איך נוצר "פנס בעין" ולמה הוא נראה שחור?

מכה קטנה ליד העין יכולה ליצור שטף דם בצבע כהה מאוד שמתבהר עם הזמן. האחראים לכך הם קרעים בכלי דם, עור דק ורפוי והתפרקות של ההמוגלובין

נטע סופר צור
נטע סופר צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבר עם שטף דם בעין
שטף דם בעין. הדם שנוזל מכלי הדם הפגועים זורם לארובות העין ומצטבר שםצילום: Getty Images IL

כולם מכירים את אות הכבוד בדמות פנס בעין שמציג אדם אחרי שהשתתף בקטטה או נקלע למפגש אינטימי עם דלת זכוכית נקייה מדי. עיטור זה מכונה באנגלית Black eye (עין שחורה) ובשפה המקצועית קרוי המטומה פריאורביטלית (periorbital. פרי=ליד, אורביטל=השם הלועזי של ארובת העין). בדרך כלל אין פגיעה בעין עצמה, ומה שרואים הוא שטף דם (המטומה) סביבה.

כלי הדם בגוף הם איברים עדינים המוקפים שכבות הגנה. כשהגוף סופג מכה, נוצרים קרעים בכלי הדם הקטנים. אם הכול פועל כמו שצריך קרעים אלה נסתמים במהירות על ידי קרישי דם, שזה תפקידם. אולם עד שזה קורה מעט דם זולג דרך הקרע ויוצא אל הרקמה שמסביב. כמות הדם שמשתחררת תלויה בהיקף הפציעה ובכמות כלי הדם שנפגעו, לכן ככל שהמכה חזקה יותר ושטח הפגיעה גדול יותר, כך זולג יותר דם החוצה ואפשר להבחין בדימום דרך העור.

העיניים ממוקמות בתוך ארובות העין, שהן שקעים עמוקים בגולגולת, והעור סביבן דק ורפוי יחסית. השקעים והעור הדקיק מאפשרים לנוזלים לחדור לאזור, לכן לאחר פגיעה סמוך לעין הדם שנוזל מכלי הדם הפגועים מתנקז לשקעים סביבה. זו הסיבה לכך שגם מכה באף או במצח ואפילו בלסת העליונה עלולות ליצור פנס שחור.

שלבי החלמה של שטף דם בעין. לתוצרי הפירוק של ההמוגלובין מהדם שהצטבר מתחת לעור יש צבעים שוניםצילום: Armin Kübelbeck

אם זה רק דם שמצטבר סביב העין, למה הוא נראה שחור? צבעו האדום של הדם נוצר הודות לחלבון בשם המוגלובין שנמצא בכדוריות הדם האדומות. תפקידו לשאת חמצן אל רקמות הגוף ולאחר מכן לשאת חזרה אל הריאות את עודפי הפחמן הדו חמצני מהגוף. ההמוגלובין משנה את צבעו לפי ריכוזי החמצן שבו: כשהוא נושא חמצן צבעו אדום, ולאחר שחרור החמצן וספיגת הפחמן הדו חמצני צבעו נעשה אדום כהה מאוד עם גוון סגלגל. כשמסתכלים על דם עני בחמצן מבעד לעור שמסנן חלק מאורכי הגל רואים רק את הגוון הסגול של ההמוגלובין. זו גם הסיבה לכך שרוב הוורידים נראים כחולים מבחוץ.

מכה גורמת לכך שדם זורם ומתפזר מתחת לעור, לכן בתחילה החבורה נראית אדומה. לאחר זמן מה, כשריכוז החמצן באזור החבורה יורד, הדם נראה סגול כהה. אם זו הצטברות מרוכזת במיוחד, שטף הדם יכול להיראות שחור. צבעה של החבורה ממשיך להשתנות עם הזמן מכיוון שההמוגלובין מתפרק בהדרגה ונוצרים תוצרי ביניים בצבעים שונים. כשבוע לאחר ספיגת המכה החבורה מקבלת גוון חום-צהבהב. בשלב זה ההמוגלובין מתפרק סופית ותוצריו מתחילים להיספג בגוף, יחד עם הזיכרון הכואב של אותה חבלה מפוארת שהובילה למצב זה מלכתחילה.

נטע סופר צור היא ד"ר במדעי החיים ומרצה בתחום

רוצים לשאול משהו? שלחו לנו דוא"ל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ