תה ירוק - המשקה שיגן עליכם מפני מחלות

מחקרים מהעשור האחרון מראים כי התה הירוק יכול לשפר את תפקוד הלב וזרימת הדם בגוף, ולסייע בהפחתה במשקל, בכולסטרול ובסיכון לשבץ מוחי

יעקב הנקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב הנקין

תה הוא אחד המשקאות הנצרכים ביותר בעולם הרחב ולכן השפעותיו הבריאותיות יוצרות עניין רב בקרב חוקרים וצרכני בריאות כאחד. מחקרים רבים פורסמו על ההשפעות של תה, ובעיקר תה ירוק, על מגוון רחב של מחלות ומצבים מטבוליים. התה הירוק נחשב ל"משקה בריאות" שיכול למנוע מגוון רחב של מחלות. במאמר זה אנסה לסכם את המידע הקיים לגבי השפעות התה על מערכת הלב וכלי הדם ולבחון אם התדמית הבריאה אכן מוצדקת.

כל סוגי התה נוצרים מעלי הצמח camellia sinensis, וההבדל ביניהם נובע מאופן הייבוש של העלים ועיבודם. המרכיבים הפעילים והחשובים שבעלי התה הירוק נקראים פלבנואידים ונותנים לצמח את צבעו הייחודי. הפלבנואידים של עלי התה שייכים למשפחת הקטכינים (Catechins) והחשוב שבהם הוא epigallocatechin gallate ובקיצור EGCG. זהו נוגד חמצון חזק, ורבות מתכונותיו הרפואיות של התה הירוק מיוחסות לו.
אז במה יכול התה הירוק לסייע?

* מחלות לב וכלי דם: מחקרים רבים הראו קשר הפוך בין צריכת תה לשיעור מחלות לב וכלי דם (מחלות קרדיו-וסקולריות) ושכיחותן. לדוגמה, במחקר EPIC-NL שנערך בהולנד והתפרסם בשנת 2010, עקבו 13 שנה אחר 37,514 גברים ונשים ונמצא קשר הפוך בין צריכת תה לתמותה ממחלת לב כלילית ושבץ מוחי. אמנם פורסמו גם כמה מחקרים שבהם לא נמצא קשר ברור בין שתיית תה לתחלואה או תמותה קרדיו-וסקולרית, אך במטה-אנליזה שכללה 18 מחקרים והתפרסמה ב-2011 בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition נמצאה ירידה של 28% בסיכון למחלת לב כלילית בקרב צרכני תה ירוק, והתברר כי שתיית כוס תה ירוק אחת ביממה לוותה בירידת 10% בסיכון למחלת לב כלילית.
במטה-אנליזה נוספת שבדקה את הקשר בין צריכת תה לשיעור שבץ מוחי והתפרסמה ב-2009 בכתב העת Stroke, נסקרו חמישה מחקרים שעקבו אחר 194,965 נבדקים. בעבודה זו אובחנה ירידה של 21% בסיכון לשבץ מוחי בקרב נבדקים ששתו שלוש כוסות תה ירוק ליממה או יותר, לעומת אלו ששתו פחות מכוס. יש לקחת בחשבון שחלק ניכר ממחקרי התצפית בוצעו במזרח הרחוק, שם נפוצה שתיית התה הירוק יותר מאשר במערב, וייתכן כי השפעת התה על האוכלוסיות השונות אינה זהה.

מטעי תה בדרג'ילינג, הודוצילום: רויטרס

* שומנים בדם: מחקרי תצפית ומחקרי התערבות מראים ירידה ברמת הכולסטרול הרע (LDL) בעקבות צריכת תה ירוק, ללא השפעה משמעותית על רמת הכולסטרול הטוב (HDL) או הטריגליצרידים בדם. במטה-אנליזה של 20 מחקרי התערבות מבוקרים על 1,415 נבדקים, שהתפרסמה ב-2011, צריכת 3,000-145 גרם ליום של קטכינים מתה ירוק במשך 24-3 שבועות לוותה בירידה של כ-5 מ"ג לדציליטר ברמת ה-LDL בדם, בהשוואה לקבוצות הביקורת. מנגנון הפעולה של קטכינים בדם אינו ברור, אך הוא כנראה קשור להפחתת הספיגה של הכולסטרול במעי ולהגברת הפעילות של קולטני LDL בכבד.

* משקל: בכמה מחקרים נבדקה ההשפעה של קטכינים על המשקל והרכב השומן בגוף. רובם הגדול, אך לא כולם, סייעו להפחית קלות במשקל הגוף ובמסת השומן בשל צריכת תה ירוק ומרכיביו.

* השפעות נוספות: מנגנון הפעולה העיקרי המיוחס לקטכינים, ובעיקר ל-EGCG, הוא במניעת חמצון. מחקרים רבים שנעשו ברקמות תאים, חיות מעבדה ובני אדם הדגימו פעילות נוגדת חמצון חזקה על חלקיקי הכולסטרול בדם וגם ברקמות אחרות. אף על פי שחשיבות נוגדי חמצון במניעת טרשת עורקים עדיין בוויכוח, סביר להניח שפעילות זו מתווכת חלק מההשפעות של תה ירוק וכמה מחקרים הראו שתה זה משפר את גמישות העורקים בגוף.

לסיכום, בשנים האחרונות חלה עלייה מרשימה במספר המחקרים הקושרים בין תה ירוק להפחתת הסיכון למחלות לב וכלי דם. אמנם ההשפעה המוכחת של מרכיבי התה הירוק על כל אחד מגורמי הסיכון קטנה, אך ייתכן שהשילוב בין השפעות מיטיבות רבות על תהליך ההיווצרות של טרשת עורקים, מערכת הקרישה ותהליכי דלקת יכול להסביר את הירידה המשמעותית בתחלואה הקרדיווסקולרית שנצפתה במחקרים אפידמיולוגיים בקרב צרכני התה הכבדים. נכון שללא מחקרי התערבות ארוכי טווח לא ניתן לקבוע חד-משמעית את יעילותו של התה הירוק, אך מגוון עדויות ממחקרי מעבדה וחיות ומחקרים אפידמיולוגיים תומכים בסברה זו ומדרגים את התה הירוק כמשקה המועדף מבחינה בריאותית.

פרופ' יעקב הנקין הוא מנהל המרפאה לקרדיולוגיה מניעתית במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ