למה מגרד לנו ואיך מפסיקים את זה?

תחושת הגירוד מציקה מאוד אבל יש מאחוריה היגיון אבולוציוני: אם הגורם לכך הוא חרק מסוכן או צמח בעייתי, השפשוף מרחיק אותו מהגוף. הגירוד גם גורם הנאה מפני שהמוח מפריש חומרים שמעודדים אותנו להמשיך

נטע סופר צור
נטע סופר צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עקיצת יתוש. מומחים מייחסים את העלייה במספר המקרים להתנגדות גוברת לתרסיסים וחומרים אחרים
עקיצת יתוש. פעמים רבות הגירוד מחמיר את התחושה המציקה ואנחנו ממשיכים עד זוב דםצילום: Fabrice Simon / Biosphoto / AFP
נטע סופר צור
נטע סופר צור

גירוד של עקיצת יתוש הוא אחד הדברים הכי מספקים שיש, כך יודע כל ילד. בדרך כלל הפעולה הזו יכולה להפסיק את התחושה המציקה, אבל פעמים רבות היא מחמירה את המצב ואנחנו ממשיכים עד זוב דם. תחושת הגירוד נוצרת בקולטנים ייעודיים מתחת לעור שמעבירים את התחושה אל המוח, שממשיך את העברת המסר אל הידיים שיוצאות לפעולה.

מתחת לעור ישנו מגוון גדול של קצות עצבים שקולטים גירויים שונים, ולכל סוג של גירוי יש קולטן מיוחד שמגיב לו. נמצאים שם קולטנים לתחושות כמו כאב, קור, חום, מגע עדין ומגע גס, ואפילו כאלה שמופעלים בתגובה לתחושה של רטט על העור. במשך זמן רב נהגו לחשוב שגירוד הוא הפעלה עדינה של קולטני הכאב, אולם היום ידוע שהם רק דומים להם אבל מגיבים לגירויים אחרים. קולטנים אלה נמצאים רק בעור ובחלק קטן מהרקמות הריריות, כמו הגרון, לכן אי אפשר להרגיש גירוד באיברים הפנימיים. הם רגישים מאוד לגירויים ויכולים להיות מופעלים בתגובה למגע קל מאוד, שפשוף או גירוי כימי שיכול להגיע מתוך הגוף או מחוצה לו.

תחושת כאב יוצרת רפלקס של התרחקות מהגורם לו, אבל הרפלקס שמופעל על ידי תחושת גרד הוא דרישה לשפשוף העור המגורה באמצעות הידיים. הסיבה האבולוציונית לכך היא כנראה הסרת הגורם שמגרה את העור, מכיוון שהגורם יכול להיות צמח רעיל או חרק ארסי שמסכן את האדם. הרפלקס שגורם לידיים להגיע לאזור המגורה מאפשר להן גם לסלק את הגורם המאיים. אם אתם מתגרדים בעודכם קוראים את השורות האלו, זה מכיוון שהקולטנים רגישים כל כך עד שלפעמים לא נדרש גירוי אמיתי אלא מספיקה המחשבה על כך כדי להפעילם.

הגרד יכול להגיע ממקור פנימי שהגורם לו הוא בדרך כלל סוג של תגובה דלקתית, כמו תהליך הריפוי של פצע או אלרגיה, שהיא תגובת מערכת החיסון לחדירה של גורמים זרים. אחד החומרים שמופרשים מתאי החיסון בתגובה הדלקתית הוא היסטמין, שמרחיב את כלי הדם באזור הדלקת ומסייע לגיוס תאי חיסון שתפקידם להדוף את הפולשים. הבעיה היא שההיסטמין גם מגרה את הקולטנים וכך נוצרת התחושה המציקה.

פעולת השפשוף מציפה את העור בגירויים חזקים של כאב, מגע גס, לחץ ורעידות וכך נוצרת הסוואה שמקילה מעט את התחושה המטרידה. המוח מפריש חומרים מתגמלים שגורמים לתחושת הנאה של ממש, מה שמעודד את המשך השפשוף. מחקרים שנעשו בעזרת אמצעי הדמיה הראו שגירוד הקרסול והגב הוא המהנה ביותר, ואף מתקרב להנאה שמתקבלת מפעילות מינית.

אליה וקוץ בה: הגירוד עצמו מספק הקלה זמנית בלבד, אך אינו מסיר את המקור לתחושה. ברוב המקרים שפשוף העור גורם להחמרה, כמו סמים שגורמים להתמכרות בגלל הצורך בהעלאת המינון. הגירוד ממשיך לעורר את קולטני הגרד וגורם לקולטנים שעל העור מסביב לאזור להיות רגישים עוד יותר, מה שיוצר את התחושה המוכרת של העקצוץ הנודד. כעת צריך להרחיב את השטח המגורד כדי לחוש את ההקלה המיוחלת. כך נוצר מעגל קסמים של גרד וגירוד המזינים זה את זה. הפתרון היחיד הוא לחדול מהשפשופים, אם כי בדרך כלל זהו רפלקס חזק מאוד וברגע שמאבדים ריכוז הידיים מיד נודדות ומשפשפות את האזור שוב.

אמצעי יעיל יותר להקלה הוא קירור האזור המגרד באמצעות רטיות (קומפרסים) טבולות במים קרים או קרמים מצננים. ההולכה העצבית מואטת בקור, ולכן קירור העור מאלחש כל תחושה שמגיעה ממנו. אם מזהים את הגירוי שגורם לגרד, כמו חומר שמעורר אלרגיה, חשוב לאתרו ולהימנע מהמגע. משחות המכילות אנטי היסטמינים יכולות לעזור להקל על גירוד שנובע מתגובה דלקתית או אלרגיה.

רוב תחושות הגרד נעלמות מעצמן בתוך כמה דקות, אולם יש מקרים שבהם הן מתמשכות. יש אנשים שחווים גירוד כרוני בגלל חשיפה לחומר כימי שמגרה את העור כל הזמן, והוא יכול להיות מחוץ לגוף או בתוכו. לעתים העקצוץ הכרוני הוא תוצאה של אלרגיה לחומר לא ידוע או צריכת תרופות מסוימות, כמו תרופה לטיפול במלריה שזו אחת מתופעות הלוואי שלה. אנשים עם גרד כרוני נתונים לסבל תמידי ללא הקלה, אבל בשנים האחרונות התפתח מחקר מעמיק של התופעה, בשאיפה למצוא דרכים לטפל בה.

נטע סופר צור היא ד"ר במדעי החיים ומרצה בתחום

רוצים לשאול משהו? שלחו לנו דוא"ל

כתבות מומלצות

נעל שנמצאה בחפירות. החוקרים משתמשים בשיטות ובכלי עבודה מעולם הארכיאולוגיה

נעלי ילדים וכלי אוכל נמצאו בבונקר של מפקד מרד גטו ורשה אנילביץ'

שר הביטחון בני גנץ וסגן הרמטכ"ל הרצי הלוי (במרכז), בסיור במרחב התפר בשומרון, באפריל. הכרחי כי מינוי הרמטכ"ל ישקף התאמה מרבית בין הדרך שיתווה לצבא ובין השקפת העולם של הדרג הפוליטי

אין סיבה להצטדק. מינוי הרמטכ"ל הוא הליך פוליטי מובהק, וזה הכרחי

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

חבר הכנסת איתמר בן גביר
מליאת הכנסת 20.06.2022
הכנסת ה-24
העשרים וארבע
הממשלה השלושים ושש
ה-36
כנסת ישראל
ירושלים
י-ם
מליאה
דיוני המליאה

התקשורת מכורה, וככה דמות קיצונית ומקטבת צוברת כוח

"דבר עם הסוכן שלי". מי בכלל צריך את העיבוד?

המקור הצרפתי מביס את הגרסה הבריטית בנוקאאוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ