האם סבונים מוצקים יכולים להעביר מחלות?

ממה עשוי סבון, כיצד הוא מנקה ומה קורה לחיידקים שהוא מסיר מהעור

נטע סופר צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סבון מוצק
נטע סופר צור

הסבון הוא אחת ההמצאות הגדולות בהיסטוריה של האנושות. בתחילה הוא שימש להעלמת כתמים מבדים, אך בהמשך, עם זיהוי החיידקים והנגיפים כגורמי מחלות, נמצא שסבונים יכולים גם להפחית התפרצות והעברה של מחלות זיהומיות. גילוי זה היווה נקודת מפנה קריטית בהיסטוריה האנושית, והוא השפיע על איכות החיים ועל אורך החיים של בני האדם.

ממה עושים סבון? בעבר הסבון היה עשוי מים, שומן מן החי ואפר שנוצר משריפת צמחים, תערובת שבני האדם ידעו שהיא יעילה לניקוי. באפר הצמחים היה אשלגן, והיום משתמשים במלח שבו יש אשלגן ונתרן ומוסיפים אליו חומר שומני. התוצאה היא חומר שהמולקולות שלו עשויות כך שצד אחד מסיס במים (הידרופילי) והצד האחר דוחה מים (הידרופובי). הצד שאינו נקשר למים נקשר אל הלכלוך השומני, וגם אל גורמי מחלה שלרובם מעטפות שומניות. הלכלוך והמזהמים יורדים מהגוף ונשטפים ממנו במים.

האם גורמי המחלה שהסבון מסיר מהגוף יכולים להישאר על הסבון ולעבור למסתבן הבא? שאלה זו הטרידה את צוותי בתי החולים בארצות הברית כבר בשנות השישים של המאה ה-20. באותם ימים התגלו בכמה בתי חולים חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה והיה צורך לצמצם את דרכי ההעברה של החיידקים המסוכנים ממטופל אחד לאחר. עובדי בתיהחולים בחנו בין היתר גם את הסבונים התמימים למראה, אך הם לא היו מקור ההפצה.

מחקרים שנעשו בשנים שלאחר מכן גילו כמה דברים מעניינים. נמצא שחלק מהסבונים שהיו בשימוש תדיר, בייחוד כאלה שהונחו בסבונייה שאין בה ניקוז, אכן הכילו חיידקים. אלא שרוב החיידקים שנמצאו על הסבונים היו מהסוג שאינו גורם מחלות ושנמצאים באופן טבעי על העור. ממצא זה אינו מפתיע משום שבשטיפת ידיים ממוצעת מוסרים מהעור כמה מיליוני חיידקים, והגיוני שחלקם יישארו על הסבון.

ובכל זאת, הסבונים לא העבירו את החיידקים למשתמשים הבאים. גם כשמרחו אותם באופן מלאכותי בכמות גבוהה למדי של חיידקים גורמי מחלות, עדיין לא התרחשה העברה של החיידקים המסוכנים אל המסתבנים. המשמעות היא שהסבונים אוספים את החיידקים מעורם של המסתבנים אך אינם מסוגלים להשיב אותם לעור שלהם או של אחרים, בדיוק כפי שהם אינם מסוגלים להשיב לעור לכלוך.

אפשר להירגע. לאור הדברים האלה אפשר להסיר את החששות ולהסתבן בלי לחשוב על זה. הסבון קיים בעיקר בשביל להסיר חיידקים ולכלוך מהידיים ומהגוף, והשימוש בו עוזר למנוע מחלות זיהומיות. הוא אינו אוסף את החיידקים חזרה ולא יכול להדביק אנשים במחלות של אחרים.

נטע סופר צור היא ד"ר במדעי החיים ומרצה בתחום

רוצים לשאול משהו? שלחו לנו דוא"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ