איפה טעינו: גישות חדשות לבעיות ישנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונות של קרדית אבק הבית, ילדה עם מסיכת אינהלציה, כמוסות אומגה 3, תינוק, בוטנים
סקירה של אלפי מחקרים העלתה שכמעט 400 שיטות טיפול לא מתאימות לממצאים שעלו מהםצילום: שאטרסטוק
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

במשך עשורים רבים ההנחה הרווחת הייתה שהמלצות רפואיות סטנדרטיות מבוססות על כמות עצומה של חומר מדעי שנאסף בהמון מחקרים. אלא שכמה חוקרים פנו באחרונה לבחון את ההמלצות האלה, וגילו שקרוב ל-400 טיפולים ונהלים רפואיים שגרתיים הופרכו לחלוטין במחקרים שפורסמו בכתבי עת רפואיים מובילים.

החוקרים ערכו סקירה שיטתית של יותר מ-3,000 מאמרים שפורסמו בשנים 2003 עד 2017 בכתבי העת JAMA ו-Lancet, ובשנים 2011 עד 2017 ב-New England Journal of Medicine. הם גילו שביותר מ-10% מהמחקרים האלה נמצא "מהפך רפואי": המסקנה שלהם הייתה מנוגדת לתפיסות הרווחות בקרב רופאים.

"פתאום הרגשנו לא בנוח", אמר ד"ר וינאי פרסד מאוניברסיטת אורגון לבריאות ולמדעים, יוזם המחקר. "אנשים חכמים עם כוונות טובות השתמשו בשיטות הטיפול האלה שנים רבות מאוד, אבל התברר שהם טעו".

הסקירה הראתה שישנם רעיונות שכבר אינם בקונצנזוס הרפואי, אבל לא כולם. ממצאי המחקר הזה משמשים את ד"ר פרסד ואת עמיתיו שמנסים לברר עד כמה נפוצות התפיסות והפרקטיקות השגויות. אלה עשרה ממצאים שסותרים תיאוריות שהיו נפוצות מאוד בעבר:

1. אלרגיות לבוטנים מתפרצות גם אם הילד נחשף לבוטנים לפני גיל שלוש.

אלרגיה היא מצב מסכן חיים, ולכן רופאי ילדים המליצו להורים להרחיק את ילדיהם מבוטנים בשלוש השנים הראשונות לחייהם. לפני כשלוש שנים התברר שילדים שנחשפו לבוטנים לפני גיל שנה אינם מצויים בסיכון גבוה יותר לסבול מאלרגיה, ושאפשר לחשוף אותם לחומרים שנחשבים אלרגנים גם כשהם צעירים מאוד.

אלרגיה לבוטנים יכולה להופיע גם אם החשיפה לבוטנים נדחית לגיל 3צילום: אייל טואג

2. שמן דגים אינו מפחית את הסיכון למחלות לב.

הרעיון שלפיו שומן דגים מונע בעיות בלב באמת נשמע הגיוני: רקמותיהם של דגים כמו סרדינים, אנשובי, סלמון, טונה ומקרל מכילות שומן בכמות גדולה, ולפי מחקרים שנערכו לפני שנים רבות נראה שאנשים שצרכו כמויות גדולות של הדגים נטו לסבול ממחלות לב פחות מאנשים שהתפריט שלהם אינו כולל אותם.

דגים אלה מכילים חומצות שומן מסוג אומגה 3, וצריכה של תוסף התזונה הזה אמורה להוריד את רמות הטריגליצרידים, המשמשים לאחסון אנרגיה בגוף. אלא שרמות גבוהות של טריגליצרידים קשורות לסיכון מוגבר למחלות לב, ולכן צריך לשאוף להוריד אותן. לפי המחקרים הישנים חומצות אומגה 3 גם אמורות לצמצם את הופעתן של דלקות, שהן גורם מרכזי להתקפי לב. כל זה נשמע נפלא, אבל בניסוי שבו השתתפו 12,500 אנשים עם סיכון לבעיות לב נמצא שצריכה יומיומית של תוספי אומגה 3 לא הגנה מפני מחלות לב ולא הקטינה את שיעורי התמותה בגללן.

חומצות שומן אומגה 3 מורידות את רמת הטריגליצרידים אבל לא מונעות התקפי לבצילום: VALERIYA POTAPOVA / Getty Images

3. טיפול בבובת תינוק אמיתי אינו מונע הריונות בקרב נערות.

הבובות האלה נראות כמו תינוקות אמיתיים, הן בוכות וצריך "להחליף להן" ו"לחבק אותן". הרעיון שעומד מאחורי המשימות האלה הוא שבני נוער ילמדו כמה עבודה נדרשת כדי לטפל בתינוק ושזה מה שימנע מנערות להרות בגיל צעיר. אבל מחקר שנעשה בבתי ספר באוסטרליה הראה שבנות 15-13 שהתבקשו לטפל ב"סימולטור תינוקות" דווקא נטו להיכנס להיריון מעט יותר מנערות שלא קיבלו את הבובות, והמסקנה היא שהשיטה הזו אינה מוצלחת.

הטיפול בבובות נועד ללמד בני נוער כמה קשה לטפל בתינוק כדי למנוע מנערות להרות בגיל צעירצילום: AFP

4. גינקו בילובה אינו מגן מפני אובדן זיכרון ודמנציה.

תוסף התזונה גינקו בלובה, המופק מעלי עץ הגינקו, היה בשימוש נרחב ברפואה הסינית העתיקה ועדיין משווק כשיטה לחיזוק הזיכרון. מחקר גדול שנערך בארצות הברית פורסם ב-2008 ותוצאותיו הראו באופן חד משמעי שהתוסף אינו מועיל למטרה זו. למרות זאת, הוא ממשיך להימכר בכמויות עצומות ובכל שנה מכניס לחברות המייצרות אותו 249 מיליון דולר, בארצות הברית בלבד.

5. מתן פרצטמול או איבופרופן בחדר המיון יעיל לא פחות ממתן אופיואידים דרך הפה למטופלים הסובלים מכאב חריף.

נכון שמשככי כאבים אופיואידים הם תרופות חזקות מאוד, אבל ניסוי קליני הראה שחלופות בטוחות הרבה יותר מקלות את הכאב של מטופלים המגיעים למיון בדיוק כמו האופיאטים הבעייתיים.

משככי כאבים שאינם גורמים להתמכרות טובים לטיפול בכאב אקוטי בדיוק כמו תרופות איפיאטיותצילום: Mark Lennihan / אי־פי

6. טיפול בטסטוסטרון אינו מסייע לגברים מבוגרים לשמר את הזיכרון.

גברים מסוימים סובלים מבעיות זיכרון ויש להם רמות נמוכות של טסטוסטרון. מחקרים מוקדמים יותר רמזו על כך שגברים בגיל העמידה, שאצלם רמת הטסטוסטרון גבוהה יותר, שימרו טוב יותר את הרקמות בחלקים מסוימים של המוח. גברים מבוגרים בעלי רמות גבוהות של טסטוסטרון גם הצליחו יותר בבדיקות של תפקודים מנטליים. אבל ניסוי קליני קפדני הראה שטסטוסטרון אינו מסייע לגברים מבוגרים להימנע מאובדן זיכרון יותר מאשר גלולת סוכר.

7. בית נקי מקרדית אבק הבית, מעכברים ומתיקנים אינו מגן מהתקפי אסתמה.

ארגונים רפואיים מובילים בעולם המליצו להיפטר ממזיקים אלה אם מישהו מבני הבית סובל מאסתמה. התיאוריה שהובילה אותם הייתה שמקורם של התקפי קוצר הנשימה בתגובות אלרגיות אליהם. אלא שהדברה אינטנסיבית בבתים שבהם מתגוררים ילדים ומבוגרים הרגישים לאלרגנים שמקורם בעכברים לא הועילה בהורדת תדירות התקפי האסתמה אצלם בהשוואה לאנשים שקיבלו הנחיות מסודרות להימנעות מחשיפה לאלרגנים, כך דיווחו חוקרים ב-2017.

קרדית אבק הבית. הדברת מזיקים יעילה אבל עדיף ללמוד להימנע מחשיפה לאלרגניםצילום: Juan Gaertner / Shutterstock.com

8. מכשירים לספירת צעדים ולמעקב קלוריות אינם מסייעים לירידה במשקל.

למעשה, אם רוצים לרדת במשקל עדיף לעשות דיאטה ללא סיוע דיגיטלי. חוקרים עקבו במשך שנתיים אחרי 471 אנשים שחולקו לשתי קבוצות: המשתתפים בשתיהן קיבלו תפריט דל קלוריות והנחיה להגביר את הפעילות הגופנית, והלכו לפגישות קבוצתיות. אחרי שישה חודשים נוספו ייעוץ טלפוני, תזכורות בטלפון וגישה למחקרים. חברי הקבוצה השנייה צוידו גם במכשור לביש ואתר ייעודי לניטור ההקפדה על הדיאטה והפעילות הגופנית. תוצאות המחקר היו מפתיעות: נמצא שהמשתתפים שנשאו מכשירים לספירת צעדים ולמעקב אחר הקלוריות ששרפו ירדו במשקל פחות מאלה שקיבלו ייעוץ רגיל לדיאטה וספורט.

מד צעדים. ספירת צעדים יומית וניטור מספר הקלוריות שנצרכות אינו עוזר להוריד במשקלצילום: Ridofranz / Getty Images/iStockp

9. מֵניסקוס קרוע? קודם פיזיותרפיה ורק אחר כך ניתוח.

בארצות הברית עוברים מדי שנה כ-460 אלף איש ניתוחים לתיקון הרצועות הסחוסיות בברך. לעתים קרובות הקרע בהן נגרם בגלל דלקת מפרקים ניוונית. הקרע מכאיב, וחולים רבים חוששים שאם הוא לא יטופל בניתוח הכאב לא יחלוף. אבל כשמטופלים עם מניסקוס קרוע ודלקת מפרקים מתונה חולקו באקראי לשתי קבוצות, שאחת מהן הופנתה לשישה חודשים של פיזיותרפיה והאחרת לניתוח, התברר שהמצב של חברי שתי הקבוצות השתפר, ובאותה המידה.

קרע במניסקוס. מטופלים שנותחו החלימו באותה המהירות כמו מטופלים שנשלחו לפיזיותרפיהצילום: Denis Simonov / Shutterstock.com

10. אם המים ירדו לפני הזמן, אין צורך ליילד מיד את התינוק.

לפעמים, שבועות ספורים לפני מועד הלידה, פוקע שק השפיר שמקיף את העובר ומי השפיר נוזלים מתוכו. רופאים מיילדים חששו שחיידקים יפלשו אל תוך הסביבה הסטרילית שסביב העובר ויזהמו אותה, ולכן עדיף לזרז את הלידה. אלא שניסוי קליני הראה שאם מנטרים בקפידה את העובר וממתינים להתפתחות הלידה באופן טבעי, העובר אינו נמצא בסיכון גבוה יותר לזיהום. תינוקות שנשארו ברחם עד מועד הלידה גם היו בריאים יותר, עם פחות מצוקה נשימתית וסיכון נמוך יותר למוות מאלה שיוּלדו מיד לאחר ירידת המים.

איש אינו מכחיש את כאב הלידה, אבל במקומות מסוימים הוא נתפס כחלק ממנה ודומה שהנשים לא חוששות ממנוצילום: Halfpoint / Shutterstock.com

לכתבה של ג'ינה קולטה בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ