טאבלט לכל חולה כרוני

שירות חדש בקופת חולים מכבי מאפשר לחולים כרוניים לתקשר עם מוקד אחיות באמצעות מחשב כף יד 24 שעות ביממה וללא תשלום

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סקר שנערך לאחרונה בקופת החולים מכבי מגלה כי מבוגרים רבים מעל גיל 65 מוטרדים כי הם הופכים לנטל על ילדיהם כשהם נזקקים לעזרה רפואית.
בסקר, שנערך בקיץ האחרון בקרב מדגם של 300 מבוטחי הקופה מעל גיל 65 ברחבי הארץ, העידו 40% מהנשאלים כי הם מזעיקים את ילדיהם לפחות פעם בחודש לטיפול רפואי, בין השאר בעקבות שינוי פתאומי בהרגשה, לסיוע בפינויים לבית חולים או כדי שיטפלו בהם לאחר נפילות. 15% מהנשאלים אף העידו כי הם מזעיקים את הילדים לפחות פעמיים בחודש בנסיבות אלה. עם הגיל גובר הצורך בעזרת הילדים, ומעל גיל 75 כבר העידו 46% מהנשאלים כי המשפחה נדרשת לשאת בחלק מההתמודדות עם מצבם הבריאותי; מרבית המקרים (59%) לפחות פעם בחודש, ב-18%מהמקרים פעמיים בחודש, ב-15% שלוש עד חמש פעמים בחודש וב-8% שש פעמים ומעלה בחודש.

בסקר, שערכה עבור מכבי חברת סי.איי (CI) למידע שיווקי, דיווחו שליש מהנשאלים (36%) כי הצורך להטריח את ילדיהם בנסיבות רפואיות מטריד אותם: 24% מסרו כי העניין מטריד אותם מאוד, 11% דיווחו כי הם מוטרדים ו-2.5% מסרו כי הם מוטרדים לפרקים. תחושת הנטל על הילדים חזקה יותר בקרב מבוגרים צעירים יותר, בגילי 65 עד 74. בקבוצה זו דיווחו מעל למחצית מהנשאלים (53%) כי פנייה לעזרה לילדיהם מטרידה אותם.

הסקר הוזמן לרגל השקה של שירות חדש במכבי, שהחל לפעול בחודשים האחרונים, המאפשר לחולים כרוניים בקהילה, מרביתם מעל גיל 65, לתקשר עם מוקד אחיות הפועל סביב השעון באמצעות מחשבי טאבלט לצורך מעקב רפואי וסיוע בעת יציאה מאיזון.
המוקד מוצע בחינם לחולים העונים לקריטריונים הרפואיים, וצפוי להכניס בחודשים הקרובים לשימוש גם טכנולוגיות של טלה-רפואה המשדרות נתונים מרחוק, לרבות מד לחץ דם, משקל אלקטרוני, מכשיר לבדיקות דם לרמות הסוכר ומכשיר אק"ג המשדר נתונים דרך קו טלפון. בכך הוא עשוי להתחרות בחברות המציעות כיום שירותי טלה-רפואה בתשלום.

מבוטח מכבי טוביה אהרוני עם המכשיר החדשצילום: תומר אפלבאום

במסגרת הפרויקט שהגה פרופ' מרדכי שני, מייסד מכון גרטנר לחקר מדיניות בריאות וחתן פרס ישראל לשנת 2009, הוקם מוקד אחיות בתל השומר, שבו פועלות כיום 60 אחיות שנותנות מענה למטופלים המצורפים לפרויקט. המוקד מיועד לשרת בכל שלב 10,000 חולים כרוניים מרחבי הארץ, לרבות חולים במחלת ריאה חסימתית כרונית (COPD), אי ספיקת לב, פצעים קשי ריפוי, אנשים המטופלים בסטומה (שקית חיצונית לסילוק פסולת מהמעי או מדרכי השתן) וחולי סוכרת המצויים בשלב הראשון של הזרקת אינסולין. למוקד מייעצים גם שתי דיאטניות, עובדים סוציאליים, רוקחת קלינית וארבעה רופאים מומחים בתחומי קרדיולוגיה, מחלות ריאה, אנדוקרינולוגיה וגריאטריה, ובתוך חצי שנה צפוי מספר האחיות בו להתרחב ל-100. עלות הפרויקט נאמדת ב-60 מיליון שקל לחמש השנים הראשונות, מחציתם במימון גרטנר ומחציתם במימון מכבי.

"האחות המתקשרת עם המטופל מחזיקה בסמכויות בהתאם לקורסים שעברה במטרה לתת מענה מהיר למצוקותיו", מסבירה גלית קאופמן, מנהלת הסיעוד של מכבי והאחראית על השירות החדש. חלק מהאחיות העובדות במוקד עברו הכשרות המאפשרות להן להעלות ולהוריד מינוני תרופות, להפסיק טיפול תרופתי באופן זמני, להפנות מטופל למוקד חירום של מכבי או למיון ולהזמין אמבולנס לביתו. "האחיות מעדכנות גם את רופא המשפחה של המטופל לגבי השינויים במצבו המאובחנים במוקד", מסבירה קאופמן.

שורשי הפרויקט בפיילוט שהחל באוגוסט 2007 שבו הוקם מוקד אחיות ייעודי ל-1,200 חולי אי ספיקת לב המבוטחים במכבי. תוצאות ראשונות על הטיפול שניתן לחולים אלה, שסוכמו באוגוסט 2008 במכון גרטנר, אמנם לא הראו שיפור במצבם הרפואי ביחס לקבוצת ביקורת. אולם ממצאים שמעובדים בימים אלה על אודות הטיפול ב-700 חולים במסגרת הפרויקט, לעומת 700 בקבוצת ביקורת, מעידים על שיפור משמעותי בשביעות הרצון של המשתתפים ועל שיפור מסוים במצבם הרפואי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ