השביתה בבתי החולים של הדסה תוקפא ליומיים; המגעים יימשכו בבית הדין לעבודה

הרופאים בהדסה הר הצופים ובהדסה עין כרם ישובו מחר לעבודה. במקביל, הנהלת בית החולים תידרש להציג בבית הדין את עמדתה באשר לקליטת המתמחים, לרבות חתימה על הסכמי ההעסקה עמם

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית חולים הדסה עין כרם, אתמול
בית חולים הדסה עין כרם, אתמולצילום: אמיל סלמן
עידו אפרתי
עידו אפרתי

ההסתדרות הרפואית הודיעה היום (רביעי) כי השביתה בבתי החולים של הדסה בירושלים תוקפא ליומיים, וכי עבודת הרופאים בהדסה הר הצופים ובהדסה עין כרם תתקיים מחר ומחרתיים כסדרה. מההסתדרות נמסר כי ההחלטה על הקפאת השביתה התקבלה "על מנת לאפשר דיון ברוח חיובית" בבית הדין האזורי לענייני עבודה "ולתת כל הזדמנות לפתרון המשבר וקליטת המתמחים".

הדיון בין הצדדים בבית הדין מתוכנן להתקיים מחר בבוקר, ובמסגרתו תידרש הנהלת הדסה להציג את כל הפרטים באשר לקליטת הרופאים המתמחים בבית החולים, כולל חתימה על הסכמי העסקה עמם. במקביל, השופט כאמל אבו קאעוד הנחה את הצדדים להמשיך ולקיים מגעים אינטנסיביים עד הדיון.

בית חולים הדסה עין כרם, אתמולצילום: אמיל סלמן

לדיון צפוי להתייצב מנכ"ל בית החולים, פרופ' זאב רוטשטיין, ששוהה כעת בארה"ב יחד עם יו"ר הדסה, ארז מלצר. רוטשטיין החליט להקדים את חזרתו ארצה והוא צפוי לנחות בישראל הלילה. פגישת משא ומתן שהתקיימה אמש בין ההסתדרות הרפואית והנהלת הדסה הסתיימה ללא הסכמות.

במכתב שהפיץ אמש לרופאים כתב רוטשטיין: "האופוריה המלווה את ההסתדרות הרפואית, המתפארת שהדסה לא הצליחה לקבל צו מניעה לשביתה, היא כמובן אופוריה מזויפת. מעין אמירה של 'קיבלנו רשות בית הדין לשבות, לפגוע בחולים, ברופאים, בצוות הדסה, אז מה ההישג בכך?'". בהמשך ביקש מנהל הדסה: "'תרדו בבקשה מנשק השביתה'. מה שלא יהיה נאלץ להסתפק רק במה שיש לנו, אבל ביחד נוכל ללבן את הדרכים בהן הפגיעה תהיה קטנה ומידתית יותר".

אתמול זכו הרופאים לרוח גבית גם מעובדי המינהל והמשק בבית החולים. במכתב שהפיץ יו"ר ועד עובדי מינהל ומשק, אמנון ברוכיאן, לרופאים, כתב: "במקום לנצל את תנופת ההבראה והכספים הרבים שבית החולים קיבל בעקבות כך מספרים לנו סיפורים ועורכים עוד ועוד קיצוצים. אני מעודד אתכם לא להיכנע לדמגוגיה של המנכ"ל שמנסה לתאר את עצמו כמי שרואה את טובת בית החולים ואתכם – הרופאים, חוד החנית של העשייה המקצועית בבית החולים – כ'רעים'. זה ממש לא נכון! כדי שתוכלו לעבוד אתם צריכים תשתית מינימאלית ו'דור המשך'. המאבק שלכם צודק מאין כמוהו ואני מאחל לכם הצלחה רבה".

זהו יומה השני של השביתה, שבמסגרתה ניתנים בבתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים שירותים הכרחיים בלבד במתכונת שבת. בבית החולים הנוסף בבירה – שערי צדק – נערכו לשביתה ותגברו את כוח האדם במיון ובמחלקות כדי לשאת בנטל. לטענת גורמים בשערי צדק, במחלקת מיון ילדים הוגשה עלייה בעומס ובמספר הפניות, ככל הנראה בקרב חולים שסברו שגם שירותי החירום בהדסה מושבתים.

"לחשוף את שכר 'הכוכבים' שגייס רוטשטיין"

במוקד השביתה ויכוח סביב העסקתם של שבעה רופאים מתמחים חדשים. הרופאים התקבלו לעבודה בבית החולים והיו אמורים להתחיל לעבוד בתחילת החודש, כדי להחליף מתמחים שסיימו את תקופת ההתמחות: שניים במחלקות פנימית, שניים במחלקות ילדים, אחד בגניקולוגיה, אחד ברדיולוגיה ואחרון בכירורגיית לב-חזה. אולם, השבעה - ומתמחה נוסף שאמור היה להתחיל לעבוד בחודש הבא - קיבלו מכתבי שימוע לפני פיטורים עוד בטרם החלו לעבוד בפועל.

רוטשטיין החליט לא לקלוט את הרופאים אף שכבר נחתם עמם חוזה העסקה. לדבריו, ההחלטה היא חלק מהמאמץ לעמוד ביעדי תכנית ההבראה של בית החולים. לדברי רופאי הדסה, זהו צעד הרסני שיפגע ישירות בטיפול הרפואי, ויניא רופאים טובים מלהתמחות בבית החולים. בשיחות עם "הארץ" קראו רופאים בכירים לרוטשטיין לחשוף את חוזי ההעסקה שחתם עם רופאים שנחשבים ל"כוכבים", אותם גייס בשנים האחרונות מחוץ להדסה - לטענתם בסכומי עתק.

בתי הדין האזורי בירושלים ובית הדין הארצי דחו את בקשת ההנהלה לצו מניעה וקבעו כי יש לרופאים לגיטימציה לקיים את השביתה. בית הדין ציין כי עלות השביתה לבית החולים תהיה גבוהה מהעלות הכרוכה בקבלת המתמחים, אך כי ההחלטה בעניין נתונה בידי הנהלת הדסה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ