קווים לדמותו של הפסיכולוג הרפואי

נוהל חדש מגדיר את משימותיו של הפסיכולוג הרפואי בבתי החולים: עזרה נפשית למאושפזים, מניעת בדיקות מיותרות, הפחתה בתרופות וזירוז תהליכי החלמה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות מגדיר לראשונה את תפקידו של הפסיכולוג הרפואי בבתי החולים בישראל. בחוזר שהופץ החודש למנהלי בתי החולים בהנחיית מנכ"ל המשרד פרופ' רוני גמזו הוחלט לראשונה לפרסם הנחיות לאבחון, טיפול ומניעה של מצוקות נפשיות בקרב מאושפזים בארבע מחלקות בבתי החולים הכלליים: ילדים, נשים ויולדות, קרדיולוגיה ואונקולוגיה. הנוהל, שעליו חתום ראש מינהל הרפואה פרופ' ארנון אפק, קובע כי הטיפול הפסיכולוגי באשפוז חיוני לצד הטיפול הפיזי, וכי מדיניות משרד הבריאות קוראת לקדם את הפסיכולוגיה הרפואית בבתי החולים במדינה.

בין השאר נקבע כי פסיכולוגים רפואיים יסייעו בתהליך אבחון מטופלים כדי למנוע בדיקות מיותרות, לזרז תהליכי החלמה ולקצר את משך האשפוז וכן להגדיל את היענות המטופלים להמלצות הרפואיות. כמו כן נקבע כי במסגרת עיסוקם, הפסיכולוגים הרפואיים יהיו זמינים לייעץ לצוות הרפואי בבית החולים כדי למנוע שחיקה מקצועית ואישית, לצמצם תקלות וחיכוכים עם מטופלים ולצמצם את תופעת האלימות כלפי הצוותים הרפואיים, שממדיה שוב עולים.

בנוהל נקבע כי לפי שעה יש למקד את פעילות הפסיכולוגים הרפואיים בטיפול במאושפזים בארבע המחלקות, בתמהיל שייקבע לפי שיקול דעתו של כל בית חולים.
במחלקות הילדים נקבע כי פסיכולוגים רפואיים יהיו אנשי מקצוע שיפעלו להקל על המצוקה והלחץ בקרב הילדים והוריהם. "תפקיד השירות הפסיכולוגי הרפואי הוא בהרגעה של הילד והוריו, יצירת מוכנות לאשפוז ולקבלת טיפול והדרכת ההורים בהתנהלותם עם ילדיהם", נכתב בנוהל. כמו כן ישולבו פסיכולוגים בתמיכה בהכנה לניתוחים ובליווי הילד המנותח והוריו. נקבע כי לטיפול פסיכולוגי בילד והוריו חשיבות משמעותית לזירוז ההחלמה של הילד, קיצור ימי האשפוז, ירידה בצריכת תרופות, וגם היענות מוגברת להמלצות הרפואיות ועלייה בשביעות הרצון.

איור: אילה טל

במחלקות נשים ויולדות נקבע כי פסיכולוגים יציעו ליווי לנשים הנמצאות בהיריון בסיכון גבוה, נשים עם בעיות פריון ויולדות המגלות סימני מצוקה לאחר הלידה. זאת כדי להתערב מוקדם ככל הניתן ולמנוע התפרצות של דיכאון לאחר לידה. נוהל זה מתווסף להנחיה אחרת של משרד הבריאות, שפורסמה ב"הארץ" באפריל 2012, הקוראת לאתר בטיפת חלב נשים הלוקות בדיכאון לאחר לידה. זאת על רקע מחקר במכון גרטנר וקופת חולים כללית שמצא כי 14.1% מהיולדות בישראל סובלות מסימני דיכאון בהיריון ו-9.1% מדיכאון לאחר לידה.

במחלקות הקרדיולוגיות נקבע כי פסיכולוגים יסייעו בקרב המאושפזים לאבחון חרדות הנלוות לרוב להתקפי לב וטיפול בהן. כמו כן, הם יסייעו למשפחות מאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ ויסייעו בתמיכה לקראת ניתוחים וטיפולים פולשניים נוספים, לרבות צנתורים לפתיחת כלי דם סתומים. בן השאר יסייעו הפסיכולוגים בהדרכה למטופל ובני משפחתו כיצד להתנהל במצב החדש, לאחר התקף הלב, בטיפול פרטני או קבוצתי.

בנוהל נקבעו גם מסגרות העבודה של פסיכולוגים במחלקות האונקולוגיות, שבהן כבר שולבו בשנים האחרונות פסיכולוגים ועובדי בריאות הנפש כדי לתמוך בחולי סרטן ולטפל בהם. נקבע כי אבחון מצוקה נפשית בקרב חולי סרטן יתמקד בשאלונים שמטרתם לסייע בתהליכי ההתמודדות בכמה מצבים, לרבות בקבלת "הבשורה המרה" על הסרטן, הבנת המחלה ותופעותיה הנלוות, גיוס משאבים פנימיים וחיצוניים להתמודדות החולה וכלים לשיפור איכות חיי המטופל באמצעים שונים כמו דמיון מודרך, הרפיה והיפנוזה. כן נקבע כי לקרובי המשפחה של חולי הסרטן יוצעו בבתי החולים טיפולים משפחתיים קצרי מועד, ייעוץ פרטני או טיפול קבוצתי ויינתן טיפול לאנשי הצוות במחלקה האונקולוגית, כדי למנוע שחיקה הנובעת מהתמודדותם עם חולים קשים וסופניים בחלקם.

בישראל 167 פסיכולוגים רפואיים, נכון לסוף 2010, המוצבים כיום ברוב בתי החולים במדינה. התחום הוכר בארץ כהתמחות נפרדת בפסיכולוגיה על ידי מועצת הפסיכולוגים במשרד הבריאות ב-2001, ומחייב לימודי תואר שני לפסיכולוגיה במשך שנתיים והתמחות בבית חולים ארבע שנים בהיקף חצי משרה.
ברוב בתי החולים כבר פועלים כיום פסיכולוגים רפואיים, ובכיר במשרד הבריאות מבהיר כי "השאיפה להטמיע באמצעות החוזר את השירות בהדרגה בכל המוסדות הרפואיים ולקבוע סטנדרט של איכות באופן שיעגן רשמית את המקצוע שקיים בשטח".
לדברי פרופ' רבקה יעקובי, ראש המגמה לפסיכולוגיה רפואית במכללה האקדמית תל אביב-יפו, אחת מיוזמי החוזר, "בבתי החולים אין תקנים לפסיכולוגים רפואיים. הנוהל החדש מציב את המקצוע בקדמת הבמה וקובע כי כמו שיש רופא ואחות, במחלקות מרכזיות צריך להיות גם פסיכולוג רפואי שתפקידו להשתתף בתהליך הטיפולי, לקצר ימי אשפוז, להפחית את הצורך בתרופות, לקדם את איכות חייו של המטופל, וקובע כי זהו מקצוע מדעי מבוסס ראיות המתבסס על מודלים ומוביל בעולם".
במשרד הבריאות מדגישים כי תפקידו של פסיכולוג רפואי בבית החולים הוא להשתלב בטיפול הרפואי שניתן למאושפז מההיבט הנפשי, וזאת להבדיל מהשירות הסוציאלי בבית החולים שתפקידו לסייע למטופל בהיבט החברתי, מעבר לטיפול הרפואי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ