למה שמפו שורף בעיניים?

מה ההבדל בין העיניים לבין שאר איברי הגוף, מה עושים הריסים ואיך מייצרים שמפו שאינו צורב

נטע סופר צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמפו צורב בעיניים
שמפו בעיניים. הקרנית אינה מוגנת על ידי העור לכן כל חדירה של גורם זר גורמת לתחושת צריבהצילום: Getty Images IL

אומרים שהעיניים הן החלון לנשמה. אם ב"נשמה" אנחנו מתכוונים ל"מוח", אפשר לומר שזה אפילו לא כל כך מופרך. בניגוד לרוב חלקי הגוף שלנו המצופים בעור כשכבת הגנה, העיניים הן רקמה חשופה ופגיעה. העור מגן על האיברים החיוניים כמו כלי הדם, השרירים ותאי העצב כדי שלא ייפגעו מזיהומים או מכימיקלים שונים. האיברים הפנימיים יכולים לתפקד כנדרש בתוך אפלולית הגוף אבל תפקידן של העיניים הוא לקלוט אור מהעולם החיצון, לכן הן לא יכולות להיעזר באותן מעטפות הגנה שמהן נהנים שאר האיברים החיוניים.

התאים בגופנו הם מבנים עדינים מאוד. כדי לתפקד היטב הם זקוקים לסביבה תומכת ומאוזנת שהיא מימית, בעלת חומציות קבועה ושיש בה ריכוז חומרים מומסים קבוע. כל שינוי בתנאים אלה יכול לגרום לפגיעה בתאים ואף למותם. אחד מתפקידיו של העור הוא להפריד את הסביבה הפנימית העדינה והקבועה של הגוף מהעולם החיצון, שמשתנה באופן תדיר. לכן השכבה העליונה של העור עשויה כמה רבדים של תאים מתים שמושפעים פחות משינויים סביבתיים, בניגוד לתאים החיים שנמצאים כמה מילימטרים מתחת להם.

העיניים אינן עטופות עור וכדי לשמור על בטיחותן פועלים כמה מנגנונים. הריסים והעפעפיים הם מגנים פיזיים מפני חדירה של חומרים זרים לתוך העין, ונוזל הדמעות מופרש במטרה לשטוף את הגורמים הזרים החוצה. תחושת הכאב או הצריבה שמופיעה בתגובה לחדירתם של גורמים זרים גם היא מנגנון הגנה: הכאב הוא אחד המנגנונים הפיזיולוגיים החשובים ביותר ששומרים עלינו מנזק.

בחלק מהמקרים תחושת הכאב מגיעה לתודעה עוד לפני שנגרם נזק לגוף על מנת לגרום לנו להיזהר מהמשך הגירוי שנתפס כמזיק ולמנוע פגיעה. למשל, אנחנו מסירים את היד שבריר שנייה אחרי נגיעה בסיר לוהט גם אם תחושת הכאב עדיין לא הופיעה. המוח גורם ליד לנוע לאחור כדי למנוע כווייה חמורה גם בלי הבנה מודעת של הנזק הפוטנציאלי.

פצע פתוח מאפשר לחומרים זרים לחדור אל השכבות העמוקות של העור. חומרים מסוימים, שלרוב אינם מעוררים תחושה מיוחדת בעור, גורמים תחושת צריבה. מכאן נגזר הביטוי "לזרות מלח על הפצעים": כשהתאים החיים חשופים הם עלולים להינזק. החומרים הצורבים גורמים שינויים בסביבה הטבעית של תאי הגוף לכן, כמנגנון הגנה יש בסביבתם קולטנים מיוחדים של מערכת העצבים שחשים בשינויים אלו ומעבירים את התחושה למוח. מטרת המנגנון הזה היא לאפשר לנו להתגונן בפני החומר המזיק, או לשמור טוב יותר על הפצע מזיהום.

זה מה שקורה גם בעיניים. תאי הקרנית, החלק הקדמי של העין, אינם מוגנים על ידי העור. הקולטנים התחושתיים של מערכת העצבים בעין רגישים מאוד, כך שכל יציאה מאיזון יכולה לגרום לגירוי כואב או מטריד ומתמשך כדי לגרום לנו להיפטר מהגורם עם פוטנציאל הנזק. שמפו יכול לגרום לתחושת צריבה מפני שנוזל השמפו בסיסי יותר (כלומר חומצי פחות) מאשר סביבת העין. מרבית התכשירים אינם מזיקים לעיניים אבל השינוי ברמת החומציות, שמעיד על חדירת גורם זר, מעורר את העברת המסר למוח ומתפרש כצריבה.

אז מה זה שמפו שאינו צורב? החומציות של שמפו לילדים, שמשווק לעתים כשמפו "ללא דמעות", קרובה לחומציות הרצויה בעיניים ולכן לא מורגשת צריבה כשהוא נכנס אליהן בזמן חפיפת השיער. עם זאת, ההבדל בחומציות גורם לכך ששמפו לילדים יעיל פחות בניקוי העמוק של השומנים מהשיער מאשר שמפו למבוגרים.

נטע סופר צור היא ד"ר במדעי החיים ומרצה בתחום

רוצים לשאול משהו? שלחו לנו דוא"ל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ