הבדיקה שעשויה לחסוך טיפול כימותרפי

בדיקה חדשנית בחנה את השינויים בגנים של חולי סרטן המעי הגס ובמקרים רבים גרמה לרופאים לשנות את דעתם ביחס לטיפול – כך מצא מחקר משירותי בריאות כללית

עידו אפרתי
עידו אפרתי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עידו אפרתי
עידו אפרתי

מחקר חדש של שירותי בריאות כללית, שהוצג לפני כחודש בכנס האונקולוגי האירופי השנתי ECCO באמסטרדם, בחן את השפעת השימוש בבדיקת אונקוטייפ-קולון – בדיקה המיועדת לחולי סרטן המעי הגס - על החלטת הרופא לגבי מידת הצורך בטיפול כימי מונע.

בדיקת אונקוטייפ-קולון שנעשית ברקמה שנלקחת בביופסיה מיועדת לחולים המאובחנים בסרטן המעי הגס בשלב 2 (גידול שחודר את כל דופן המעי אך לא מערב את בלוטות הלימפה) או שלב 3 של המחלה (גידול שמערב את בלוטות הלימפה האזוריות) לאחר ניתוח לכריתת הגידול. הבדיקה בוחנת את השינויים (הגברה או הפחתה) שחלים בפעילותם של 12 גנים ברקמת הגידול שהוסר בניתוח. השינוי הכולל בפעילות הגנים מעריך את מידת הסיכון האינדיבידואלי שהמחלה תחזור בעתיד. כאשר תוצאות הבדיקה מצביעות על רמת סיכון גבוהה, עשוי הרופא להמליץ על טיפול כימי משלים (אדג'ובנטי) למניעת הישנות המחלה. במקרים שבהם מידת הסיכון להישנות המחלה נמוכה, הרופא המטפל עשוי להמליץ להימנע מהטיפול הכימי ולבצע מעקב קפדני לאורך השנים הבאות. זהו המחקר הראשון שבוחן את השפעותיה של הבדיקה שפותחה והושקה בשנת 2010, על רופאים בקביעת הפרוטוקול הטיפולי של הלוקים במחלה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ