שטיפת ידיים - יותר חשוב ממה שחשבתם

רונה מור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונה מור

אני שוטפת ידיים לפחות 15 פעמים ביום. מסיבות שונות ומשונות. לפני שאני נוגעת בילדתי, לאחר שנגעתי בהגה האוטו, לאחר שאני נוגעת במגב או מטאטא, לאחר שאני נכנסת הביתה, לאחר שאני נוגעת במפתחות הבית, לאחר שטיפת הכלים, ובעצם לאחר כל פעולה שמצטיירת בעיני כבקטריאלית, ויש רבות כאלו. גם לילדה שלי בת השנה אני שוטפת די הרבה את הידיים, אבל פחות. כדי לשמור עליה שפויה. אך לא אטיף לכם ל. כל בר דעת יודע בדיוק מהן הסיטואציות שבהן צריך לעשות זאת. אך לעתים יש פער בין מה שאנחנו יודעים לבין מה שאנחנו עושים. הפעם בעיקר אציף (במים) את המודעות לנושא ואחדד את המובן מאליו.

אף על פי ששטיפת ידיים היא האלף-בית של חיי היומיום הבריאים שלנו, רבים מאתנו מתעלמים פעמים רבות ביום מהברז וה ולא נותנים להם את הכבוד הראוי. אם מחוסר זמן, עצלנות או כל סיבה אחרת.
אולי אם היינו יודעים מה מסתתר לנו בידיים היינו מקפידים יותר. לפי University of Colorado Boulder, לפחות 3,000 שונים חיים בידיו של האדם הממוצע, ששייכים ליותר מ-100 מינים. לכל חיידק "טביעת אצבע" ייחודית משלו. ניתן לזהות אדם באמצעות החיידקים שהוא משאיר על חפץ שנגע בו. ובטמפרטורת החדר, הם יכולים להישאר שבועות כמו שהם. פחד אלוהים.

היגיינת הידיים חשובה פי כמה כשמדובר בילדים. ולא רק בשל שיקולי הבריאות הברורים. במחקר שבחן את הקשר בין שטיפת ידיים ל והתפרסם בנובמבר 2012 ב-JAMA Pediatrics נמצא כי ילדים בפקיסטאן שעברו תוכנית חינוך לשטיפת ידיים ב-30 החודשים הראשונים לחייהם השיגו תוצאות התפתחותיות טובות יותר לעומת קבוצת הביקורת, לפי מדדי הסתגלות, חברתיות, תקשורת, יכולות קוגניטיביות ומוטוריות. זאת לפי ההנחה שעמדה בבסיס המחקר, שהשנים הראשונות לחיים הן קריטיות להתפתחות הקוגניטיבית, החברתית, הרגשית והמוטורית, ובין השאר מחלות שלשוליות עלולות לפגוע ביכולות הללו בשנים הראשונות. חינוך לשטיפת ידיים עשוי למנוע מחלות אלו וכך לשפר את ההתפתחות והגדילה. מחקרים קודמים הוכיחו כי תוכניות המקדמות שטיפת ידיים הורידו את שיעור המחלות השלשוליות ב-30%-50%.
לפי  -  PPPHW (ארגון בינלאומי שמקדם שטיפת ידיים בסבון!), מחקרים מראים כי אצל ילדים המתגוררים במשקי בית שמקדמים שטיפת ידיים שיעור השלשולים יורד ב-50%. לטענת הארגון, שטיפת ידיים יכולה למנוע מגוון רחב של פתוגנים והרגל זה יכול לסייע בריפוי יותר מכל חיסון או התערבות רפואית.

צילום: אייל טואג

שטיפת ידיים בסבון משמעותה גם פחות היעדרויות מבית הספר. שלשול גורם לילדים להחסיר מאות מיליוני ימי לימודים בשנה. במחקר שהתפרסם ב- The American journal of tropical medicine and hygiene ב-2007 נמצא כי חינוך אינטנסיבי לנטילת ידיים בסבון הפחית את ההיעדרויות מבית הספר ב-42% בתוכנית רחבת היקף שנוסתה בבתי ספר בסין.

הארגון PPPHW אף מספק הוראות לשטיפת ידיים. כך תעשו זאת נכון:
1. נטילת ידיים נאותה דורשת רק מעט מים לפני הסיבון
2. כשהידיים רטובות שפשפו את פני השטח שלהן בסבון, כולל גב כף היד, בין האצבעות ובמיוחד מתחת לציפורניים
3. עשו זאת במשך 20 שניות. הדרך הקלה למדוד את הזמן היא לשיר שיר קצר שאורך 20 שניות. לדוגמה, "Happy birthday" כפול 2.
4. שטפו היטב במים זורמים
5. יבשו במגבת נקייה או בנפנוף באוויר
• חשבו פעמיים לפני שאתם מייבשים את הידיים במייבש ידיים חשמלי (כזה הנמצא בשירותים ציבוריים)! מחקרים מצאו כי כך החיידקים מתפשטים ביתר קלות, ובמקרה כזה כבר עדיף לא לשטוף ידיים כלל!

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות