משרד הבריאות הודיע הבוקר (ראשון) כי שניים מ-15 הישראלים בספינת "דיאמונד פרינסס" ביפן נדבקו בווירוס הקורונה. שני החולים, בני זוג, הועברו במצב קל לבית חולים ביפן. המשנה למנכ"ל המשרד, פרופ' איתמר גרוטו, צפוי להגיע היום ליפן, ומחר ייצא לשם גם פרופ׳ רן ניר-פז, רופא בכיר ומומחה במחלות זיהומיות מבית החולים הדסה, כדי ללוות את הטיפול בחולים. שר החוץ ישראל כץ אמר הבוקר בישיבת הממשלה כי הישראלים שנמצאים בהסגר בספינה יחולצו ויובאו לבידוד בארץ.

כץ הוסיף כי חברות הביטוח יממנו את הטסת הישראלים, וכי החילוץ לא יסכן את הציבור בישראל. במשרד החוץ מסרו כי נשקלת האפשרות להטיס את הישראלים במטוס מיוחד לארץ, לאחר שישוחררו מהבידוד בספינה ביום רביעי או חמישי. משרד הבריאות מסר כי נבדקת האפשרות להטיס חזרה גם את הישראלים שנדבקו בווירוס, והם יוכנסו לבידוד בארץ ויהיו במעקב רפואי.

הספינה "דיאמונד פרינסס" ביפן, היוםצילום: AFP

על אף הודעת משרד הבריאות, מנהל המכון לרפואת מטיילים ומחלות טרופיות במרכז הרפואי שיבא תל השומר, פרופ' אייל לשם, אמר ל"הארץ" כי יהיה זה מורכב מאוד להטיס את הישראלים שנדבקו בקורונה לישראל. לדבריו, "ישנה בעיה להטיס אדם עם וירוס כל כך מדבק במטוס שבו אספקת האוויר היא בחלקה במערכת סגורה". הוא הוסיף כי הטסת החולים כרוכה בסיכון לצוות הרפואי ולצוות המטוס.

פרופ' לשם הוסיף כי אמנם מצב החולים מוגדר קל כרגע, אך מצבם עלול להידרדר. "מה שמאפיין את המחלה זה שאצל רבים מהחולים זה מתחיל כמחלה נשימתית קלה ותוך שבוע עד עשרה ימים הם מדרדרים למצב קשה", הסביר. לדבריו, גם מי שבאו במגע קרוב עם החולים יידרשו להיות בהסגר במשך שבועיים לפחות.

דגל ישראל בספינה "דיאמונד פרינסס" ביפן, בשבוע שעברצילום: KIM KYUNG-HOON/רויטרס

במקביל, מליאת הכנסת תתבקש לאשר מחר, בצעד חריג ערב בחירות, את הקמתה של ועדה מיוחדת שתפקח על היערכות המדינה למניעת התפשטותו של וירוס הקורונה בארץ. הוועדה המיוחדת נועדה להחליף את ועדת הבריאות, שאמורה לפקח על ההיערכות הלאומית בנושא, אך לא הוקמה מאז הבחירות. תוקף פעילותה של הוועדה החדשה יהיה לשבועיים הקרובים בלבד והיא לא תוכל להתכנס לאחר הבחירות. כל כינוס שלה עד הבחירות יהיה מותנה בהסכמה של כל סיעות הכנסת.

וושינגטון הודיעה בסוף השבוע כי תפנה מהספינה את הנוסעים האמריקאים ותטיס אותם חזרה לארה"ב. היום הודיעה שגרירות ארה"ב בטוקיו כי הטיסות ששכרה המדינה כדי להטיס את מאות אזרחיה שעל הספינה יצאו מטוקיו היום. על ה"דיאמונד פרינסס" שוהים 416 תיירים ו-12 אנשי צוות אמריקאיים.

גם קנדה הודיעה לילה כי תשלח טיסה ליפן שעליה יוכלו לעלות אזרחיה השוהים על הספינה, שלא אובחנו כחולים ולא הפגינו את תסמיני מחלת הריאות שלה גורם הנגיף. משרד הבריאות בירושלים פרסם בשבוע שעבר כי שלח נציג ליפן על מנת לקדם את הוצאת הנוסעים הישראלים מהספינה. הסגר על הספינה צפוי להסתיים ביום רביעי.

שי עובר בדיקת חום גוף בבייג'ין, בשבוע שעבר. תמונה שהפיצה סוכנות הידיעות הממלכתית שינחואהצילום: Pang Xinglei/אי־פי

רשויות הבריאות ביפן דיווחו הבוקר כי 355 מנוסעי הספינה שהוכנסה להסגר בתחילת החודש נדבקו בווירוס עד כה. ה"דיאמונד פרינסס" הוכנס לסגר לאחר שנוסע בן 80 ירד ממנה בהונג קונג ב-25 בינואר, וכעבור שבוע אובחן כחולה בקורונה. בדיקה שנערכה לכמה מאות מ-3,700 נוסעי האונייה בעת עגינתה בנמל העיר יוקהומה מצאה כי עשרה נוסעים נושאים את הנגיף.

כלי התקשורת הממלכתיים בסין פרסמו היום כי הנשיא שי ג'ינפינג הורה כבר ב-7 בינואר לרשויות להיערך לבלימת התפשטות וירוס הקורונה, ימים ספורים לאחר שזוהה לראשונה בעיר ווהאן. בנאום שנשא שי ב-3 בפברואר, ותוכנו נחשף היום לראשונה לציבור, עולה לכאורה כי הרשויות בבייג'ין ידעו על פוטנציאל ההדבקה הגבוה של הנגיף - ועל עצם יכולתו לעבור מאדם לאדם - עוד בטרם הדבר פורסם ברבים.

אתמול מת בצרפת תייר סיני בן 80 שנדבק בווירוס. זהו מקרה המוות הראשון כתוצאה מקורונה באירופה. צרפת דיווחה על 11 מקרי הידבקות בקורונה, מתוך 63,851 נדבקים ברחבי העולם. עד כה מתו מהווירוס יותר מ-1,500 בני אדם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ