רשויות מקומיות נערכות לחסן עובדי הוראה, חרף התנגדות משרד הבריאות

מבדיקת "הארץ" עולה כי רשויות ברחבי הארץ עורכות רשימות עם פרטי קשר של מורים וקופות החולים שאליהן הם משתייכים כדי לזמנם להתחסן. מיעוט מהן חיסנו מורים שאינם משתייכים לקבוצת סיכון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תור לקבלת חיסון בקופת חולים כללית בירושלים, היום
תור לקבלת חיסון בקופת חולים כללית בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

רשויות מקומיות ברחבי הארץ נערכות בימים האחרונים לחסן עובדי הוראה בעודפי החיסונים של קופות החולים, חרף התנגדות משרד הבריאות. מבדיקת "הארץ" עולה כי רשויות ברחבי הארץ ערכו מאז תחילת מבצע החיסונים רשימות עם פרטי קשר של מורים וקופות החולים, כדי לזמנם להתחסן. בין הרשויות שאוספות את הפרטים נמצאות הערים גבעתיים, רעננה, רחובות, נתניה ירושלים, והמועצה האזורית אפרת. פתח תקווה, ראשון לציון, באר שבע וערים נוספות קיימו מבצעי חיסון ייעודיים לצוותי הוראה מעל גיל 60. גם בערים אלו אספו פרטי התקשרות כדי לחסן צוותי הוראה צעירים יותר. עד כה רק במיעוט של רשויות חיסנו מורים שאינם משתייכים לקבוצות הסיכון שהגדיר משרד הבריאות.

מקורות בכמה עיריות השמיעו ביקורת על מבצע החיסונים לעובדי הוראה בתל אביב. לדבריהם מדובר בצעד שמטרתו יחסי ציבור בלבד. באחת העיריות הביעו חשש כי המבצע המתוקשר יחבל בניסיונות המקומיים לתעדף עובדי הוראה באופן נקודתי. "כשאתה משיג דברים אתה צריך לעשות אותם בשקט. המטרה היא לחסן כמה שיותר", אמר מקור באחת העיריות. מנהל אגף החינוך בהרצליה כתב למוריו כי "דמם של המורים שם (בתל אביב, ש"ק וב"פ) אינו אדום יותר". הוא הוסיף: "שערוריית הקומבינות חייבת להיפסק. אני קורא להסתדרות המורים להפסיק להפלות בין מורים ולהפסיק לתת לזה יד". לצד זאת, בכמה עיריות כבר החלו לפעול על מנת לקדם חיסונים למורים:

גבעתיים

בעיריית גבעתיים הקימו לאחר תחילת מבצע החיסונים מאגר דיגיטלי של עובדי הוראה מעל גיל 50 המעוניינים להתחסן. כשלעירייה נודע שנותרו חיסונים בבתי החולים, הם קראו למורים להתחסן - וכמאתיים מורים חוסנו. מקור בעירייה אמר כי "ברגע שנפתח פתח מתנפלים עליו". עם זאת, בעירייה הדגישו כי לא התקיים מבצע ייעודי לחיסון המורים כפי שעשתה עיריית תל אביב. מהעירייה נמסר: "כל מי שחוסן עד כה, כולל עובדי הוראה, חוסן בכפוף למגבלות גיל ומחלות רקע, או בכפוף לתוקף החיסונים שעלול היה לפוג". בעירייה הוסיפו כי "במדינה שההחלטות המתקבלות בה הן פוליטיות ולא מקצועיות, הוחלט בחמ"ל הקורונה העירוני לקדם את האינטרס המקומי עד כמה שאפשר ולסייע לאוכלוסיית העיר להתחסן במהירות האפשרית למען כולנו".

ירושלים

גם עיריית ירושלים ניסתה ליזום מבצע חיסון למורים בשיתוף בית החולים הדסה, אך המבצע לא יצא לפועל בעקבות התנגדות משרד הבריאות. בעירייה עוקבים אחר עודפי החיסונים בקופות מדי ערב, ובהתאם לכך מזמנים את עובדי ההוראה להתחסן לפי סדר עדיפויות שנקבע מראש. עד כה חוסנו כ-1,100 עובדי הוראה בירושלים, מתוך קרוב ל-40 אלף אנשי חינוך בעיר.

בית ספר בירושלים, בנובמברצילום: אמיל סלמן

באר שבע

עיריית באר שבע ביקשה מקופות החולים בעיר שיתעדפו מורים במקרה של עודפי חיסון, אך סורבה. מהעירייה נמסר כי "בשלב הזה פועלת העירייה מול ארגוני המורים, מנהלי בתי הספר וצוותי ההוראה, על מנת לוודא כי כל צוותי ההוראה בטווח הגיל המאושר (גילי 60 ומעלה או גילי 55 הסובלים ממחלות כרוניות) יתחסנו".

נתניה

ראשת העיר נתניה, מרים פיירברג, פנתה לבית החולים לניאדו כדי לחסן את המורים, אך בית החולים הודיע כי כל עוד אין אישור ממשרד הבריאות הם מסרבים לחסן. פיירברג אף ביקשה משר החינוך שיאפשר לבית החולים לחסן את המורים, אך הוא סירב.

מתחם החיסונים בכיכר רבין, אתמולצילום: מוטי מילרוד

כמה קופות חולים אישרו ל"הארץ" כי עיריות ביקשו מהן לסייע בחיסון עובדי הוראה במקרה של הצטברות עודפים, אך מסרו כי אין בכוונתן לשתף פעולה בניגוד להנחיות משרד הבריאות. מקופת החולים כללית נמסר: "גם במקרה של עודפי חיסונים, יקבלו עדיפות מבוטחים העומדים בקריטריונים שקבע משרד הבריאות - כלומר כאלה הסובלים ממחלות כרוניות או מבעיות במערכת החיסונית". מקופת החולים מאוחדת נמסר: "אצלנו אין דבר כזה".

מקורות במשרד החינוך השמיעו הבוקר ביקורת על העיכוב במתן חיסונים לעובדי הוראה, והפנו אצבע מאשימה כלפי משרד הבריאות - שלדבריהם התחייב להתחיל במבצע כבר בתחילת השבוע הזה, אך חזר בו.

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, שלחה הבוקר מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשר החינוך, יואב גלנט ולשר הבריאות, יולי אדלשטיין, ובו קראה לסגור את בתי הספר והגנים באופן מיידי. "בימים האחרונים קיבלתי אלפי פניות ממורים וגננות שחוששים להגיע ללמד, שכועסים על יחס המדינה אליהם וחשים זלזול בחייהם ובחיי קרוביהם", כתבה בן דוד. בשבוע שעבר הכריזה הסתדרות המורים על סכסוך עבודה, בדרישה לחסן את כלל עובדי ההוראה באופן מיידי. "אם הבעיה לא תיפתר אנחנו לא נהסס וננקוט בצעדים ארגוניים - לרבות עיצומים ושביתה", אמרה אז בן דוד. כרגע לא מתקיים דיאלוג בין משרד החינוך לבין הסתדרות המורים כדי למנוע את העיצומים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"