למה בבני אדם יש בעיקר לידות של ולד אחד?

מה הקשר בין גודל המוח למספר הוולדות? מתי מתפתחים כמה עוברים ברחם? ואיך נוצרים תאומים זהים?

נטע סופר צור
נטע סופר צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לידה
צילום: ליהי עמיצור לובל

אחת השאלות הנשאלות ביותר בהיסטוריה הפילוסופית של בני האדם היא, "במה מותר האדם מן הבהמה?" ובכן, אפשר להיכנס לדיונים רבים בשאלה מי טוב יותר או פחות, אך דבר אחד ברור – האדם נבדל משאר החיות. יש שני הבדלים מבניים עיקריים שמפרידים את בני האדם משאר עולם החי – גודל המוח והיכולת להליכה זקופה על שתיים. שינויים אלו מובילים להבדל נוסף – בניגוד לרבות מהחיות (אם כי, לא מכולן), בנות האדם מתוכננות לשאת רק ולד אחד בכל הריון.

מה הקשר בין הליכה זקופה, גודל המוח ומספר העוברים? חוקרים סבורים כי על מנת שתינוק ייוולד ברמת ההתפתחות השכלית המקבילה לוולד של שימפנזה (החיה הקרובה אלינו ביותר מבחינה אבולוציונית), הוא זקוק ל-21-18 חודשי הריון. משמעות הדבר היא, שכאשר תינוק נולד אחרי תשעה חודשי הריון, המוח שלו עדיין לא מפותח מספיק. אחת הסיבות לכך היא המגבלה של גודל האגן של אמו. כאן אנחנו נכנסים להבדל השני בין בני האדם לחיות, שהוא ההליכה הזקופה. המבנה שמאפשר את ההליכה על שתיים הוא האגן הצר שלנו. אם העוברים יגדלו מעבר לתשעה חודשים ברחם, הראש שלהם עלול להיות גדול מדי לרוחב האגן של האם. סיבה נוספת ללידה בשלב זה היא האנרגיה שהעובר גוזל מהאם. עובר בן תשעה חודשים גוזל מהאם יותר אנרגיה ממה שגופה מסוגל לספק, וככל הנראה זה מה שמשרה את תהליך הלידה.

כל המאפיינים האלו מובילים לכך שהעובר נולד לא מספיק מפותח קוגניטיבית להישרדות. זו הסיבה שהתינוקות שלנו דורשים כל כך הרבה טיפול והגנה, בניגוד לוולדות של בעלי חיים אחרים. העניין הזה מחזיר אותנו לשאלה המקורית – הסיבה שאבולוציונית התפתחנו לשאת רק עובר אחד בכל הריון היא שעלינו להצליח להגן עליו ולטפח אותו עד לשלב שבו הוא יגדל מספיק, ויהיה קצת יותר עצמאי. כל הורה יכול לספר עד כמה הטיפול בתינוק אחד הוא משימה תובענית. כל ההורים לתאומים ומעלה יעידו שאם מדובר ביותר מתינוק אחד, זה חתיכת אתגר רציני.

איך בכל זאת קורה שיש לידות מרובות עוברים? כמו הרבה מהדברים המעניינים בטבע, זה קורה בטעות. בכל מחזור חודשי של האשה אמורה לצאת מהשחלה ביצית אחת בלבד (זהו תהליך הביוץ). ביציות נמצאות בשחלה במבנים שנקראים "זקיקים". בכל מחזור ביוץ כמה זקיקים מתחרים ביניהם על הזכות להגיע לבשלות מלאה ולשחרר את הביצית שלהם. לרוב רק זקיק אחד מנצח בכל חודש. אבל מדי פעם קורה ששני זקיקים (או יותר, וזה כבר נדיר) מגיעים ל"תיקו" בתחרות, כך ששניהם מצליחים לשחרר את הביציות מהשחלה. כדי שיתרחש הריון מרובה עוברים במצב זה, גם הזרעים של האב צריכים להצליח להפרות את כל הביציות ששוחררו מהשחלה ביחד. מצבים כאלו מתרחשים באופן ספונטני אחת לכמה עשרות הריונות. היום יש עליה בשכיחות ההריונות מרובי העוברים, בעקבות עלייה בטיפולי הפוריות שבהם משתמשים בהורמונים שמגבירים את הסיכוי לביוץ, או בהפריה חוץ גופית, שבה לעתים מחזירים לרחם מעל לעובר אחד. בישראל מדובר היום על שכיחות של כ-1:20 ללידת תאומים ומעלה.

תאומים זהים הם מצב פחות שכיח, שבו התרחשה הפריה של ביצית אחת בלבד, שהתפצלה לשני עוברים ימים ספורים לאחר ההפריה, כך שנוצרים שני עוברים מאותה ביצית מופרית. לעתים, וזה בכלל משוגע, יש מצבים של תאומים זהים בנוסף לעובר נפרד באותו הריון, כתוצאה מהפריה של שתי ביציות, שאחת מהן התפצלה לאחר ההפריה.

מכיוון שזה אינו המצב המועדף באופן טבעי, הריונות מרובי עוברים מהווים סיכון הן לעוברים והן לאם. בעבר רבים מההריונות האלו היו גובים קורבנות, או לא מגיעים לסופם, אך עם הרפואה המודרנית ויכולות הניטור הגבוהות הקיימות היום, זה כבר הרבה פחות מסובך.

נטע סופר צור היא ד"ר במדעי החיים ומרצה בתחום

רוצים לשאול משהו? שלחו לנו דוא"ל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ