נטע סופר צור
נטע סופר צור

פזילה היא חוסר תיאום בין שתי העיניים, שבגללו הן פונות לכיוונים שונים. בכל אחת מהעיניים שולטים שישה שרירים שאמורים לפעול בתיאום מדויק שנשלט על ידי המוח ומאפשר התמקדות של שתי העיניים באותה הנקודה בכל מבט שלנו. התיאום הזה חשוב מפני שהעיניים ממוקמות בנקודות שונות בפנים וזווית הראייה של כל אחת מהן שונה, ובלעדיו נפגעת הראייה המרחבית. לכן כשעוצמים עין אחת העולם נראה שטוח ואמידת המרחקים משתבשת.

התיאום בין העיניים מושרש כל כך במערכת העצבים עד שלרוב בלתי אפשרי להזיז עין אחת בלי שהאחרת תנוע יחד איתה, או להניע במודע את העיניים לכיוונים שונים. עם זאת, ישנם מצבים רפואיים שבהם העיניים לא פועלות יחד וכל אחת פונה לכיוון שונה. זוהי פזילה, ושמה המקצועי סטרביסמוס. הפזילה היא מולדת או נרכשת, כלומר מתרחשת בשלב מאוחר יותר של החיים, והעין יכולה לפנות פנימה, החוצה, למעלה או למטה יחסית למקומה הטבעי.

למה אנשים מפתחים פזילה? כפי ששרה ריטה בשיר עטוף ברחמים, לאחר הלידה "אור חזק מכה בפנים" ומוחו של התינוק צריך להתרגל לפעולת הראייה. לכן, בתקופה הראשונה לחיים לרוב התינוקות תהיה פזילה מסוימת. ההסתגלות נמשכת כמה חודשים שאחריהם העיניים והמוח אמורים לפעול בתיאום מושלם. במקרים מסוימים חוסר התיאום נותר, ואז זו נקראת פזילה מולדת. במקרים אחרים, פזילה יכולה להיות נרכשת ולהופיע במהלך החיים, בעיקר בגילאי הילדות. הסיבות להופעת פזילה מגוונות ויכולות לנבוע מבעיות בשרירי העיניים ובמערכת ראייה, מבעיה נוירולוגית או מגידול.

אם המוח מקבל מסרים סותרים משתי העיניים יכולה להיווצר ראייה כפולה, לכן הוא יכול להתעלם מהמסרים שמגיעים מאחת מהן. תוצאת ההזנחה היא שהעין נחלשת, מה שגורם למצב המוכר בשם עין עצלה (ובשם הפחות מוכר אמבליופיה).

פזילה של תינוק. העיניים צריכות להתרגל לתפקידן החדש צילום: Getty Images IL

אפשר לאמן את העין החלשה אם מאבחנים את הבעיה מוקדם מספיק. התרגול נעשה באמצעות הנחת רטייה על העין החזקה או טפטוף טיפות מטשטשות לתוכה כדי לאלץ את העין החלשה להתאמץ יותר. במקרים מסוימים יש צורך בהתערבות כירורגית (ניתוח) שמטרתה לחזק פיזית את שרירי העין החזקה על ידי קיצור השרירים, במקביל להחלשת שרירי העין החזקה על ידי הארכת השרירים. אם נוצר אובדן ראייה בלתי הפיך, ישנם אמצעים ניתוחיים ליישור העין כדי לטפל במצב מבחינה קוסמטית.

אז זה לא בגלל משהו שעושים בכוונה. אל חשש, פזילה היא לא משהו שנוצר ככה סתם. הסתכלות על חפצים או על מסכים מקרוב לא יגרמו להופעתה, וגם אם מצליבים את העיניים בכוונה הן לא יישארו תקועות במצב הזה.

ייתכן שהאמונה השגויה הזו נובעת מכך שפזילה יכולה להתפתח בגלל בעיות ראייה: המוח מנסה להתגבר על קוצר ראייה והתוצאה יכולה להיות פזילה. כלומר, אנשים עם קוצר ראייה נוטים להתבונן בחפצים מקרוב כדי לראות אותם טוב יותר, והם בסיכון לפתח פזילה בעקבות בעיית הראייה שלהם ולא בגלל ניסיונותיהם לראות טוב יותר.

כדאי לדעת שלילדים ישנה נטייה טבעית להסתכל על דברים שקרובים אליהם יותר משום שבניגוד למבוגרים קל להם יותר למקד את מבטם מקרוב בלי לעייף את העיניים. לכן אם הילדים שלכם אוהבים להסתכל מקרוב על הטלוויזיה או המסך זה לא יגרום להם לפזול, אבל כשיש חשש לקוצר ראייה מומלץ להיבדק בהקדם כדי למנוע הידרדרות.

נטע סופר צור היא ד"ר במדעי החיים

רוצים לשאול משהו? שלחו לנו דוא"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ