מה מצטבר בתוך הטבור ולמה זה מסריח כל כך?

שקע הטבור הוא מלכודת ללכלוך ולמוך מהבגדים, והלחות והאפלוליות הם אזור גידול מצוין לחיידקים

נטע סופר צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טבור
שקע הטבור. מרבצי חיידקים, מוך מהבגדים ולכלוך הם כר פורה לזיהומים ולריחות רעיםצילום: yktr / Getty Images IL

הטבור, ובשמו החמוד יותר פופיק, הוא רקמה צלקתית שמכסה על הפצע שנותר לאחר ניתוק חבל הטבור שמחבר את העובר אל אמו. בדומה לשלל תכונות אנושיות, גם הטבורים מגיעים בשלל צורות וגדלים, אך המשותף לכולם הוא שהם מצליחים לצבור בקפליהם הרבה דברים.

בדומה למסילות החלונות בבית ולמרווח שמתחת לדלתות הכניסה, קפלי הטבור הם מלכודת נפלאה ללכלוך. הלכלוך הזה הוא תערובת של תאי עור מתים, זיעה ושומנים המופרשים מהעור, סיבי בד מהבגדים שלנו ("מוך") ומיקרואורגניזמים (בעיקר חיידקים).

באופן מפתיע, במהלך השנים נעשו לא מעט מחקרים על תכולתו של שקע הטבור. המטרה של חלק מהמחקרים הייתה לאפיין את המיקרוביוטה (הרכב המיקרואורגניזמים) של האזור, ואחרים נעשו בשביל לבחון מהם הגורמים המשפיעים על כמות הלכלוך המצטבר ועל הרכבו. גורמים שנמצאו קשורים לכמויות גבוהות יותר של לכלוך כוללים לבישת בגדים חדשים שמשירים יותר מוך, עלייה במשקל והימצאות שיער באזור הטבור.

רוב החיידקים שבטבור אינם מסוכנים לנו, בדומה לטריליוני החיידקים שמצפים את העור. לא משנה כמה ננקה, נסתבן ואפילו נתקרצף בחומרי חיטוי (ואל תנסו את זה בבקשה!), לכל היותר נצליח לדלל את החיידקים לזמן קצר בלבד. ישנם זנים מסוימים הנפוצים על גבי הגוף יותר מאחרים, והרכב החיידקים העורי ייחודי לכל אדם. הלחות והאפלוליות שבתוך הטבור מאפשרים גדילה של חיידקים מסוגים מסוימים ונמצא שכל אחד מאתנו מגדל כ-60 סוגי חיידקים שונים רק בטבור. חיידקים, כמו כל היצורים החיים, מייצרים הפרשות שבדומה להפרשות אחרות, שלא נזכיר את שמן, גם הן יכולות להסריח.

קהילת החיידקים של הטבור עלולה לגרום זיהום לא נעים. החיידקים עצמם אינם מסוכנים אבל אם לא מנקים את האזור כמו שצריך הם עלולים להתרבות מאוד ולחדור לפצעים בטבור, למשל פצע מפירסינג או מניתוח. במצבים מסוימים יכול להתפתח זיהום פטרייתי, שכן פטריות אוהבות מאוד את אזורי הגוף החשוכים והלחים. התוצאה היא אדמומיות, גרד וריח רע מהרגיל. אפשר וגם מומלץ להימנע מכל אלה על ידי שמירה על היגיינה נאותה של האזור.

נטע סופר צור היא ד"ר במדעי החיים ומרצה בתחום

רוצים לשאול משהו? שלחו לנו דוא"ל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ