מה זה הנגאובר ולמה הוא מופיע אחרי ששותים אלכוהול?

התייבשות, נוכחות של חומר רעיל בדם או הפרשה של חלבונים הקשורים במערכת החיסון: כל הסיבות להנגאובר

נטע סופר צור
נטע סופר צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוסות בירה
נטע סופר צור
נטע סופר צור

יש לכם ערב חופשי. אתם יוצאים לבלות, נהנים, שותים ומבלים. אבל אז אתם קמים בבוקר, הראש כבד והתחושה שלכם היא כאילו משהו בתוך הגולגולת עומד להתפוצץ. הבטן מתהפכת, כל רעש מייסר וכל קרן אור מכאיבה לעיניים. בוקר טוב, יש לכם הנגאובר.

אלכוהול הוא אחד החומרים שאנחנו צורכים בכמויות משתנות אבל הוא גם ידוע כחומר רעיל ומסוכן לגוף. השפעתו המידית כחומר שמדכא פעילויות מוחיות מוכר היטב לציבור השותים: לא נדרשת כמות גדולה שלו כדי לגרום תחושה של ישנוניות, לאובדן אוריינטציה ולירידה ביכולת הריכוז, בשיקול הדעת ובזיכרון. האלכוהול מתפרק לאטו בכבד ובסופו של דבר מתפנה מהגוף כך שתחושות אלה חולפות כלא היו.

ובכן, לא תמיד "כלא היו". כשהשפעתו של האלכוהול חולפת, לעתים הוא משאיר את חותמו בדמות הנגאובר, או "חמרמורת" בעברית. זה קורה בעקבות צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים שעמה הגוף לא מצליח להתמודד. לאלכוהול יש אפקט מעכב על תהליכים שונים בגוף. אחד מהם הוא הפרשת ההורמון נוגד ההשתנה וזופרסין, שתפקידו לווסת את כמות הנוזלים שאנחנו מפרישים מהגוף אל השתן. כשההורמון הזה אינו פעיל הגוף מאבד כמויות גדולות יותר של נוזלים, לכן עיכוב של פעולתו יכול לגרום התייבשות (יותר מדי מים יוצאים מהגוף). בעבר חשבו שזהו המרכיב העיקרי בתחושת ההנגאובר, שכן התייבשות גורמת כאבי ראש קשים ובחילות, אבל מחקרים מסוימים שבחנו את התופעה הראו שאין קשר משמעותי בין התייבשות או רמת ההורמון בגוף לבין עוצמתו של ההנגאובר.

עדיין אין הסכמה מוחלטת לגבי הסיבה לתחושה הנוראית שמלווה את ההתאוששות מליל חגיגות. עם זאת, עד היום נעשו יותר מ-600 מחקרים בנושא והם מבססים שתי תיאוריות מובילות: התיאוריה הראשונה מסבירה שאצטאלדהיד, שהוא אחד מתוצרי הלוואי הרעילים של פירוק האלכוהול, נשאר בדם גם אחרי שהאלכוהול התפנה מהגוף וגורם לתחושה הרעה. התיאוריה השנייה מבוססת על האבחנה שצריכת אלכוהול מעלה את ריכוזם של ציטוקינים, שהם חלבונים המופרשים ממערכת החיסון בזמן מחלה. לא מפתיע, אם כן, שתסמיני ההנגאובר דומים למדי לתחושות שמלוות מחלת חום טיפוסית.

אוקטוברפסט בגרמניה. חוגגות? זהירות עם הבירה, זה יכול להיגמר בכאב ראש נוראיצילום: Matthias Schrader/אי־פי

ישנם מצבים נוספים שאינם גורמים את ההנגאובר אבל עלולים להעצים אותו. למשל, חוסר שינה, עישון ובעיות בריאותיות כמו בעיות בכבד ובכליות. אפשר למצוא גם השפעה של גנטיקה, גיל ומין על הסיכוי לחוות את החוויה המפוקפקת. ההמלצה שלנו: שתו באחריות ולא תצטרכו לגלות באיזו קבוצה אתם נמצאים.

מה בכל זאת אפשר לעשות כדי להצליח לקום רעננים יותר? קודם כול, לעשות את המובן מאליו - להפחית בשתייה חריפה. שתייה מידתית מאפשרת לאלכוהול להתפרק בגוף במהירות ולהתפנות ממנו בלי להשאיר סימנים. אם בכל זאת מתעקשים על צ'ייסרים נוספים, השתדלו לשתות לאט. יכולתו של הכבד לפרק אלכוהול מוגבלת והוא לא מצליח להתמודד עם כמות גדולה בבת אחת. התוצאה היא שכמות גדולה של אלכוהול נותרת בדם זמן רב יותר, בדיוק כמו מכונית שנוסעת בזמן עומס תנועה ושוהה על הכביש זמן ממושך לעומת מכונית שנוסעת לבדה בכביש הפתוח. דבר נוסף שכדאי להקפיד עליו הוא שתייה על בטן מלאה. כשיש בקיבה מזון, בעיקר מהסוג השומני שמתעכל לאט, ספיגת האלכוהול לדם מואטת גם היא. ככל שהאלכוהול נספג לאט יותר, כך הוא מתפנה מהגוף בצורה יעילה יותר והסיכוי לסבול למחרת יורד. גם אם התייבשות אינה הגורם העיקרי הקשור בהנגאובר, כדאי להקפיד על שתיית מים מספקת כדי לא להוסיף חטא על פשע.

נטע סופר צור היא ד"ר במדעי החיים ומרצה בתחום

רוצים לשאול משהו? שלחו לנו דוא"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ