ה-FDA הורה להפסיק לשווק שתלים להגדלת חזה בשל סיכון מוגבר לסרטן נדיר

בישראל הופסק השימוש בשתלים אלו לפני כחצי שנה, אך עד אז הם הושתלו לפי הערכות בעשרות אלפי נשים בארץ. מומחים: יש לגלות עירנות לתסמינים אך אין צורך להוציא את השתלים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כירורג פלסטי מחזיק שתלי סיליקון
כירורג פלסטי מחזיק שתלי סיליקוןצילום: REUTERS
עידו אפרתי
עידו אפרתי

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הורה לחברת "אלרגן" להפסיק לשווק שישה סוגים של שתלי סיליקון להגדלת חזה, לאחר שנמצאו קשורים עם סיכון מוגבר לסרטן מסוג לימפומה אנאפלסטית של התאים הגדולים (ALCL). בישראל הופסק השימוש בשתלים הללו לפני כחצי שנה, אך עד אז הושתלו לפי הערכות בעשרות אלפי נשים ישראליות. מדובר בשתלים שהשימוש בהם היה נפוץ ביותר גם בארה"ב ובאירופה. לצד זאת, מרגיעים מומחים כי מדובר בסוג סרטן נדיר, וכי הנשים שעברו השתלה לא נדרשות להוציא את השתלים, אלא רק לגלות עירנות לתסמינים ולבצע מעקב שגרתי.

בהודעת ה-FDA נמסר כי נתונים חדשים מעידים על קשר בין השימוש בשתלי סיליקון ובין 573 מקרים של הסרטן ו-33 מקרי מוות ממנו, המשקפים עלייה משמעותית במקרים הידועים של המחלה. מתוך 573 המקרים, 481 נקשרו לשתלי הסיליקון של חברת "אלרגן" (Allergan). "בהתבסס על המידע הקיים כרגע, כולל הנתונים שהוגשו לאחרונה, הניתוח שלנו מראה כי הסיכון ל-ALCL עם שתלים מרקמים של אלרגן הוא בערך פי שישה מהסיכון עם שתלים מרקמים של יצרנים אחרים המשווקים בארה"ב", נכתב בהודעה.

חברת אלרגן הודיעה כי תפעל בהתאם, וציינה כי ששת סוגי השתלים הם דגם Natrelle עם מילוי בתמיסה פיזיולוגית (תמיסת מלח), דגם Natrelle עם מילוי סיליקון, דגם Natrelle Inspira עם מילוי סיליקון, וכן שתלים נוספים. לרשימת השתלים המלאה

שלט של חברת "אלרגן", המשווקת את השתלים, בניו יורקצילום: Richard Drew/אי־פי

מהאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית קראו למשרד הבריאות להקים מאגר רישום לאומי לשתלי סיליקון שד, בסיוע היצרנים והיבואנים. "האיגוד ממליץ לנשים לקרוא בעיון על מכלול הסיכונים המפורטים בטפסי ההסכמה של הרופאים, מומחי האיגוד, שעודכנו ביולי 2019 - כך שיכללו באופן ברור ומפורט יותר את כל הסיכונים הנדירים, לרבות הסיכון לחלות בסרטן נדיר".

באיגוד ממליצים לנשים שעברו ניתוחים להגדלת החזה להיבדק אצל רופא מומחה בכירורגיה פלסטית עשר שנים אחרי ההשתלה, גם אם היא אינה נתקלת בכל בעיה או תסמין. כמו כן, קראו באיגוד לכל אשה שחווה תסמינים גופניים לא ברורים לפנות לרופא וליידע אותו לגבי קיום השתלים.

לפי בדיקת האיגוד, בישראל נרשמו בשנים האחרונות ארבעה מקרים בודדים של סרטן נדיר מסוג ללימפומה אנאפלסטית של תאים גדולים, אך בכל המקרים הנשים אובחנו מוקדם וטופלו בהצלחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ