הממשלה אישרה לחקלאים לייצא קנאביס רפואי

ייצוא הצמח ומוצריו צפוי להכניס למדינה מיליארדי שקלים בשנה, ולהעצים את מעמד ישראל כמובילה בתחום. כיום פועלים בארץ שמונה מגדלים בעלי רישיון

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גידול שיחי מריחואנה בחממה ליד כפר פינס, ב-2016
גידול שיחי מריחואנה בחממה ליד כפר פינס, ב-2016צילום: אי־אף־פי
עידו אפרתי
עידו אפרתי

הממשלה התירה היום (ראשון) לחקלאים בישראל לייצא קנאביס רפואי. לפי ההערכות, ענף הקנאביס הרפואי צפוי להכניס מיליארדי שקלים למשק הישראלי, ולספק בין מאות לאלפי מקומות עבודה נוספים.

החלטת הממשלה התקבלה בהמשך להמלצות ועדה בין-משרדית, שכללה נציגים של משרדי הבריאות, האוצר, החקלאות, התיירות, ביטחון הפנים והמשפטים. דו"ח של הוועדה העריך ב-2017 כי פתיחת השוק הישראלי לייצוא יכניס למדינה בין מיליארד לארבעה מיליארד שקלים בשנה. תעשיית הקנאביס בישראל נחשבת למובילה עולמית בתחום, ומשלחות מכל העולם מגיעות לארץ כדי לבקר בשדות, במפעלים ובמעבדות של החברות המקומיות.

גידול שיחי מריחואנה בחממה ליד כפר פינס, ב-2016צילום: אי־אף־פי

הניסיונות לאשר ייצוא קנאביס רפואי מישראל החלו בתחילת העשור הנוכחי, בעיקר בלחץ המגדלים המקומיים. מעמדו של הקנאביס הרפואי היה אז שונה מאוד ממעמדו היום בקרב הקהילה הרפואית, העסקית והמטופלים עצמם. מפני שהקנאביס נמצא בפקודת הסמים, כל ניסיון להרחיב את השימוש בו או להגדיל את כמויות הגידול שלו בישראל נתקל בחשש. גם לאחר שמשרדי הבריאות והאוצר הסכימו שלא למנוע את ייצוא הקנאביס, המהלך נתקל בהתנגדות של המשרד לביטחון הפנים. תהליך ה"מדיקליזציה" שעבר הקנאביס הרפואי בשנים האחרונות בארץ ובעולם, תרם לשינוי ולאישור הייצוא.

במשרד הבריאות לא התנגדו לייצוא, כל עוד הוא לא פוגע באספקת הצמח למטופלים הישראלים. במשרד האוצר ביססו את עמדתם על ניתוח הפוטנציאל הכלכלי בשוק ומפני שמדובר בתחום צעיר יחסית, בעל פוטנציאל משמעותי להגדלת התוצר. בישראל פועלים כיום שמונה מגדלים בעלי רישיון לגידול קנאביס רפואי, ואלה מייצרים כעשרה טון בשנה עבור כ-35 אלף רישיונות שימוש למטופלים ישראלים. באוצר סברו כי פתיחת הייצוא תאפשר למגדלים הקיימים להתרחב ולמגדלים חדשים לעסוק בקנאביס. במסגרת הסדרת מערך הקנאביס (רפורמת הקנאביס), מאות חקלאים, יזמים וגופים עסקיים הגישו בקשות לעסוק בגידול, פיתוח ותיעוש הענף.

על פי דו"ח של משרד האוצר, מחיר הקנאביס הרפואי בעולם עומד על כעשרה דולרים לגרם. היקף השוק העולמי הכולל של התחום נמצא במגמת צמיחה משמעותית: בשנת 2000, הייצור הכולל בעולם עמד על 1.3 טון, ובשנת 2014 עלה הייצור ל-57.3 טון.

גידול שיחי מריחואנה בחממה ליד כפר פינס, ב-2016צילום: אי־אף־פי

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי תמך בהחלטה בשל התרומה הכלכלית שלה למערכת ולמשק הישראלי. לדבריו, מדובר "בצעד דרמטי שאושר רק אחרי שעבר את כל התהליכים הקפדניים מצד גורמי המקצוע בישראל, בשיתוף מלא עם משרדי הממשלה הרלוונטיים". מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הוסיף: "מדינת ישראל היא חלוצה עולמית בתחום בקנאביס רפואי. בשנים האחרונות יצרנו מהלך של סטנדרטיזציה גבוהה של מוצרי הקנביס לשימוש רפואי, ותורה שלמה ומלאה של התאמה בין חומרים פעילים לבין התוויות רפואיות. עשינו זאת עבור המטופלים הישראלים, שמתחילים לקבל כעת מוצרים באופן בטוח וברמה הגבוהה ביותר. כתוצאה מהמהלך, נוצר בישראל ידע ומומחיות שאין בשום מקום אחר".

גם ח"כ תמר זנדברג, יו"ר מרצ והעומדת בראש ועדת הכנסת בנושא מאבק באלכוהול וסמים, בירכה על ההחלטה: "כשהתחלנו את המאבק הזה, הסתכלו עלינו בגיחוך, אבל אנחנו לא ויתרנו. היום ברור לכולם שהפוטנציאל הישראלי בענף הוא אדיר, וטוב שהוא מתחיל להתממש. כעת הגיע הזמן לשלב הבא במהפכה - לגליזציה מלאה".

חברת הקנאביס "תיקון עולם", הראשונה והגדולה בתחום הקנאביס הרפואי בארץ, הוסיפה כי הייצוא יוביל לקידום משמעותי בתחום המחקר והפיתוח של הקנאביס הרפואי בישראל. "מעבר לסכומים המשמעותיים שיכניס לקופת המדינה, הייצוא יאפשר גם תעסוקה לחקלאים רבים", מסרו מהחברה, "מהצלחות הטיפול הדרמטיות יוכלו ליהנות גם חולים רבים בעולם, ולכך עשויה להיות השפעה גם על חיזוק תדמיתה החיובי של ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ