שומר מסך |

דו"ח: נפילת טלוויזיה על ילדים היא מקור לתאונות בית קטלניות

בארה"ב מפונה כל 45 דקות ילד לחדר מיון בעקבות פגיעה מנפילת טלוויזיה. שכיחות התאונות עולה בעידן המסך השטוח

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בארגון הבטיחות הבינלאומי Safe Kids Worldwide, רשת בינלאומית של ארגונים לקידום בטיחות הילד, הוחלט לאחרונה להציב מטרה חדשה במאבק להפחתת תאונות הבית: צמצום הסיכון לנפילת טלוויזיה על ילד שעלולה לגרום לתאונת ילדים קטלנית.
דו"ח שחיבר הארגון בדצמבר 2012 מצביע על נפילת טלוויזיה כאחת מתאונות הבית הקטלניות שילדים מעורבים בהן. לפי נתוני נציבות הגנת הצרכן בארה"ב (CPSC), ב-2010-2000 מת ילד בארה"ב כל שלושה שבועות בשל התהפכות טלוויזיה, וברחבי ארה"ב מפונה ילד לחדר מיון לאחר שנפלה עליו טלוויזיה כל 45 דקות, פחות מאורך פרק של תוכנית הילדים האהובה "רחוב סומסום" בגרסתה האמריקאית. בשנת 2011 מנה הארגון 12,801 מקרים של ילדים שפונו לחדרי מיון בארה"ב עם חבלות בשל נפילת טלוויזיה. ב-2011-2002 נרשמת בדו"ח עלייה של 28% בשיעורן של פגיעות אלה: מ-12 למאה אלף ילדים ל-15.4.

ילדים עד גיל חמש נמצאים בסיכון הגבוה ביותר להיפגע מנפילת טלוויזיה והם 72% מכלל הנפגעים ו-88% מכלל המאושפזים עם פגיעות אלו עד גיל 18. ההוצאות בארה"ב בלבד על טיפול בפגיעות בשל נפילות טלוויזיה נאמדות בדו"ח ב-8.3 מיליון דולר לשנה.

מסך פלסמה בשדה התעופה בסיאולצילום: בלומברג

סקר שבוצע בארגון בקרב 1,005 הורים לילדים עד גיל עשר באוקטובר (2012) העלה כי נפילת טלוויזיה על ילד משחק אינה תסריט הנמצא במודעות של הורים לילדים. שכיחותה של תאונה מסוג זה עולה בעידן הטלוויזיות בעלות המסך השטוח הנוטות להיפגע יותר מתזוזות של רהיטים בחדר. נמצא כי רק אחד מכל ארבעה הורים שנבדקו מצמיד את המסך השטוח לקיר כדי להימנע מנפילתו על הילד. שלוש הסיבות הנפוצות ביותר שעלו בסקר שבעטיין לא הצמידו ההורים את הטלוויזיה לקיר היו החשש מפגיעה בקיר, המחשבה כי הצעד אינו משפיע על הסיכון לתאונה והחשש שהטלוויזיה תיפול מהקיר ותישבר. מבין ההורים המחזיקים בביתם טלוויזיה עם מסך שטוח, 48% מציבים אותה על מדף, ומבין ההורים המחזיקים טלוויזיה ישנה, 38% מציבים אותה על מדף.

בעקבות ממצאי הדו"ח, בארגון הישראלי "בטרם" לבטיחות ילדים מדגישים כי קיבוע טלוויזיות ורהיטים כבדים לקיר הוא צעד מונע אסון.

לגבי טלוויזיות מהדור הקודם (טלוויזיות בעלות קופסה), ממליצים ב"בטרם" למקם את הטלוויזיה קרוב ככל האפשר לרצפה; להציבה על מתקן המקובע לקיר; או לקבעה למתקן/ רהיט שעליו היא מונחת. "אין להניח טלוויזיה על שידה בעלת מגירות. פעוט עלול לפתוח את המגרות ולטפס עליהן. יש להניח את הטלוויזיה הרחק מקצה הרהיט שעליו היא מונחת. טלוויזיית פלזמה או LCD יש לקבע לקיר", ממליצים בארגון. כמו כן מומלץ שלא להניח את השלט הרחוק על הטלוויזיה כדי שלא לעורר את סקרנותם של הילדים לטפס על הרהיט כדי להגיע אליו ולא להשתמש בשידות ורהיטים שבבסיסם גלגלים בבית עם ילדים עד גיל 6. "אין להשאיר פעוטות עד גיל 3 ללא השגחה בקרבת טלוויזיה", ממליצים בארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ