האנשים שעשויים להינצל מעיוורון

לאחרונה אושר ריפוי גני למחלת עיניים ניוונית תורשתית שעלולה לעוור כבר מינקות. אישור זה יצר פתח לטיפול במחלות נוספות מאותה משפחה, שבעבר נחשבו לגזירת גורל

מרים ארנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרים ארנברג

על רשתית העין מצויים קולטני אור וכך קרני האור שאנחנו נחשפים אליהן מתרכזות בה ומתקבלת עליה תמונה חדה. מחלות רשתית תורשתיות אשר מובילות לעיוורון היו בעבר גזירת גורל. אך בשנים האחרונות עולה הסיכוי לעכב או להפחית את הנזק שנגרם לראייה בעקבותיהן.

קיימות עשרות מחלות רשתית תורשתיות. חלקן ידועות, כגון רטיניטיס פיגמנטוזה – שנגרמת מסוגים שונים של מוטציות גנטיות, ובדומה לשאר מחלות הרשתית התורשתיות מובילה למוות בטרם עת של תאי קולטני האור ברשתית; אחרות ידועות פחות אך גורמות גם הן לפגיעה חמורה בראייה, עד כדי עיוורון מוחלט. חלק מהמחלות הללו ניתן לאבחן כבר בילדות המוקדמת – כאשר מבחינים בכך שהתינוק או הילד לא רואה טוב (למשל, כשהמבט שלו לא ממוקד כלל או כאשר קיים אצלו ריצוד, מעין רעד, בלתי פוסק של העיניים), אפילו עם משקפיים. מחלות רשתית תורשתיות אחרות מאובחנות רק בגיל ההתבגרות או לאחריו – כאשר למשל הראייה ההיקפית מתחילה להיפגע (ואז החולים לא מצליחים לראות אובייקטים הנמצאים מחוץ לשדה הראייה המרכזי). עם הזמן פגיעה זו תתקדם לשדה הראייה המרכזי (מה שלא יאפשר לחולים לראות את האובייקטים שממול, עד כדי עיוורון).

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ