התפרצות קורונה | משרד הבריאות קורא לישראלים שלא לטוס לאיטליה ולשקול נחיצות טיסות לחו"ל

בהודעת המשרד נכתב כי החוזרים מאיטליה ב-14 הימים האחרונים יישלחו לבידוד בבתיהם, לאחר שהקורונה התפרצה שם. מעבר לכך הומלץ להימנע מ"התקהלויות וכינוסים בינלאומיים" ומקיום אירועים כאלה בישראל

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתב"ג, אתמול
נתב"ג, אתמולצילום: עופר וקנין
עידו אפרתי
עידו אפרתי

ההנחיות של משרד הבריאות בנושא התפרצות הקורונה

  • בידוד ביתי למשך 14 יום לאנשים שחזרו מאיטליה מ-16 בפברואר והימנעות מטיסות אליה
  • אזהרות מסע ליפן, לתאילנד, לדרום קוריאה, לסינגפור ולסין (כולל הונג קונג ומקאו) - החוזרים ממדינות אלה ב-14 הימים האחרונים יישלחו לבידוד ביתי
  • יש לשקול את נחיצותן של טיסות לחו"ל באופן כללי
  • הימנעות מכינוסים והתקהלויות בינלאומיות ומאירועים בעלי אופי דתי בהשתתפות אזרחים ממדינות רבות

משרד הבריאות הודיע היום (רביעי) כי הוא קורא לישראלים שלא לטוס לאיטליה עקב התפרצות נגיף הקורונה וקרא "לשקול נחיצות טיסות לחו"ל באופן כללי, מעבר לחובת הבידוד לשבים ממדינות ספציפיות". המשרד אף דורש לשלוח את כל החוזרים מאיטליה ב-14 הימים האחרונים לבידוד בבתיהם שיימשך שבועיים.

"הערכת המצב היא כי יש סיכוי גבוה לכך שהתחלואה התפשטה באזורים נוספים באירופה ובמקומות רבים אחרים בעולם", הוסיפו אנשי המשרד וציין כי "יש להימנע מנסיעות לכינוסים והתקהלויות בינלאומיות אחרות, ובכלל זה גם נסיעה לאירועים בעלי אופי דתי שבהם מתכנסים אנשים ממדינות רבות. כמו כן, יש להימנע מקיום כנסים בינלאומיים בישראל".

ההנחיות החדשות הן עליית מדרגה ניכרת במאמצי ישראל להישאר ברשימת המדינות שבהן אין הדבקה מקומית. בישראל ידוע כרגע על שני מקרים מאומתים של נגיף הקורונה - שניים מהישראלים ששהו על הספינה "דיימוד פריננס" ביפן. לדברי ד"ר בועז לב, ראש הצוות לטיפול במגיפות במשרד הבריאות, תמונת המצב מסתמנת כפנדמיה - התפשטות מגפה בקצב מהיר. לדבריו, מה שעומד לנגד עיני המשרד הוא בראש ובראשונה בריאות הציבור וההגנה על קבוצות בסיכון מוגבר, בייחוד קשישים ובעלי מחלות רקע ומעכת חיסון מוחלשת.

הפגנה נגד שיכון תיירים קוריאנים בהר גילה, השבוע. קריאה להימנע מכינוסים בינלאומייםצילום: ELI BERLZON/רויטרס

בישראל עוקבים בדריכות אחר הנעשה באיטליה, שבה אובחנו היום עוד 60 מקרי הידבקות (ובסך הכל 380 מקרים שמהם מתו 12) ורואים בה את השער להתפרצות הנגיף לאירופה. בניגוד למדינות מזרח אסיה, הממשקים של ישראל עם אירופה הדוקים בכל היבט – תיירותי, מסחרי, עסקי ואקדמי. עד כה דיווחו כ-1,600 ישראלים למשרד הבריאות כי הם בבידוד ביתי. במוקד הייעודי המשותף של מד"א ומשרד הבריאות, שנפתח במוצאי שבת, קיבלו בשלושת הימים הראשונים יותר מ-15 אלף שיחות. צוותי מד"א גם ביקרו בכ-130 בתים עקב דיווח על תסמינים ורקע שעלול להתאים לקורונה. בשלב זה לא נמצא חולה בישראל.

במשרד מניחים כי הנגיף יגיע לישראל, אך מבקשים למצות כל אפשרות לדחות את הגעתו כדי ללמוד על דרכי פעולתו. בנמל התעופה בן גוריון אין שינוי ניכר בהיערכות להתפשטות הקורונה או הרחבת המערך הרפואי. שלטי ההנחיות הוחלפו במסכים, והנוסעים מקבלים הודעות סמס ממשרד הבריאות.

יותר מ-80 אלף איש ברחבי העולם נדבקו עד כה בנגיף הקורונה החדש (SARS-CoV-2), הגורם למחלת COVID-19. ארגון הבריאות העולמי טרם הכריז על הנגיף כעל מגיפה עולמית, אבל גורמים בו חוששים שהכרזה כזו תהפוך בקרוב בלתי נמנעת, לנוכח קצב ההתפשטות של הנגיף. המידע על הנגיף ועל התפשטותו מגיע בעיקר מסין ומתקבל בספקנות במערב. לפיכך התמונה הרפואית המלאה אינה ברורה, והדרך לפיתוח חיסון עדיין ארוכה.

מודלים של התפשטות הנגיף מצאו שכל אדם שנדבק בו מדביק בין שניים לשלושה אנשים בסביבתו. יש שתי דרכים עיקריות שבהן הנגיף עובר מאדם לאדם: מגע - למשל, מצב שבו אדם מתעטש לתוך כף ידו ולוחץ יד לאדם אחר, כך שהנגיף מוצא את דרכו לדרכי הנשימה שלו; והתעטשות, שמפיצה רסס לטווח של שניים-שלושה מטרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ