התפשטות הקורונה: מי צריך להישאר בבידוד וכיצד צריכים לנהוג בני משפחתו?

ההנחיות העדכניות של משרד הבריאות צפויות להכניס למעגל המבודדים עוד עשרות אלפי ישראלים. מה עליהם לעשות כדי להקטין את הסיכון להתפשטות קורונה? "הארץ" מסביר

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
היכל מנורה מבטחים הריק לקראת המשחק בין מכבי תל אביב לאפס אנדולו, שנערך עם קהל מצומצם
היכל מנורה מבטחים הריק לקראת המשחק בין מכבי תל אביב לאפס אנדולו, שנערך עם קהל מצומצםצילום: ניר קידר
עידו אפרתי
עידו אפרתי

לנוכח התפשטות נגיף קורונה, פרסם היום (רביעי) משרד הבריאות הנחיות עדכניות הקוראות לחוזרים מחמש מדינות נוספות באירופה לשהות בבידוד ביתי. "הארץ" מסביר מה נדרש מאותם אנשים ומבני משפחותיהם.

מי נדרש לשהות בבידוד?

עד היום הצטוו להישאר בבידוד מי שחזרו ב-14 הימים האחרונים מסין, תאילנד, הונג קונג, סינגפור, מקאו, דרום קוריאה, יפן או איטליה; מי שהיו בסין, בדרום קוריאה או באיטליה לצורך טיסת המשך, גם אם לא יצאו מנמל התעופה; ומי ששהו במרחק של פחות משני מטרים עם חולה מאומת למשך 15 דקות או יותר. היום נוספו לרשימה החוזרים מצרפת, גרמניה, שווייץ, ספרד ואוסטריה, וכן מי שהשתתפו בכינוסים בינלאומיים בחו"ל.

כמה ישראלים נדרשים לשהות בבידוד?

לפי הערכות שעלו בדיוני הממשלה בנושא, 60-70 אלף בני אדם יצטרכו לשהות בבידוד לאור ההנחיות החדשות.

מה נדרש לעשות מי שנכנס לבידוד ביתי?

לא לעזוב את הבית; לשהות בחדר נפרד ומאוורר עם דלת סגורה, שממנו ייצא רק במידת הצורך ולפרק זמן קצר ככל האפשר, תוך כיסוי הפה והאף; להקפיד על שטיפת או חיטוי הידיים לפני האוכל וכן לפני ואחרי ביקור בשירותים; שימוש בשירותים נפרדים במידת הצורך; כיסוי הפה והאף בעת עיטוש או שיעול.

מצביעות בקלפי לאנשים בבידוד בתל אביב, שלשוםצילום: דודו בכר

האם אפשר לנסוע לחו"ל?

משרדי הבריאות והחוץ קוראים לשקול את נחיצותה של כל נסיעה לחו"ל, ולהימנע מנסיעות למדינות שבהן מתפשט הנגיף. כן מומלץ להימנע מהשתתפות בכינוסים בינלאומיים בחו"ל.

מי יפצה את השוהים בבידוד על היעדרות מעבודה?

היעדרות בשל בידוד תיחשב כהיעדרות בשל מחלה, עם הצגת אישור בנוגע למועד העזיבה של המדינות המופיעות ברשימה. משרד הבריאות פרסם אישור מחלה גורף, כך שהשוהים בבידוד אינם צריכים לקבל אישור מרופא המשפחה.

מה ההנחיות לבני המשפחה של מי שנדרשים לשהות בבידוד?

ככלל, אין הגבלה על מי שחיים לצד אדם שהתבקש לשהות בבידוד. משרד הבריאות ממליץ לצמצם את מספר האנשים הבאים במגע עם המבודד, להקפיד על כיסוי הפה והאף בעת כניסה לחדר הבידוד, להימנע משימוש משותף בחפצים שעלולים להעביר את הנגיף ולשטוף ידיים בתדירות גבוהה.

מה נדרש לעשות מי שבא במגע עם אדם בריא שנדרש לשהות בבידוד?

הסיכון להידבקות בנגיף כתוצאה ממגע עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה מאומת נמוך מאוד. ניתן להמשיך בשגרת החיים ואין צורך להיכנס לבידוד.

האם חיית מחמד עלולה לסכן אדם, והאם אדם עלול לסכן את חיית המחמד?

ככל הידוע, חיית מחמד אינה יכולה להדביק אדם בנגיף. עם זאת, מומלץ למי שסובלים מתסמינים שעשויים להעיד על הידבקות בקורונה שלא לטפל בחיות מחמד. במקרה של מגע עם בעלי חיים מומלץ לעטות מסכה ולהקפיד לשטוף ידיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ