כ-1,500 מתמחים הפגינו בתל אביב נגד החזרת התורנויות להיקף של 26 שעות

המתמחים מבקשים להישאר בסבבי תורנויות של 12 שעות, כפי שפעלו בזמן משבר הקורונה. "אנחנו לא מוכנים לחזור לאחור. בתורנויות האלה החזרנו את השפיות, את הבריאות שלנו, היינו ערניים יותר והענקנו טיפול רפואי טוב יותר"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת המתמחים, הערב
הפגנת המתמחים, הערבצילום: מוטי מילרוד
בר פלג
בר פלג

כ-1,500 מתמחים ברפואה הפגינו הערב (שבת) בכיכר הבימה בתל אביב נגד הכוונה להחזיר את התורנויות להיקף של 26 שעות, כפי שהתנהלו לפני התפרצות הקורונה בישראל. בחודשיים האחרונים עובדים המתמחים בתורנויות של 12 שעות כחלק מההיערכות של בתי החולים למשבר. חלקם הוחזרו לתורנויות של 26 שעות, וחלקם צפויים לחזור בהמשך. המתמחים דורשים החלת פיילוט של קיצור תורנויות באמצעות הוספת תקנים; פתרון מלא לילדי הצוותים הרפואיים שתואם את שעות העבודה של הרופאים והעברה של כלל התקנים הזמניים שניתנו לתקופת משבר הקורונה, לתקני קבע.

המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב: "לא עבד של המערכת" ו"עייפות = טעות". הם הגיעו למקום בבגדי עבודה וחלוקים, וקראו: "לא חוזרים ולא חוזרות ל-26 שעות" ו"מתמחים, לא עבדים, רק רוצים להיות רופאים".

הפגנת המתמחים, הערבצילום: מוטי מילרוד

שי רם, מתמחה בבית החולים איכילוב בתל אביב, אמר: "המחאה קוראת להפסיק את העוול שמתמחים בישראל שמחזיקים את המערכת על הכתפיים עובדים ב-26 שעות. אין סקטור בישראל שעובד כך באופן סדיר. זה פוגע בנו, בבריאות שלנו, וגם במטופלים". הוא הוסיף: "העולם צועד בצעדי ענק לקיצור תורנויות. אין בעולם תורנויות כאלה. בישראל, מתמחה עובד 78 שעות בשבוע. במדינות ה-OECD מתמחים עובדים 48 שעות בממוצע, באוסטרליה וניו זילנד פחות. דרוש פה אומץ וגישה עם חזון".

ד"ר ריי ביטון, יו"ר ארגון המתמחים "מרשם", אמרה: "בכל העולם השכילו לקצר את התורנויות. התורנויות לא פוגעות רק בנו, אלא במטופלים שלנו. מגיעה לכם רפואה טובה חומלת ומקצועית יותר. באף מקצוע לא מחייבים עובדים לעבוד כל כך הרבה שעות, אבל משום מה הגיוני למישהו למעלה שלקבל החלטות בנוגע לטיפול מציל חיים יכול לעשות מתמחה שלא ישן 20 שעות". היא הוסיפה שאם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא ייפגש עמה, מיום ראשון הבא יפגינו המתמחים בכל יום בבית חולים אחר.

הפגנת מתמחים בחיפהצילום: רמי שלוש

פרופסור אשר לחיאני, שהיה בעבר מנכ"ל קופת החולים מאוחדת ומנהל בית החולים מאיר, אמר: "זה שבחרנו להיות רופאים לא אומר שבחרנו להרוס את החיים שלנו. זה לא אומר שאנחנו מפסיקים להיות בני אדם. בחרנו להיות רופאים - אבל לא בחרנו להרוס את המשפחה, הזוגיות, הילדים והחברויות שלנו. לא בחרנו להרוס את עצמנו או את בריאות הנפש שלנו".

ד"ר אראל בוצינסקי, שהגיע להפגין, אמר: "באתי לפה היום כי הרגשתי צורך להגיד לכם שלכל אורך הדרך יהיו מי שיגידו לכם שאי אפשר לקצר תורנויות. שככה זה תמיד היה. שהם היו עובדים 70 שעות רצופות, יחפים במדבר, בלי לאכול, באוהל שדה מוקף דינוזאורים. את מי זה מעניין? פעם גם היו רוכבים על חמור לירושלים, השחורים היו עבדים, לנשים לא היתה זכות הצבעה ולא מעט פעמים חולים לא היו מתעוררים מהרדמה כללית. מה אכפת לנו מה היה פעם? אנחנו מדברים על העתיד. ואתם מדברים על העבר. אנחנו מדברים על תקווה ואתם מדברים על פחד. אנחנו מדברים על שינוי ואתם מדברים על קיבעון. זה שעשיתם את זה ככה, לא אומר שזה היה נכון. ואם הסכמתם לזה, עשיתם טעות. והטעות הזו חייבת להיפסק. היא מסוכנת".

הפגנת המתמחים בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

ארגון המתמחים "מרשם", המארגן את ההפגנה, מסר בשם המפגינים כי במשך שנים הניחו המתמחים כי אין דרך אחרת מלבד מסגרת התנאים שבה עבדו. "שנים שאנחנו סוחבות וסוחבים את מערכת הבריאות הציבורית על הגב שלנו. ספגנו את זה שאנחנו נוהגים עייפים אחרי תורנות ושהפחד מתאונה הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. ספגנו שנים את זה שאין ארוחה חמה בתורנות. ספגנו אלפי מקרי אלימות כלפינו. ספגנו את זה שמכריחים אותנו לעבוד 300 שעות בחודש, במשך שנים, כדי לסיים התמחות - הרי אין מסלול אחר בשביל לסיים התמחות. סיפרו לנו שזה בלתי אפשרי", נמסר.

"בחודשיים האחרונים, במהלך משבר הקורונה, עבדנו במסגרת עבודה שפויה של 12 שעות, ואנחנו לא מוכנים לחזור לאחור", מסרו מארגון המתמחים. "בתורנויות האלה החזרנו את השפיות, את הבריאות שלנו, היינו ערניים יותר והענקנו טיפול רפואי טוב יותר, כפי שהיינו רוצים לתת כשבחרנו במקצוע הזה מלכתחילה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ