ממה מתים כל שנה 1,500 איש?

סרטן המעי הגס הוא מהמחלות הממאירות הבודדות הניתנות למניעה מבעוד מועד, באמצעות בדיקת קולונוסקופיה. למרות זאת הבדיקה אינה בסל הבריאות וכך ממשיכים למות מדי שנה כ-1,500 נשים וגברים

שלמה לבקוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה לבקוביץ'

אני קורא את הנתונים המתפרסמים על סרטן המעי הגס בישראל, ומבין כי מצבנו מצוין. מספר החולים במגמת ירידה ותוחלת החיים של החולים עולה. אמנם בין הנתונים מתחבאים גם כ-1,500 נשים וגברים המתים מהמחלה מדי שנה, אבל היי, העתיד עוד לפנינו והוא ורוד.

סרטן המעי הגס הוא הסרטן השני הקטלני ביותר בישראל, אך הוא גם מהמחלות הממאירות הבודדות הניתנות למניעה ביעילות - אם מגלים אותו בזמן. קולונוסקופיה - בדיקה שבה נבדקת מערכת העיכול התחתונה (ובפרט המעי הגס) בצינור פלסטי גמיש שבקצהו מצלמת וידיאו זעירה המוחדר דרך פי הטבעת - היא בדיקת הסיקור (Screening) המומלצת על פי ארגוני בריאות עולמיים לאיתור המחלה. כבר בשנות ה-90 השכילה ארצות הברית לאמצה כבדיקת הסיקור המומלצת - מהלך שמוביל לירידה דרמטית ומתמשכת בעשרות אחוזים בתחלואה בסרטן המעי הגס ובתמותה במדינה. בעוד במדינות נוספות בעולם הבדיקה ניתנת בצורה מוסדרת, בישראל אנשים בריאים נאלצים לשקר פעמים רבות לרופא המשפחה ולבדות תסמינים כדי לקבל הפניה לבדיקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ