האם כולנו רואים את אותם הצבעים?

כיצד העין קולטת צבעים, מדוע תפישת צבע היא תחושה סובייקטיבית ואיך זה ייתכן שהמוח לומד להבחין בצבעים חדשים בגיל מבוגר

נטע סופר צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבקה צבעונית באוויר
נטע סופר צור

אור הוא אחד מסוגי הקרינה האלקטרומגנטית, והראייה שלנו היא קליטת האור המוחזר מכל העצמים שסביבנו בקולטנים מיוחדים שנמצאים בעיניים. אור שפוגע בקולטנים האלו מעורר אותם ומוביל להולכת מסרים חשמליים, שעוברים דרך סיבי העצבים עד לאונה העורפית של המוח. המסר החשמלי מתורגם ליצירת תמונה במוח, בדיוק כפי שאותות חשמליים מתורגמים לתמונה על מסך הטלוויזיה.

חלק מקולטני האור אחראים להבחנה בין אור לצל, והם קרויים קנים. ישנם גם קולטנים מיוחדים שיכולים לבצע הבחנה של צבע ושמם מדוכים. למדוכים יש לשלושה סוגים, והם מבחינים בין שלושה אורכי גל של אור, שבאים לידי ביטוי בשלושה צבעים - אדום, כחול וירוק. כן, שלושה צבעים, זה הכול. עושר הצבעים והגוונים שאנחנו מסוגלים לראות תלוי בשילוב בין כמויות שונות של קולטנים שהופעלו מתוך המיליונים שקיימים בעין. המשמעות היא שגוונים שונים גורמים להפעלת מספרים שונים של קולטנים מכל סוג בעין, ולכן המוח מקבל מסר שונה לכל גוון.

ניסיתם פעם להסביר איך נראה צבע כחול? תפישת הצבע היא תחושה סובייקטיבית, מכיוון שהיא תלויה באופן שבו המוח מפרש את המסר שמתקבל מהקולטנים. לכן קשה לנו להעביר אותה מאחד לשני, וקשה מאוד לענות בוודאות על השאלה אם כולנו רואים צבעים באופן זהה.

עם זאת, אנחנו יכולים לדעת שאנשים שראייתם תקינה מבחינים בצבעים באופן זהה. כלומר, אנשים שונים עם ראייה תקינה יסכימו שצבע השמים דומה לצבע הים, שצבעי הרמזור שונים זה מזה ושצבע עלי הכותרת של הכלנית דומה לצבע הדם. יתרה מכך, מחקרים פסיכולוגיים מראים שלצבעים מסוימים יש השפעה פסיכולוגית דומה על אנשים שונים. למשל, אורך הגל הקצר של הצבע הכחול בשמים משרה רוגע. לעומת זאת, אורך הגל הארוך של הגוונים האדומים יוצר תחושה של בהלה וכוננות.

תפישת הצבעים היא כנראה אינדיווידואלית. למרבה ההפתעה, חוקרים בתחום מאמינים שלמרות ההשפעות הדומות של הצבעים עלינו, סביר להניח שלא כולנו תופשים צבעים באותו האופן. קשה מאוד לעשות מחקרים שמאששים את ההנחה הזאת אבל ממצאים ממחקרים שונים מצביעים לכיוון הזה.

אחת הדוגמאות לכך היא מחקר מרתק שבו חוקרים ניסו לתקן את ראייתם של קופי סנאי עיוורי צבעים. עיוורון צבעים הוא מצב של חסר בסוג מסוים של קולטני צבע בעין, דבר שמוביל להבחנה לקויה בין גוונים שונים שאדם בעל ראייה תקינה יבחין ביניהם בקלות. במחקר זה החוקרים השתמשו בהנדסה גנטית בשביל לייצר את הקולטנים החסרים בעיניהם של הקופים עיוורי הצבעים. מוחם של הקופים, שעד אותו רגע הצליח להבחין בין שני צבעים בלבד, התחיל לקבל אותות חדשים. אחרי תקופת הסתגלות מסוימת, המוח הצליח גם לפרש את הצבע השלישי ולהבחין בו.

מה הקופים חושבים שהם רואים? זו אכן השאלה שעולה מהממצאים האלו. ברור שאי אפשר לשאול אותם, אבל יכולתם של הקופים לפתח תפישה של צבעים חדשים בבגרות מראה שתפישת הצבעים אינה מקובעת בתודעה עם הלידה אלא מתעצבת אצל כל אחד באופן אינדיווידואלי, בהתאם לגירויים המתקבלים מסביבתו. לכן, סביר להניח שאנשים נבדלים זה מזה באופן שבו מתעצבת תפישת הצבעים שלהם.

לצורך תקשורת תקינה בינינו, תמיד טוב לזכור שבני אדם שונים מפרשים תחושות וחוויות באופן שונה, ופרשנות של צבעים אינה יוצאת דופן. כל אחד מאתנו תופש את העולם באופן שונה, שתלוי בחיווטים השונים של מוחנו שנוצרו בתהליך הגדילה וההתפתחות שלנו בעקבות החוויות האישיות שעברנו.

נטע סופר צור היא ד"ר במדעי החיים ומרצה בתחום

רוצים לשאול משהו? שלחו לנו דוא"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ