עמד על 6.2 מקרים למאה אלף איש, בעוד מספר מקרי ניסיונות ההתאבדות ממשיך לעלות. משרד הבריאות יעביר ארבעה מיליון שקל לתכנית למניעת אובדות במערכת החינוך

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכניסה לחדר המיון בבית החולים סורוקה בבאר שבע, ב-2013
הכניסה לחדר המיון בבית החולים סורוקה בבאר שבע, ב-2013צילום: עופר וקנין
עידו אפרתי
עידו אפרתי

אחרי שלוש שנים שבהן היקף מקרי ההתאבדות בישראל היה במגמת ירידה, בשנת 2016 - האחרונה שלגביה יש נתונים - נרשמה עלייה. מספר מקרי ההתאבדות במדינה באותה שנה עמד על 390, מהם 321 של גברים ו-69 של נשים. בשנה שקדמה לה עמד המספר הכולל על 342 מקרים, נתון המשקף עלייה מ-5.6 מקרים למאה אלף איש ל-6.2. לפי נתוני משרד הבריאות, עיקר העלייה היתה בקרב קבוצות הגילים 44-25 ו-64-45.

בשלוש השנים שקדמו לשנת 2016 נרשמה בישראל ירידה בשיעור מקרי האובדנות למאה אלף איש. כך למשל בשנים 2014-2012 ירד בממוצע שיעור ההתאבדויות של בנים בגיל 18-15 ב-63%, של צעירים בגיל 21-19 ב-65% ושל צעירים בני 24-22 ב-38%. לצד הנתונים הללו, גם בצה"ל ובשב"ס דיווחו על ירידה דרמטית במספר ההתאבדויות, של כ-80%. הירידה לכדי שיעור של 5.6 מקרים למאה אלף איש ב-2015, אחרי שעשור קודם לכן עמד הנתון על 8.9, יצרה את התחושה שבעיית האובדנות בישראל קרובה לפתרון.

בתוך כך, בדיון שקיימה שלשום (שני) ועדת החינוך של הכנסת דיווח משרד הבריאות כי יעביר תקציב של ארבעה מיליון שקלים למשרד החינוך, לטובת הפעלתה של התוכנית הלאומית למניעת אובדנות. זאת לאחר שבחודש שעבר הודיע המשרד על הקפאת התוכנית בשל חוסר בתקציב. אולם, הסכום הצפוי לעבור למשרד החינוך נמוך מזה שהוקצה לתוכנית בשנים האחרונות, שעמד על שישה מיליון שקלים.

בשיחה עם "הארץ" הביעה אושרת אורגד-כץ, פסיכולוגית חינוכית מהתנועה למען הפסיכולוגיה הציבורית תקווה כי הדבר "יאפשר את המשך התוכנית שהובילה לשינוי דרמטי בטיפול בנושא האובדנות במערכת החינוך". לדבריה, מאז ההחלטה להקפיא את התוכנית הופסקו ההכשרות, הערכות הסיכון לתלמידים ומתן הטיפול הנפשי המיידי והחיוני שניתן במסגרתה במערכת החינוך.

"לפני שהתחיל יישום התוכנית נאלצנו לשלוח כל ילד שהוציא מהפה אמירה אובדנית לחדר מיון", הוסיפה אורגד-כץ. "לא היה איש בריאות נפש שיוכל לתת מענה ולקחת אחריות. התכנית אפשרה לתת מענה - בין אם זה ייעוץ לצוותים, לשוחח עם הילד ועם המשפחה ולהפנות למיון רק במקרי קיצון. אני מקווה שהתקציב אכן יועבר ושהוא יספיק להמשיך ולקיים את התכנית הזו".

בשנים האחרונות נמצאים ילדים ובני נוער במרכז תשומת הלב בנושא המניעה והטיפול במצוקה נפשית שעלולה להוביל לאובדנות. בין היתר בשל תופעות של בדידות, שיימינג ובריונות ברשת. בשנת 2016 נרשמו חמישה מקרי התאבדות של ילדים מתחת לגיל 15, לעומת שלושה ב-2015.

נציג היחידה למניעת אלימות נגד קטינים ברשת של משטרת ישראל, יחידה 105, שהשתתף בדיון בוועדת החינוך סיפר כי למרות שאנשיה החלו רק לאחרונה לפעול במתכונת מלאה לאחר סיום תקופת הפיילוט, הם מטפלים בפניות רבות. חלק מהפניות הם דיווחים על פוסטים של ילדים ברשתות החברויות שמבטאים מצוקות קשות מאד ואמירות אובדניות. המקרים מועברים ומטופלים במערכת החינוך. נציגי משרד החינוך בדיון הוסיפו כי המערכת מוצפת ביותר ויותר מקרי מצוקה של ילדים.

אולם, על פי הערכות של כמה מהמומחים בתחום, המדינה לא עושה די בתחום זה. "מספר המתים בהתאבדויות גבוה ממספר המתים מתאונות דרכים", ציין בדיון כנסת פרופ' חגי חרמש, פסיכיאטר וחבר בעמותת "בשביל החיים", התומכת במשפחות שיקירהם התאבדו. "רק שלטיפול באובדנות מקדישים ארבעה מיליון שקל ולתאונות 400 מיליון שקל", הוסיף.

בניגוד למגמת הירידה במקרי ההתאבדות, מספר ניסיונות ההתאבדות נמצא בעלייה מתמדת. בשנת 2016 דווח על 6,527 ניסיונות התאבדות, שהתקבלו בחדרי המיון בישראל. זאת לעומת 6,409 ניסיונות אובדניים בשנת 2015. בשנת 2017 כבר זינק מספר ניסיונות האובדנות המדווחים לכדי 6,731 מקרים. אולם, הנתון לגבי מספר ההתאבדויות באותה שנה, שמקורו במשטרה, טרם דווח. בנוסף לכך, על פי נתוני המועצה לשלום הילד בשנת 2017 נרשמו 861 ניסיונות התאבדות אצל ילדים ובני נוער מתחת לגיל 17, בהם 292 ילדים בני עשר עד 14.

ד״ר אבשלום אדרת, יו״ר עמותת בשביל החיים, כינה את העלייה בשיעור האובדנות בקרב ילדים "מדאיגה" והוסיף כי היא "מדגישה את החשיבות שביישום התוכנית למניעת התאבדויות במסגרת מערכת החינוך". לדבריו, התוכנית "מספקת מענה כולל והיקפי לבעיה בשיתוף מערכת הבריאות, והיא המענה הראוי. למרבה הצער משרד הבריאות מתחמק מתקצובה כנדרש ומסרב אף לומר למה נוצל כל הכסף שהיה קיים ברשותו בהקשר זה. מדובר בתוכנית מצילת חיים שצריכה להימצא גבוה מאוד בסדר העדיפויות ולכן ההתנהלות הזו מבזה והזויה".

פרופ' גיל זלצמן, יו"ר המועצה הלאומית למניעת אובדנות ומנהל בית החולים גהה, הסביר כי ישנם גורמים שונים העשויים להסביר את העלייה בשיעור מקרי ההתאבדות. לדבריו, "התאבדות היא התנהגות מורכבת שנובעת מצירוף של מספר גורמים אישיים וסביבתיים. קשה לקשור מגמות של עלייה או ירידה בשיעור ההתאבדויות לגורם אחד ספציפי".

עוד הוסיף פרופ' זלצמן כי "המגמה הכללית בעשור האחרון היא של ירידה הדרגתית לשיעורים נמוכים, יחסית לאירופה ולמדינות ה-OECD. חלק מהעלייה יכול להיות קשור לשיפור בדיווח. העלייה המסתמנת ב-2016 יכולה להיות אקראית או מסמנת היפוך מגמה כפי שקרה בארה"ב בשנים האחרונות, במיוחד בקרב צעירים. בארה"ב מסתמנת עלייה של 77% בהתאבדות מתבגרים בקרב בני עשר עד 17 בעשור האחרון. בעולם ישנה עלייה של פי שלושה במקרי ההתאבדות של ילדים עד גיל 14. אנו מנסים ללמוד את המגמות ולנתח את הגורמים בישראל. אין בידינו מידע עדיין לגבי המגמה ב-2017".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ