לראשונה, ה-FDA אישר תרופה אימונותרפית לטיפול בסרטן שד אגרסיבי

הטיפול האריך את זמן ההפוגה החציוני בקרב החולות בסרטן מסוג "טריפל נגטיב", מ-4.8 חודשים ל-7.4. הוא אושר במהירות על סמך מחקר שפורסם בנובמבר האחרון. "צעד ענק לטובת חולות סרטן השד מסוג הזה", הסביר החוקר

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בדיקת ממוגרפיה במרכז הרפואי שיבא
בדיקת ממוגרפיה במרכז הרפואי שיבאצילום: ניר קידר
עידו אפרתי
עידו אפרתי

מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר בסוף שבוע לראשונה טיפול לסרטן שד אגרסיבי מאוד, מסוג "טריפל נגטיב". האישור ניתן במסלול מואץ על סמך מחקר שפורסם בנובמבר האחרון. כיום לסוג סרטן זה כמעט שאין טיפול יעיל, והמחקר הראה כי זמן ההפוגה החציוני מהמחלה הוארך בחודשיים וחצי בקרב מי שקיבלה את הטיפול החדש. הטיפול עשוי להיות אפקטיבי לכ-150 עד 200 חולות בישראל בשנה.

האישור שהעניק ה-FDA ניתן לשילוב של כימותרפיה בשם Abraxane עם התרופה האימונותרפית Tecentriq. עם זאת, הטיפול מתאים רק לכ-20% מחולות טריפל נגטיב, שתאי הסרטן שלהן נושאים חלבון בשם PD-L1, ראשי תיבות של Programmed Death Ligand-1.

בדיקות לסרטן השד בבית החולים בילינסוןצילום: אלון רון

המחקר שעל בסיסו אושר הטיפול פורסם בכתב העת New England Journal of Medicine וכלל כ-900 משתתפות. חלק מהחולות קיבלו את הטיפול האימונותרפי, שמעורר את מערכת החיסון נגד הסרטן. אחרות שימשו כקבוצת ביקורת וטופלו בכימותרפיה. ממצאי המחקר הראו כי בקרב החולות עם החלבון PD-L1, חציון זמן ההפוגה במחלה עמד על 7.4 חודשים (בטווח של 6.6 חודשים עד 9.2 חודשים). לעומת זאת, זמן ההפוגה החציוני בקרב מי שטופלה בכימותרפיה בלבד היה 4.8 חודשים.

התרופה Tecentriq (ששמה המסחרי Atezolizumab) שייכת לקבוצת התרופות המכונות "מעכבי PD-L1". בעבר אושרה התרופה לטיפול בגידולים בשלפוחית השתן ובסרטן ריאות. לפי המחקר, תופעות הלוואי בשל הטיפול הן בחילות, שלשולים, עייפות, כאבי ראש, אנמיה, תיאבון מופחת ואובדן שיער.

חלבון ה-PD-L1, שבו מתמקדות התרופות האימונו-אונקולוגית במגוון רחב של גידולים סרטניים, מדכא את הניסיונות של מערכת החיסון לתקוף תאי סרטן. הדיכוי מתבצע בכך שחלבון ה-PD-L1 שולח איתות שמערים על מערכת החיסון ומשדר לה שמדובר בתא גוף רגיל, ובכך מונע את ההתקפה. מעכבי ה-PD-L1 משבשים את פעולת החלבון, וכך מאפשרים למערכת החיסון לתקוף את התאים הסרטניים.

"זוהי הפעם הראשונה שאימונותרפיה עובדת היטב מול סוג סרטן קשה כל כך לטיפול", אמר ל-CNN ד"ר פיטר שמיד מאוניברסיטת קווין מרי בלונדון. ד"ר שמיד, שהוביל את המחקר בטיפול שפורסם בנובמבר, הוסיף: "זהו צעד ענק לטובת חולות סרטן השד מהסוג הזה".

סרטן טריפל נגטיב נחשב לסרטן שד אגרסיבי בשל קצב חלוקת התאים הגבוה שלו, וכן סיכון מוגבר להתפשטות ולחזרת המחלה. סרטן זה מאופיין בגיל צעיר יחסית של החולות (מתחת ל-50). הוא נקרא טריפל נגטיב משום שהתאים הסרטניים שלו אינם מבטאים קולטנים להורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון ואינם מתבטאים גם בכמות מוגברת של חלבון HER2. סוג סרטן זה, שקשור גם לנשיאת המוטציה הגנטית BRCA1, מהווה כ-15% ממקרי סרטן השד. הטיפול העיקרי שניתן לסוג סרטן זה עד כה הוא כימותרפיה, מפני שהמחלה מאופיינת בהופעת גרורות שאינן ניתנות להסרה בניתוח.

חולות עם סרטן שד טריפל נגטיב נמצאות בסיכון של 34% לחזרה של המחלה כעבור 2.6 שנים בממוצע. מחקר שנערך בבית החולים רמב"ם ופורסם בשנת 2015 מצא כי סיכויי ההחלמה מסרטן זה נמוכים יותר ככל שהחולות מבוגרות יותר מגיל 60, וככל שהן ילדו מספר רב יותר של ילדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ