מסקנות הניסוי: האדם יתקשה להגיע למאדים כי הוא ישתעמם בדרך

שישה אסטרונאוטים שהו במשך 520 יום בקפסולה קטנה, בניסוי שדימה את תנאי המסע. רובם לא הסתגלו וסבלו מהפרעות שינה, בעיות נפשיות - ובטלה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

כל מי שמתקשה לצאת מהמיטה בימים חורפיים אלה יכול להתעודד ממסקנות מחקר שנערך ברוסיה: גם בטיסות למאדים קשה לקום בבוקר.

ביוני 2010 נכנסו שישה בני אדם למתקן קטן באזור תעשייתי במוסקווה במסגרת פרויקט סימולציה בשם Mars500 שיזמו סוכנות החלל האירופית והמכון הרוסי לחקר בעיות ביו-רפואיות, שדימה מסע לכוכב הלכת מאדים וחזרה לכדור הארץ.

אנשי הצוות שהו בבידוד 520 ימים במטרה לבחון את ההיערכות הפיסית והנפשית שלהם למסע. הם עברו בדיקות רפואיות יומיומיות, שבאמצעותן קיוו סוכנויות החלל ללמוד כיצד בני אדם מתמודדים במצבים של מתח נפשי, כליאה בחללים קטנים ושהות ממושכת במחיצת מספר מצומצם של בני אדם, זאת בדומה לתנאים שבהם יתקיימו בעתיד טיסות לחלל.

בנוסף, השישה קיימו קשר עם העולם החיצון רק באמצעות האינטרנט ושיחות טלפון, שהתקיימו בהשהיה של 20 דקות, בדומה לזמן שלוקח לגלי רדיו להגיע מכדור הארץ למאדים.

צוות האסטרונאוטים במהלך הניסויצילום: אי-אף-פי

השבוע פורסמו תוצאות המחקר, הקובע כי ככל שנמשכה המשימה, ששת אנשי הצוות, שלושה רוסים, צרפתי, איטלקי וסיני, שנבחרו בקפידה למבצע בילו יותר ויותר זמן בבטלה. רמת הפעילות שלהם צנחה בשלושת החדשים הראשונים של הניסוי והמשיכה לרדת בהדרגה בשנה שלאחר מכן.

בדימוי החזרה מהמאדים שהו השישה במיטתם 700 שעות יותר מאשר בזמן הדרך הלוך. אנשי הצוות ניסו להפיג את השעמום בעיקר בעזרת צפייה בסרטי ד-וי-די, קריאת ספרים ומשחקי מחשב, ורק 20 ימים לפני הנחיתה המדומה בכדור הארץ עלתה שוב רמת פעילותם. ארבעה מהם סבלו מהפרעות שינה ובעיות נפשיות שונות.

צפו באסטרונאוטים מגיעים למאדים המדומה, לאחר 257 ימים:

במחקר התברר כי השעון הביולוגי של אחד מאנשי הצוות השתבש לחלוטין וסדר היום שלו התנגש עם סדר יומם של שותפיו למשימה. בשעה שאיש צוות אחד הרבה לישון גם שעות רבות גם בלילה וגם ביום, איש צוות אחר סבל ממחסור כרוני בשעות שינה, וכתוצאה מכך היה מבולבל והרבה לטעות במבחני הריכוז והערנות שעברו אנשי הצוות. "יכולת הקשב שלו קרסה", אמר החוקר מתיאס באסנר מאוניברסיטת פנסילבניה. לדבריו, "רק שניים הצליחו להסתגל לתנאי המשימה באופן מיטבי. אדם אחד הגיב בצורה מעוררת דאגה ונראה שהוא אינו מתאים לנסיעה ממושכת מסוג זה".

באסנר אישר כי אחת הבעיות המרכזיות בניסוי היתה הקושי של אנשי הצוות להתמודד עם השעמום הכרוך במשימה. "המונוטוניות בטיסות הממושכות למאדים היא בעיה שנצטרך לפתור בעתיד. המצב שבו הצוות שרוי בבטלה כמעט מוחלטת אינו רצוי", הוא אמר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ